Co mierzy 6,7 m długości, waży ponad 600 gramów, nie ma kończyn i ślizga się po ziemi? Nie, to nie wąż. To dżdżownica! Opisany powyżej okaz to Microchaetus rappi z Afryki. Pomimo iż przedstawiciele tego gatunku mierzą przeciętnie 1,8 m długości, w 1967 historia odnotowała obecność osobnika prawie cztery razy dłuższego!
Nieco dalej, na innym kontynencie, zamieszkuje jedna z największych pierścienic świata, niejaka dżdżownica australijska, przeciętnie osiągająca długość 75 cm i średnicę 2 cm. Oczywiście, jak w każdej rodzinie, także wśród pierścienic zdarzają się wyjątki. I tak oto w australijskim stanie Wiktoria na terenie Gippsland spotkać można okazy mierzące 3 metry! Jak na ironię, pomimo nieprzeciętnych rozmiarów, dżdżownice tego gatunku bardzo trudno spotkać na swoje drodze, ponieważ prawie nigdy nie wyglądają na powierzchnię. Najczęściej przebywają w głębokich i wilgotnych jamach, które opuszczają tylko podczas ulewnych deszczy. Nie można ich zobaczyć, ale z łatwością można je usłyszeć! Przemieszczając się w sieci podziemnych tuneli wydają stosunkowo głośne dźwięki bulgotania i szurania.
Dżdżownica australijska posiada status narażonej na wyginięcie. Jest to spowodowane utrudnionym procesem rozmnażania. Aby dżdżownica mogła się rozmnażać, musi osiągnąć dojrzałość, na którą czeka dość długo, bo około 5 lat. Jaja składane są w kokonach przypominających strąki fasoli i wykluwają się dopiero po roku. Młode dżdżownice w momencie „narodzin” mierzą około 20 cm, czyli tyle ile pospolita w Polsce dżdżownica ziemna.
Omawiając temat najdłuższych dżdżownic warto nawiązać do wstężnic, czyli typu zwierząt bezkręgowych o robakokształtnym obłym kształcie. Większość z nich występuje w przybrzeżnych płytkich wodach lub zagrzebana w mule. Jeden z przedstawicieli wstężnic, Lineus longissimus, może osiągnąć długość 55 metrów. Tym samym jest to najdłuższe zwierzę na świecie.