W ramach Dnia Ziemi, w Polsce i na całym świecie najróżniejsze podmioty podejmują się ekologicznych inicjatyw. W robienie dobrych rzeczy dla Planety Ziemi włączyli się również mieszkańcy Elbląga, którzy dzięki swojej rekordowej inicjatywie zwrócili uwagę na problem zanieczyszczenia naszej planety plastikiem i przy okazji ustanowili Rekord Polski.
Oficjalna próba ustanowienia Rekordu Polski na najdłuższy łańcuch z plastikowych nakrętek, pod hasłem „End Plastic Pollution” odbyła się 27 kwietnia 2018 roku w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Elblągu. Do akcji ochoczo włączyli się uczniowie elbląskich szkół i placówek szkolno-wychowawczych.
Najdłuższy łańcuch z plastikowych nakrętek, który bez dwóch zdań zasłużył na Rekord Polski, mierzył aż 2 kilometry 393 metry i 59 centymetrów.
Na stworzenie łańcucha zużyto 227 974 sztuk nakrętek o łącznej wadze 421 kg. Za przygotowanie łańcucha odpowiadało 9 pracowników organizatora akcji – Referatu Ochrony Środowiska (obecnie: Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu). Przygotowanie łańcucha (połączenie wcześniej powstałych kawałków łańcucha) zajęło 10 godzin (od godziny 11 do godziny 21).
Spis treści
Tło rekordowego wydarzenia
W tym wyjątkowym dniu, poza oficjalną próbą bicia Rekordu Polski na najdłuższy łańcuch z plastikowych nakrętek, odbyło się także wiele innych atrakcji, wśród nich między innymi Ekologiczny Turniej Sportowy z udziałem uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, występy artystyczne, ślubowanie ekologów oraz uroczyste wręczenie nagród przez Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego dla najaktywniej działających na rzecz ochrony środowiska uczniów. Organizatorzy cieszą się, że szkoły tak czynnie włączają się w ochronę środowiska i ekologię. Temat ekologii dotyczy nas wszystkich. – zaznaczył w czasie uroczystości Witold Wróblewski, Prezydent Miasta Elbląga. Finałem akcji była próba pobicia rekordu Polski na najdłuższy łańcuch z plastikowych nakrętek.
W proces powstania rekordowego sznura zaangażowali się uczniowie z 35 elbląskich szkół. Do jego powstania zużyto ponad 3 kilometry żyłki wędkarskiej, którą organizatorzy akcji – Referat Ochrony Środowiska (obecnie: Departament Ochrony Środowiska) Urzędu Miejskiego w Elblągu – przekazali szkołom biorącym udział w jego tworzeniu. Każdy metr łańcucha liczył ok. 100 plastikowych nakrętek. Zwycięzcą konkursu została Szkoła Podstawowa nr 19, na drugim miejscu uplasował się Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, natomiast na trzecim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 11.
Inspiracja do ustanowienia rekordu
Głównym hasłem przyświecającym szczytnemu celowi akcji „Dzień Ziemi” w 2018 roku była walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami, występująca pod międzynarodową nazwą „End Plastic Pollution”. Hasło „End Plastic Pollution” stało się inspiracją do zaangażowania wszystkich elbląskich uczniów do włączenia się do akcji tworzenia łańcucha – właśnie z plastikowych nakrętek, które następnie zostały przekazane do recyklingu i wrócą do nas w postaci pełnowartościowych produktów.
Dlaczego łańcuch? Łańcuch jest symbolem stosunków między niebem a ziemią, jest obrazem jedności naszej psychiki, połączenia poszczególnych elementów naszego pojmowania otoczenia, jak i również symbolizuje związki i powiązania zewnętrzne z innymi ludźmi. Może być również znakiem, który mówi o naszym miejscu w rzeczywistości, zakotwiczeniu w realnym świecie, przywiązaniu do życia.
Jak się okazało idea troski o niebieską planetę połączyła wszystkich Elblążan. Kierując akcję do dzieci i młodzieży z elbląskich szkół i placówek szkolno-wychowawczych, pośrednio udało się dotrzeć do szerokiej grupy mieszkańców Elbląga – nauczycieli i rodziców, którzy bardzo się zaangażowali, wspierali inicjatywę i włożyli w przygotowania olbrzymie kawałki swoich serc, przyczyniając się do wspólnego sukcesu. Święto stało się wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi, gdyż wymyślono je właśnie po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją, a moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.
