Kajakarstwo może być sportem dla każdego – od najmłodszego do najstarszego. I potwierdzają to wydarzenia opisane poniżej! Zobacz gdzie odbyła się największa w Polsce parada kajaków i ile osób wzięło w niej udział.
Spis treści
Aktualny Rekord Polski
2024, Sulejów
Od 25 lipca 2024 Sulejów oficjalnie i niepodważalnie jest kajakową stolicą Polski. Organizowana przez Urząd Gminy w Sulejowie parada była rekordową. W wydarzeniu odbywającym się na Pilicy wzięło udział aż 349 kajaków.
W sześciokilometrowym spływie Pilicą wzięło udział 701 osób, najmłodsza z nich miała 2 lata, najstarsza – 80. Potwierdza to tylko fakt, że kajakarstwo to aktywność dla każdego! Uczestnicy płynęli pod kładką pieszo-rowerową nad Pilicą w Sulejowie i to właśnie tam zorganizowany był punkt z liczeniem kajaków.
Spływ okazał się tak dużym sukcesem, że zapowiadane są kolejne edycje. Burmistrz Sulejowa, Dorota Jankowska wspomina o pobiciu rekordu Guinnessa w tej konkurencji. Sama organizacja takiego wydarzenia ma na celu promowanie turystyki na Pilicy.
Rzeka Pilica i nieco trudniejsza – meandrująca Luciąża to niezwykle popularne szlaki kajakowe na nizinnych rzekach w Polsce. Obie przepływają przez gminę Sulejów. Chcemy promować gminę jako kajakową stolicę Polski, ale przy okazji popularyzować ekologiczny projekt „Life Pilica” poświęcony ochronie czystości wód zlewni rzeki Pilicy”- mówił mediom Kamil Budny z UM w Sulejowie.
Zaangażowanie okolicznych firm było ogromne. Kilkudziesięciu przedsiębiorców z gminy Sulejów oddało do dyspozycji organizatorów wszystkie wolne kajaki. To łącznie 466 jednostek, czyli większość z zarejestrowanych w gminie. Organizacja spływów kajakowych to znacząca część dochodów firm w rejonie Sulejowa.
To, że Sulejów to kajakowa stolica Polski jest dla mnie oczywiste. Liczba firm kajakowych, liczba kajaków, którymi dysponują te firmy wskazuje na to, że jesteśmy w stanie obsłużyć duży ruch turystyczny. Kiedy poprosiłam naszych przedsiębiorców o 500 kajaków, powiedzieli, że nie ma problemu. Gdybym poprosiła o 1000, pewnie też by się udało – podsumowuje burmistrz Sulejowa.
Poprzedni Rekord Polski
2016, Drohiczyn
Impreza pod hasłem „500 kajaków” organizowana jest już od 2013 roku. Jej pierwsza edycja odbyła się w związku z obchodami 500-lecia województwa podlaskiego. Podczas spływu rzeką Bug uczestnicy mają okazję podziwiać przepiękne tereny jednej z ostatnich nieuregulowanych rzek w Polsce.
Trasa kończy się w w miejscowości Granne – gdzie w Nadbużańskim Centrum Turystycznym na zmęczonych kajakarzy czekają biesiada, ognisko i muzyka na żywo.
Z roku na rok w imprezie bierze udział coraz więcej chętnych. W 2016, w IV edycji imprezy, pomimo ulewnego deszczu i niskiej temperatury, trasę Drohiczyn-Granne ukończyły 252 kajaki. Bez wątpienia jest to nowy rekord na największy spływ kajakowy w Polsce. Rekordowa parada na długo została w pamięci uczestników.
Warto też dodać, że rok później, w 2017 do piątej edycji spływu zgłosiło się aż 360 załóg.