Rekordów rolniczych, których z roku na rok w Księdze Rekordów Polski systematycznie przybywa, z całą pewnością nie można nazwać łatwymi. Osiągniecie odpowiedniego plonu podczas żniw, to nie tylko kwestia starannej selekcji odmian, ale również wielu innych czynników zewnętrznych. Pobicie oficjalnego rekordu pszenicy w Polsce wymagało cierpliwości, zaangażowania i przede wszystkim odpowiedniej wiedzy. Dzięki wspaniałej inicjatywie udało się po raz kolejny osiągnąć sukces i wyśrubować wynik.
Aktualny Rekord Polski
IGP Polska, 2024
W tym roku Rekord Polski w kategorii „Największy plon pszenicy ozimej z hektara” także budzi spore zainteresowanie. Obecnym rekordzistą jest IGP Polska. 19 lipca 2024 roku zebrano imponujące 14,208 tony pszenicy ozimej z hektara.
Wydarzenie odbyło się z inicjatywy IGP Polska oraz Mzuri World w Śmielinie, w województwie kujawsko-pomorskim. Celem było pobicie ostatniego Rekordu Polski z 2020 roku, wynoszącego 12,567 t/ha z użyciem pszenicy ozimej ARGUMENT.
Z pola produkcyjnego o powierzchni 11 ha, na którym prowadzone są najdłuższe w Polsce, bo aż 12 letnie badania naukowe z różnymi metodami uprawy zebrano odmianę pszenicy ozimej BULLDOZER.
Rekord Polski tego dnia pobity został aż trzykrotnie. Z uprawy bezorkowej zebrany plon ziarna pszenicy ozimej BULLDOZER wyniósł 12,725 t/ha, z uprawy orkowej odpowiednio 13,099 t/ha a z uprawy pasowej w technologii Mzuri Pro-Til rekordowe 14,208 t/ha.
Nad dotrzymaniem wszelkich formalności czuwał sędzia Biura Rekordów. Gratulujemy osiągnięcia i życzymy coraz lepszych plonów!
Rekordy Polski w 2020 roku
Ogromna popularność Rekordu Polski na największy plon pszenicy ozimej z hektara przyczyniła się do tego, że w 2020 roku zorganizowano nie jedną, a kilka prób pobicia wyniku 10,531 tony z hektara, należącego do PROCAM Polska Sp. z o.o.
Tegoroczne próby odbyły się w 5 lokalizacjach – Borętach, Bystrzu, Trępnowach, Śmielinie oraz Ustroniu Morskim. Nie wszędzie jednak udało się uzyskać nowy rekordowy wynik, ponieważ poprzeczka była postawiona bardzo wysoko. Ostatecznie Rekord Polski przyznano aż trzem rekordzistom, wśród których znaleźli się: Laird Agro Group we współpracy z PROCAM Polska Sp. z o.o. (11 sierpnia), Jacek Piwowar (12 sierpnia) oraz AGRO-LAND Marek Różniak we współpracy z IGP Polska Sp. z o.o. Sp. k., PROCAM POlska Sp. z o.o. oraz CLAAS Polska Sp. z o.o. (13 sierpnia).
Rekordowy plon pszenicy w Polsce, w każdej z lokalizacji nadzorował sędzia Biura Rekordów – Paweł Chwalibóg. Zadbał on o dokładność pomiaru pola oraz kontrolę procesu ważenia pszenicy.
11 sierpnia
Pierwszego dnia rekordowych zmagań, wynik Rekordu Polski na największy plon pszenicy ozimej z hektara próbowano pobić na dwóch gospodarstwach w województwie pomorskim. