Podróże to świetna okazja do poznania odmiennych kultur, zobaczenia na własne oczy materialnych świadectw historii i przeżycia niepowtarzalnych chwil, które stanowią bezcenne pamiątki. Często jednak w odkrywaniu świata główną przeszkodę stanowi czas – jak bowiem zaplanować zwiedzanie najpopularniejszych miejsc kraju, gdy do dyspozycji mamy wyłącznie kilka dni? Są jednak śmiałkowie, którzy lubią przekraczać granice – nie tylko te na mapie, ale i te stawiane przez zegar. Poznajcie niestrudzonego podróżnika, który swoją niezwykłą wyprawą zapisał się na kartach historii. Zobaczcie, jak udało mu się ustanowić rekord Guinnessa na Najszybszy czas odwiedzenia nowych siedmiu cudów świata.
Jamie McDonald to wielokrotnie nagradzany brytyjski podróżnik, coach i autor książek motywacyjnych. 6 marca 2023 roku we współpracy z firmą Travelport postanowił podjąć kolejne wyzwanie i ustanowić rekord świata na najkrótszy czas dotarcia do nowych siedmiu cudów świata. Zaopatrzony wyłącznie w plecak z ubraniami i dokumentami postanowił przemierzyć w tydzień cztery kontynenty i siedem krajów, korzystając przy tym wyłącznie z publicznych środków transportu. Dzisiaj już wiemy, że znanemu globtroterowi udało się dokonać podróżniczego przełomu – pokonał prawie 37 tys. kilometrów docierając do nowych siedmiu cudów świata w ciągu 6 dni, 16 godzin, 14 minut i 22 sekund!
W niecały tydzień rekordzista odwiedził siedem współczesnych cudów świata: Wielki Mur Chiński, Taj Mahal, starożytne miasto Petra, Koloseum, pomnik Chrystusa Odkupiciela, Machu Picchu i Chichén Itzá. W trakcie wyzwania odbył 13 lotów i jechał 16 taksówkami, 9 autobusami i 4 pociągami i … torem saneczkowym! Tym niecodziennym sposobem udało mu się dotrzeć do Chin, Indii, Jordanii, Włoch, Brazylii, Peru i Meksyku. Co warte podkreślenia, w trakcie całej wyprawy miał tylko jedną okazję, by zjeść posiłek poza samolotem, którą wykorzystał w Rzymie.
Aby oficjalny rekord Guinnessa mógł zostać przyznany, McDonald musiał przestrzegać kilku kluczowych wytycznych w tym: korzystać wyłącznie ze zorganizowanego transportu zbiorowego lub licencjonowanych taksówek, które nie mogły poruszać się szybciej niż 50 km/h; prowadzić dziennik i odpowiednio dokumentować przebytą trasę, kolekcjonować paragony oraz bilety, korzystać ze specjalnego sprzętu GPS i zdobywać od lokalnych władz lub policji oświadczenia o pobycie. Na szczęście, pomimo komplikacji na lotnisku, kiedy to przegapił lot z Rzymu do Lizbony, obieżyświatowi udało się osiągnąć wyznaczony cel!
Dokonanie Brytyjczyka jest tym bardziej niezwykłe, jeżeli pod uwagę weźmie się fakt, że nie powinien on chodzić. Kiedy był dzieckiem zdiagnozowano u niego rzadką chorobę kręgosłupa, która w ówczesnej opinii lekarzy powinna na większość dorosłego życia przykuć go do wózka inwalidzkiego. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu sponsora wydarzenia, Jamie od dziewiątego roku życia przebywał w szpitalu zmagając się z syringomyelią, jednak z pomocą lekarzy i pielęgniarek jego objawy zaczęły ustępować. To właśnie wspomnienia przebytej choroby i chęć niesienia pomocy potrzebującym sprawiły, że podjął wyczerpujące wyzwanie, zbierając tym samym pieniądze dla Superhero Foundation.
Patronująca wydarzeniu firma Travelport, która swoim współudziałem chciała zbadać, czy jako „nowoczesna platforma sprzedaży detalicznej” może ułatwić „najbardziej złożoną podróż na świecie”, nie tylko wspierała podróżnika podczas pokonywania kolejnych kilometrów, ale zobowiązała się również do przekazania organizacji charytatywnej darowizny w wysokości jednego dolara za każdy przebyty przez Brytyjczyka kilometr. Dzięki temu, pod koniec swojej podróży Jamie mógł odwiedzić podopiecznego Superhero Foundation Archiego, chłopca z porażeniem mózgowym i wręczyć mu czek na 22 856 USD.
Pomimo niewyspania, bólu i zmęczenia, podróżnik nie tylko sprostał postawionemu wyzwaniu i ustanowił rekord Guinnessa, ale przyczynił się też do pomocy najbardziej potrzebującym. Oficjalny certyfikat, który poszerzył kolekcję dotychczasowych osiągnięć, będzie przypominał mu zarówno o wyjątkowej podróży, ale i o dzieciach, którym pomógł w walce z chorobą.