Przeciąganie liny to gra zespołowa, lubiana przez tysiące ludzi na całym świecie. Więc czemu by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym, ustanawiając przy okazji nowy rekord Guinnessa?
Do dobrej zabawy przy przeciąganiu liny potrzebna jest duża ilość osób. Najłatwiej było ją znaleźć w kraju o jednym z największych wskaźników zaludnienia – to właśnie w Indiach ustanowiono rekord Guinnessa w największym konkursie przeciągania liny!
Z okazji corocznego święta sportu „Khel Mahakumbh” w indyjskim mieście Gujarat zebrało się aż 4672 amatorów gry zespołowej, by wziąć udział w tym niecodziennym turnieju. Aby wszystkie formalności zostały dopełnione, konkurs odbył się pod okiem Międzynarodowej Federacji Przeciągania Liny, dbającej o zgodność wydarzenia z regułami sportowej rozgrywki.
W deklaracji, którą muszą wysłać aplikanci do tytułu rekordzisty Guinnessa, organizatorzy – urzędnicy dystryktu Bharuch wspomnieli o tym, że „chcieliby przekazać wszystkim, że udział w konkursach sportowych to prosta droga do tego, by naród był zdrowszy, w lepszej kondycji i lepiej zintegrowany”. Konkurs odbył się w lutym 2016 roku. Na specjalnie wydzielonym placu, podzielonym na plansze rywalizowało ze sobą wiele zespołów w tym samym czasie. Najlepszymi drużynami turnieju okazały się JP Arts i Science College.
Swoim wyczynem Hindusi poprawili poprzedni rekord, ustanowiony w roku 2012 w Nowym Jorku. W amerykańskim rekordzie uczestniczyło 1574 sportowców, a więc o ponad trzy tysiące mniej, niż w Gujarat.
Dodajmy, że przeciąganie liny jest jednym ze sportów, które towarzyszą ludzkości od zarania dziejów – ze źródeł historycznych wynika, że ten sposób spędzania wolnego czasu znany był już w starożytnym Egipcie i Grecji, nie stronili od niego też Mongołowie, Wikingowie, Turkowie, ludy hawajskie, Koreańczycy czy Eskimosi. Ciągnięcie lin było nie tylko znaną na całym świecie formą zabawy, służyło też utrzymaniu sprawności fizycznej grup bitewnych i lepszej koordynacji działań. Pierwsze oficjalne zawody przeciągania liny odbyły się w Anglii w wieku XVI w hrabstwie Norfolk. Ciągnięcie liny było też przez pewien czas dyscypliną olimpijską, do roku 1920. Pierwszy oficjalny turniej sportowy Międzynarodowej Federacji Przeciągania Liny odbył się w Szwecji w latach 60.
Wiele narodów uprawiało różne warianty tego sportu – Eskimosi stosowali rozgrywki jeden na jednego, często w pozycji siedzącej, Wikingowie używali pasa skór zwierzęcych przeciąganego nad paleniskiem, Afgańczycy zastąpili linę drewnianym kijem, a starożytni Egipcjanie oprócz trzymania liny obejmowali się też wzajemnie, stabilizując tym łańcuch zawodników. Koreańczycy używali tego sportu do rozwiązywania sporów sąsiedzkich, a współcześni Hindusi – jak widzimy na poniższym filmiku – do zaistnienia w Księdze Rekordów Guinnessa.