Przebieg rekordu
Rozpoczęcie tworzenia elementów łańcucha przez uczniów elbląskich szkół i placówek szkolno-wychowawczych miało miejsce 17 kwietnia 2018 roku. Czas na przygotowanie jego poszczególnych odcinków wynosił 10 dni. W dniu 27 kwietnia od godziny 10:30 gotowe elementy łańcucha były przywożone przez reprezentację szkół na Halę Sportowo Widowiskową MOSiR przy ul. Grunwaldzkiej 135 w Elblągu, gdzie miał miejsce Finał Elbląskiego Dnia Ziemi 2018 gdzie były one na bieżąco ewidencjonowane specjalnymi identyfikatorami.
Od godziny 10:30 do godz. 11:00 reprezentanci szkół zajmowali wyznaczone miejsca na trybunach Hali. O godzinie 11:00 uroczyście otwarto Finał Elbląskich Obchodów Dnia Ziemi. Przywitano uczestników wydarzenia, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu słowem wstępu przedstawili genezę obchodów Dnia Ziemi. O godzinie 11:20 rozpoczęto Ekologiczny Turniej Sportowy z udziałem uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurencje nawiązywały ściśle do tematyki ekologii min. segregacja odpadów na czas, skok w workach na śmieci, a najmłodsi uczestnicy mieli za zadanie zebrać jak najwięcej „odpadów” do specjalnych worków – tymi „odpadami” były kolorowe piłeczki, które wpuszczono wprost na płytę hali ze świetlików znajdujących się na dachu.
Od początku trwania uroczystości tj. od godziny 11:00 – na zapleczu płyty hali trwały prace nad mierzeniem, liczeniem nakrętek i łączeniem poszczególnych elementów łańcucha. O godzinie 12:00 na miejsce uroczystości przybył Prezydent Miasta Elbląg – Witold Wróblewski, który wręczył nagrody młodzieży działającej na rzecz ochrony środowiska i ekologii w mieście.
O godzinie 12:30 rozpoczęto finał akcji – Próbę pobicia Rekordu Polski na „Najdłuższy Łańcuch z Plastikowych Nakrętek”. Pomiary wskazały zwycięzców akcji – trzy placówki które przygotowały najdłuższe elementy łańcucha tj. : Miejsce I – Szkoła Podstawowa nr 19 : 409 metrów, 38 637 nakrętek, waga 70,74 kg, Miejsce II – specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1: 388,2 metra, 37 322 nakrętek, waga 67,34 kg, Miejsce III – Szkoła Podstawowa nr 11 :264 m: 264,5 metra, 4993 nakrętek, waga 45,98 kg. To te fragmenty łańcucha jako pierwsze trafiły na płytę hali wnoszone przez samych jego wykonawców. Uzyskane wyniki odczytał Prezydent Miasta – Witold Wróblewski.
Na koniec uroczystości o godzinie 13:00 miało miejsce Ślubowanie ekologów, którego słowa powtórzyli wszyscy na hali zgromadzeni uczestnicy, po którym zamknięto uroczystości wręczając uczestnikom sadzonki drzew, przez co wsparto akcję Lasów Państwowych „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.
Po zakończeniu uroczystości od godziny 14:00 rozpoczęło się dalsze wnoszenie liczenie i łączenie łańcucha przez 9 pracowników Referatu Ochrony Środowiska (obecnie Departamentu Ochrony Środowiska) Urzędu Miejskiego w Elblągu, na płytę hali, tak, aby możliwe było stworzenie łańcucha nierozerwalnej całości, który będzie leżał swobodnie i umożliwić pomiar na płaskiej powierzchni.
Ostatecznie, do godziny 21 zakończono proces łączenia całego łańcucha, tak aby wszystkie nakrętki przylegały ściśle do siebie . Łączny czas jego łączenia wyniósł 10 godzin. Nadzór nad prawidłowym przygotowaniem łańcucha w ramach próby pobicia Rekordu na „Najdłuższy Łańcuch z Plastikowych Nakrętek” sprawował niezależny świadek – Pani Katarzyna Kwiatkowska – specjalista ds. marketingu, posiadająca doświadczenie w pracy przy wspieraniu
różnorodnych inicjatyw lokalnych na terenie miasta. Pani Katarzyna Kwiatkowska posiadając wykształcenie przyrodniczo-techniczne doskonale była zorientowana w kwestii tematycznej imprezy i samego procesu przygotowania łańcucha i jego pomiaru.