Czy zwykłe podawanie sobie ręki na „Dzień Dobry” i „Do widzenia” może zasłużyć na miejsce w legendarnej Księdze Rekordów Guinnessa? Okazuje się, że tak. Wszystko za sprawą rekordu na najdłuższy łańcuch z osób podających sobie ręce. Odrobina precyzji, a także sporo zaangażowania i proszę bardzo – zwyczajny gest znany na całym świecie może zamienić się w coś wyjątkowego.
Spis treści
Aktualny rekord Guinnessa
Obecnie tytuł rekordzistów Guinnessa w kategorii na najdłuższy łańcuch z osób podających sobie ręce, należy do Federacji Niewidomych Sportowców z Hongkongu. Próba odbyła się 2 listopada 2013 roku w Hongkongu, a udział w niej wzięły dokładnie 3434 osoby.
Uczestnikami rekordowej próby były osoby niedowidzące, uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz członkowie lokalnych organizacji i korporacji, takich jak Kluby Rotary i Standard Chartered Bank. Ponad 400 wolontariuszy stanęło w gotowości, aby wypełnić luki łańcuchu. Celem było uzupełnienia każdej sekcji stadionu!
Co ciekawe, w związku z groźbą uderzenia tajfunu kategorii 3 w Hongkongu w dniu wydarzenia rekordowa próba została przyspieszona o dwie godziny.
Poprzedni rekord Guinnessa
Okazuje się, że globalne szczyty w sprawie poprawy stosunków handlowych wcale nie muszą być nudne. Dowiedli tego organizatorzy konferencji „Smarter Commerce Global Summit” w miejscowości Lake Buena Vista na Florydzie, którzy 5 września 2012 zgromadzili w jednej sali dokładnie 2 380 zaskoczonych uczestników i poprosili ich o złapanie się za ręce i wspólne pobicie rekordu Guinnessa.
Zaplanowane przez koncern informatyczny IBM wydarzenie polegało na zbiorowym uściskaniu sobie dłoni przez jak największą grupę osób. W tym celu wszystkich obecnych w tym dniu konferencyjnych gości ustawiono obok siebie i poinstruowano, aby skrzyżowali obie ręce na piersi i chwycili za dłonie swoich kolegów i koleżanek stojących z lewej i z prawej strony. Pozostając w takiej pozycji należało przez minutę poruszać rękoma w geście przypominającym witanie się.
Rekord wybrany przez IBM nie był przypadkowy. „Nawet w tak cyfrowym świecie, w jakim obecnie żyjemy uścisk dłoni wciąż pozostaje niezmiennym, fizycznym symbolem relacji międzyludzkich – relacji z naszymi partnerami biznesowymi, dostawcami i klientami, które sukcesywnie budujemy i pielęgnujemy. Jest to kluczowy aspekt naszych działań, zwłaszcza w momencie, gdy coraz więcej światowych firm decyduje się na dostosowanie swojej polityki do potrzeb klientów”, wypowiada się prezes IBM.