Język migowy to naturalny język służący do porozumiewania się bez używania narządu słuchu, zazwyczaj przez same osoby głuche lub osoby słyszące z osobami głuchymi. Coraz więcej organizacji dąży do popularyzacji języka migowego wśród społeczeństwa, jednak jeszcze nikt nie wpadł na taki pomysł, jak Zielona Góra!
23 września 2022 roku na placu przed Filharmonią w Zielonej Górze odbyła się próba ustanowienia Rekordu Polski na największą sztafetę migania. Każdy z uczestników musiał powiedzieć w języku migowym wyrażenie „Zielona Góra wita” przed sędzią z Biura Rekordów oraz organizatorami wydarzenia.
Wydarzenie odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego oraz obchodów zielonogórskich jubileuszy: 800-lecia istnienia Zielonej Góry oraz 700-lecia uzyskania praw miejskich przez miasto. Hasłem dnia było: „Roz-MIGAJ się w Zielonej Górze”.
Na placu w Letnim Amfiteatrze pojawiały się grupy z zielonogórskich instytucji, organizacji, szkół i przedszkoli. Każdy po kolei podchodził do stanowiska sędziego i migał „Zielona Góra wita”. Nie mogło zabraknąć także zielonogórskich policjantów, którzy dołożyli cegiełkę do rekordu. Wśród migających znalazł się również m.in. żużlowiec Piotr Protasiewicz czy kabareciarz Przemysław Żejmo.
Do ustanowienia Rekordu Polski w sztafecie migania wystarczyłoby 100 osób. Ambicje organizatorów były jednak dużo większe! Ostatecznie sędzia policzył 1504 osoby, które poprawnie zamigały hasło. Były to w większości dzieci i młodzież z 18 zielonogórskich szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy miasta.
Sędzia z Biura Rekordów przekazał certyfikat potwierdzający oficjalne ustanowienie Rekordu Polski na ręce rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego. Organizatorami tego wydarzenia był Uniwersytet Zielonogórski, Urząd Miasta Zielona Góra i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Miasta Zielona Góra – Janusz Kubicki oraz rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski.
Celem akcji była popularyzacja języka migowego i kultury osób Głuchych, propagowanie postawy szacunku i akceptacji wobec osób Głuchych oraz edukacja lokalnej społeczności przez upowszechnianie wiedzy na temat komunikowania się osób Głuchych.