Jeszcze na początku XX wieku loty pasażerskie pozostawały w sferze marzeń konstruktorów. Obecnie… stały się jednym z najchętniej wybieranych środków transportu. Trudno się dziwić. Trasę, którą statkiem pokonamy w 3 miesiące, samolotem przelecimy w kilkanaście godzin! Wraz ze wzrostem zainteresowania przelotami, przemysł lotniczy zmuszony był dostosować nie tylko samoloty, ale i lotniska, do potrzeb swoich klientów. I tak powstawać zaczęły prawdziwe giganty – porty lotnicze, mogące obsłużyć nawet kilkadziesiąt milionów pasażerów rocznie!
Poniżej przedstawiamy zestawienie TOP 10 – dziesięciu największych lotnisk pod względem powierzchni oraz dziesięciu lotnisk, które obsługują największą liczbę pasażerów rocznie.
Największa lotniska świata pod względem powierzchni
Miejsce 10. Port lotniczy Pekin – 23,3 km²
Ranking 10 największych lotnisk świata zamyka międzynarodowy port lotniczy leżący 32 km od centrum stolicy Chin. Lotnisko to jest główną bazą przewoźnika Air China, który oferuje loty do niemal 120 destynacji na całym świecie.
Miejsce 9. Port Lotniczy Kair – 25,5 km²
Zlokalizowany jest ok. 15 km od centrum stolicy Egiptu. Posiada cztery terminale, przy czym jeden z nich ma dodatkowo odrębną halę przeznaczoną do przelotów niekomercyjnych, a drugi jest rozbudowywany, by docelowo pomieścić dwa razy większą liczbę pasażerów niż przed renowacją.
Miejsce 8. Port lotniczy Chicago-O’Hare – 26,1km²
Znajduje się w obrębie granic administracyjnych miasta Chicago. Można z niego odlecieć do ponad 60 miejsc na świecie (nie licząc przelotów krajowych). Lotnisko Chicago-O’Hare obsługuje loty do Warszawy.
Miejsce 7. Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi – 29,8 km²
To jedno z dwóch międzynarodowych lotnisk w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Ze względu na swoją zachwycającą architekturę utrzymaną w orientalnym stylu, zostało uznane w 2012 roku najpopularniejszym miejscem na zdjęciach publikowanych na Instagramie.
Miejsce 6. Port lotniczy Madryt-Barajas – 30,5 km²
To hiszpańskie lotnisko powstało w 1928 roku. Od tego czasu przeszło wiele przemian i rozwinęło się tak bardzo, że obecnie stanowi jedno z największych i najważniejszych centrów komunikacji powietrznej w Europie. Lotnisko Adolfo Suárez Madrid-Bajaras (tak brzmi jego pełna nazwa), zlokalizowane jest zaledwie 13 km od zabytkowego centrum Madrytu.
Miejsce 5. Port lotniczy Paryż – Roissy-Charles de Gaulle – 32 km²
Jest to największe we Francji i 5. co do wielkości na świecie lotnisko, które rozciąga się na powierzchni ponad 30 km². Zlokalizowane jest na obrzeżach Paryża i należy do najbardziej ruchliwych w skali świata. Choć oficjalnie lotnisko składa się z trzech terminali, z punktu widzenia pasażera – składa się z ośmiu. Terminal 2. podzielony jest na sześć odrębnych kompleksów położonych w pewnym oddaleniu od siebie, stąd to zamieszanie. Paryskie lotnisko jest główną bazą linii Air France oraz przewoźnika towarowego Fed-Ex Express.
Miejsce 4. Port lotniczy Szanghaj-Pudong – 33,5 km²
Zlokalizowany jest ok. 30 km od centrum Szanghaju. Pod względem ilości obsługiwanych pasażerów międzynarodowych, zajmuje pierwsze miejsce w Chinach. Lotnisko to obsługuje również wiele lotów towarowych, między innymi dla znanych w Polsce firm kurierskich DHL i UPS. Port Pudong posiada dwa terminale i planowane jest otwarcie trzeciego.
Miejsce 3. Port lotniczy Dallas-Fort Worth – 78 km²
Międzynarodowy port lotniczy położony pomiędzy Dallas i Fort Worth, w Teksasie. Posiada 5 terminali i 7 pasów startowych i jest główną bazą American Airlines. Lotnisko otworzone zostało w 1973 roku, a zaprojektowane tak, by zminimalizować dystans, jaki musi pokonać pasażer od parkingu po wejście do samolotu.
Miejsce 2. Port lotniczy Denver – 137,26 km²
Choć położony w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych port zajmuje drugą lokatę na świecie wśród największych lotnisk pod względem powierzchni i posiada aż 6 pasów startowych, jeśli wziąć pod uwagę ilość obsługiwanych pasażerów, znajduje się dopiero na piątej pozycji w USA. Wpływ na to ma fakt, iż lotnisko w Denver nie obsługuje bezpośrednich lotów do i z Azji.
Miejsce 1. Port lotniczy Ad-Dammam – 780 km²
Pierwszą lokatę w zestawieniu największych lotnisk świata zajmuje lotnisko króla Fahda usytuowane w Arabii Saudyjskiej w pobliżu miasta Ad-Dammam. Jak większość superkonstrukcji w Arabii, port został zbudowany z rozmachem. Nie dość, że dysponuje pasem startowym o długości 4 km i siedmioma terminalami (w tym jednym luksusowym Terminalem Królewskim, przeznaczonym do obsługi saudyjskiej rodziny królewskiej oraz ich gości), to jeszcze na terenie lotniska znajduje się meczet, mogący pomieścić nawet dwa tysiące wiernych.
