Szycie na maszynie zdecydowanie powraca do mody, jednak wszyscy się na pewno zgadzamy, że nikt nie szyje na maszynie tak dokładnie, jak nasze mamy i babki. Zadanie to wymaga przede wszystkim koncentracji, sumienności i motywacji. A gdyby tak jeszcze dodać do tego pomoc innym?
W dniu 7 października 2022 roku w Elblągu ponownie odbył się Rekord Polski na najdłuższą sztafetę szycia. Wydarzenie odbyło się w Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków. Udział wzięli zarówno uczniowie, wolontariusze, a także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Szycie rozpoczęło się 7 października o godzinie 17:00. Poprzedni rekord wynosił 24 godziny, a więc aby go pobić uczestnicy musieli wykonać zadanie o przynajmniej sekundy dłużej.
Uczestnicy wymieniali się na stanowiskach, jednak dopilnowano, aby przez cały czas trwania rekordu przynajmniej jedna maszyna była zawsze w użyciu. Panie okazały się być nie do złamania i rekordowe szycie zakończyły po 30 godzinach! Równo o godzinie 23:00 dnia 18 października zabrzmiał dźwięk zakończenia wydarzenia.
Miesiąc październik to miesiąc podnoszenia świadomości na temat czynników ryzyka raka piersi. Hasłem towarzyszącym pobijaniu rekordu było „Serce od serca”. Celem uczestników było uszycie jak największej ilość poduszek w kształcie serca, które zostaną później przekazane do polskich i ukraińskich szpitali onkologicznych na rzecz kobiet po mastektomii. Dodatkowo Panie szyły torebki na butelki Redona dla kobiet po mastektomii.
Wydarzeniu towarzyszyły bezpłatne badania profilaktyczne: nauka samobadania piersi, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar cukru we krwi.
Poprzedni rekord
W dniach 12.02-13.02.2016 w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza przy ul. Mickiewicza 41 w Elblągu odbyła się próba ustanowienia rekordu Polski na najdłuższy maraton szycia. Do zadania przystąpiły wolontariuszki z całego kraju. Chociaż przed paniami czekało nie lada wyzwanie – co najmniej 24 godziny szycia bez przerwy, poradziły sobie z nim bez problemu!
W trakcie ustanawiania rekordu zostały uszyte poduszki tzw. celinki, które później przekazano na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych oraz osób dorosłych. Była to pierwsza tego typu akcja w Polsce.
Celina Jankowska z Elbląga, od której imienia wzięły nazwę poduszki, jest pomysłodawczynią akcji „Szyjemy celinki dla chłopca i dziewczynki”. Od 2004 roku szyją je głownie wolontariuszki z Elbląga i Gdańska, ale warsztaty organizowane są także w innych miastach Polski.
„Poduszki celinki szyjemy metodą patchworku. Wszystkie materiały kupujemy same, haftowanie aplikacje krzyżykowe też są wykonywane charytatywnie” – komentuje pani Celina.
„Odbiorcami są dzieci będące pod opieką hospicjów oraz ich rodzeństwo, dzieci z domów dziecka, a także osamotnione osoby starsze przebywające w domach opieki. Celem podjęcia ustanowienia rekordu Polski na najdłuższy maraton szycia był hołd złożony wszystkim osobom, które wspierają akcję „Szyjemy celinki dla chłopca i dziewczynki”.
Najdłuższy maraton szycia rozpoczął się o 17:02 i trwał dokładnie 24 godziny. Świadkowie wydarzenia zmieniali się co 6 godzin. Na wszelki wypadek przygotowano więcej stanowisk z maszynami, aby osoby nowo przybyłe mogły przygotować się do szycia nie przeszkadzając osobom już szyjącym. Dzięki wcześniej zorganizowanemu spotkaniu organizacyjnemu, każda z pań wiedziała jak ma szyć, a osoby wspierające wiedziały jak przygotować panel do uszycia.
Podczas najdłuższego maratonu szycia powstało 511 celinek.