Księga Rekordów Guinnessa zna już dobrze rekordy na najdłuższe, najwyższe, najcięższe i najmniejsze zwierzęta z całego świata. Dziś, opiszemy dla Was rekord w kategorii najdłuższy kot świata. Dowiedz się, które futrzaki mogą poszczycić się rekordową długością ciała i kąpać się w blasku kociego splendoru.
Spis treści
Aktualny rekord Guinnessa
Obecnym kocim rekordzistą w kategorii najdłuższy kot świata jest kot rasy Maine Coon – Barivel z miejscowości Vigevano we Włoszech. Zgodnie z werdyktem Guinnessa ogłoszonym 22 maja 2018 roku, kot ma dokładnie 120 cm długości.
Barivel, mimo swoich rekordowych rozmiarów jest bardzo cichym i nieśmiałym kotem. Sprytna właścicielka założyła zwierzakowi konto na Instagramie, gdzie regularnie wrzuca zdjęcia swojego futrzastego podopiecznego. Ten z kolei otrzymuje od fanów sporo pytań o swój rekordowy rozmiar. Ulubionym daniem najdłuższego kota na świecie są ryby (w szczególności tuńczyk) oraz kurczak.
Poprzednie rekordy Guinnessa
Ludo
Poprzednim rekordzistą Guinnessa w kategorii na najdłuższego kota na świecie był Ludo. W chwili weryfikacji jego osiągnięcia, 6 października 2015 roku rekordzista mierzył 118,33 cm. Właścicielka kota – Kelsey Gill, zdecydowała się zakupić futrzaka rasy Maine Coon po obejrzeniu Harrego Pottera i dokonaniu reasearchu na temat największych i najpiękniejszych kotów.
Ludo jak na kota jest dość niezdarny. Wszystkiemu winne jest jego rekordowo długie ciało. Mimo, że kot próbuje się ukrywać przed właścicielką, jego rozmiary skutecznie mu to uniemożliwiają i zawsze łatwo jest go znaleźć. Ludo uwielbia być głaskany i pielęgnowany, lubi zwijać się w łóżku w kulkę i być blisko właścicielki Kelsey, kiedy ona czyta.
Stewie
W 2010 roku w mieście Reno w Nevadzie w Stanach Zjednoczonych kot o imieniu Stewie, a właściwie Mymains Stewart Gillligan pobił rekord Guinnessa, który uznał go najdłuższym domowym kotem na świecie. Według gazety Gazette-Journal, co potwierdza również komisja Guinnessa najdłuższy kot świata mierzy 123 cm i 19 milimetrów (mierzone od czubka nosa do końcówki ogona). Stewart był przedstawicielem rasy Maine Coon. Poprzedni rekord należał również do tej samej rasy i był zaledwie o 2,5 cm krótszy.
Stewie, urodził się w hodowli kotów rasy Maine Coon w Hermiston w stanie Oregon w 2005 roku. Był nie tylko rekordzistą Guinnessa, ale także certyfikowanym kotem-terapeutą regularnie odwiedzającym lokalny dom opieki dla osób starszych. „Był bardzo towarzyskim i otwartym na ludzi zwierzęciem” opisuje właścicielka zwierzaka. „Zmienił życie wielu osób i za to jestem mu niezmierne wdzięczna”, dodaje.
Dla wszystkich wielbicieli tego niezwykłego kociego rekordzisty mamy jednak smutne wieści. Po długiej i wyczerpującej walce z chorobą, Stewie musiał uznać przewagę siły wyższej i udać się do „krainy wiecznych łowów”. Odszedł w swoim domu w Reno w Stanach Zjednoczonych mając 8 lat. W ostatnich chwilach czuwała przy nim właścicielka. „Wiedziałam, że koniec jest już blisko i ze wszystkich sił pragnęłam, aby maksymalnie wykorzystał czas, który mu pozostał”.
Scarlett’s Magic
Przed kotem imieniem Stewie, rekordzistką Guinnessa w kategorii najdłuższy kot świata była Scarlett’s Magic, mierząca 108,51 cm. Scarlett’s Magic należała do uznanej przez TICA rasy kotów domowych Savannah. Rasa ta może poszczycić się jeszcze jednym rekordem Guinnessa w kategorii na najwyższego żyjącego kota domowego z rekordową wysokością 41,87 cm.
Snowbie
Snowbie to jeden z pierwszych rekordzistów w kategorii na najdłuższego kota świata. jego rekord pochodzi z 1997 roku. Śnieżnobiały kot (stąd jego imię nawiązujące do śniegu) należy do Lorny Sutherland z Ellon, Aberdeenshire w Wielkiej Brytanii. Rekordzista w dniu weryfikacji przez komisję Guinnessa mierzył dokładnie 103 cm. Wysokość kota do ramienia wynosiła 37 cm, a jego ogon mierzył 31 cm.