Największe lotniska świata pod względem ilości pasażerów
Zestawienie zostało sporządzone na podstawie danych opublikowanych przez Airports Council International – jedynego globalnego przedstawiciela handlowego zarządców światowych lotnisk. Oparto je na danych z roku 2016, dotyczących ilości obsłużonych pasażerów.
Miejsce 10. Port lotniczy Paryż – Roissy-Charles de Gaulle – 65 933 145 pasażerów
Najwięcej ruchu na tym międzynarodowym lotnisku generują linie lotnicze Air France (57%) oraz EasyJet (5,2%). Korzystając z portu lotniczego Roissy-Charles de Gaulle, należy dokładnie wiedzieć, z którego z ośmiu terminali korzystamy, ponieważ odległości pomiędzy nimi do małych nie należą. To lotnisko znajduje się na piątej pozycji największych lotnisk świata pod względem powierzchni.
Miejsce 9. Port lotniczy Szanghaj-Pudong – 66 002 414 pasażerów
To międzynarodowe lotnisko zajmuje 9. lokatę wśród najbardziej ruchliwych lotnisk świata oraz 4. miejsce pod względem wielkości zajmowanej powierzchni. Z Szanghajem połączone jest koleją magnetyczną typu Transrapid. Jak szybka jest ta kolej? Wystarczy powiedzieć, że trasę 30 km pokonuje w 7 minut i 20 sekund osiągając maksymalną prędkość 431 km/h!
Miejsce 8. Port lotniczy Hongkong – 70 314 462 pasażerów
Powstał według projektu brytyjskiego biura architektonicznego sir Normana Fostera i został oddany do użytku w 1998 roku. Jego budowa była podyktowana wzrastającym ruchem lotniczym, którego stare lotnisko, ze względu na swoje położenie bliżej centrum miasta, nie było w stanie obsłużyć. Nowy port wybudowano na wodzie, niwelując poziom dwóch wysp i usypując platformę, na której powstało lotnisko. To chińskie lotnisko posiada jeden z największych terminali pasażerskich świata oraz dwie 3800-metrowe równoległe drogi startowe, pozwalające na równoczesne starty i lądowania.
Miejsce 7. Port lotniczy Londyn-Heathrow – 75 715 474 pasażerów
Heathrow jest jednym z sześciu portów lotniczych obsługujących metropolię londyńską. Położony jest 24 km od centrum miasta. Posiada pięć terminali lotniczych i oferuje regularne połączenia z ponad 90 krajami świata. Komunikację z portem lotniczym zapewniają autostrady M4 i M25, docierające do terminali linie kolejowe, autobusowe i autokarowe oraz linia metra.
Miejsce 6. Port lotniczy Chicago-O’Hare – 78 327 479 pasażerów
To międzynarodowe lotnisko leży 29 km od centrum Chicago w stanie Illinois i zajmuje 8. miejsce wśród największych pod względem powierzchni lotnisk świata. Ma aż 8 pasów startowych! Nosi nazwę na cześć amerykańskiego pilota wojskowego Edwarda „Butcha” O’Hare. Chociaż zdecydowana większość pasażerów lotniska podróżuje na liniach krajowych, port obsługuje ponad 60 międzynarodowych kierunków lotów.
Miejsce 5. Port lotniczy Tokio-Haneda – 79 699 762 pasażerów
Położony jest na sztucznej wyspie na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej w stolicy Japonii. Powstał w 1931 roku i przez 47 lat (do roku 1978) był jedynym, obsługującym Tokio. Obecnie niemal cały ruch międzynarodowy przeniesiony został do powstałego w 1978 roku portu lotniczego Narita, co nie przeszkodziło Hanedzie w zajęciu 5. miejsca wśród najbardziej ruchliwych lotnisk świata.
Miejsce 4. Port lotniczy Los Angeles – 80 921 527 pasażerów
To największy port lotniczy na zachodnim wybrzeżu USA. Położony jest 25 km od centrum Los Angeles. Został oficjalnie otwarty w 1937 roku. Posiada 8 terminali i obsługuje dziesiątki milionów pasażerów rocznie!
Miejsce 3. Port lotniczy Dubaj – 83 654 250 pasażerów
Międzynarodowy port lotniczy położony zaledwie 5 km na północ od centrum Dubaju! Jest głównym węzłem linii lotniczych Emirates, które obsługują 60% wszystkich pasażerów, a ich flota stanowi 38% wszystkich samolotów na lotnisku. W lipcu 2010 roku harmonogram lotów obejmował ponad 6000 lotów tygodniowo obsługiwanych przez 130 linii lotniczych do ponad 220 miejsc na wszystkich kontynentach – z wyjątkiem Antarktydy. Typowy dla Emiratów Arabskich rozmach.
Miejsce 2. Port lotniczy Pekin 94 393 454 pasażerów
Międzynarodowy port lotniczy Pekin, położony 20 km od centrum chińskiej stolicy, jest dziesiątym największym lotniskiem świata pod względem zajmowanej powierzchni, a drugim, pod kątem obsługiwanych rocznie pasażerów. Jest głównym portem przesiadkowym linii lotniczych Air China.
Miejsce 1. Port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson 104 171 935 pasażerów
Niezmiennie od 1998 roku port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson jest największym portem lotniczym świata pod względem ilości obsługiwanych rocznie pasażerów. Po zakończonej w 2015 roku przebudowie, lotnisko jest w stanie obsłużyć 121 milionów pasażerów w ciągu roku. Położone w Atlancie, w stanie Georgia lotnisko, to główny węzeł amerykańskich linii lotniczych Delta Air Lines. Swoją nazwę zawdzięcza dwóm byłym burmistrzom Atlanty: Williamowi Hartsfieldowi i Maynardowi Jacksonowi.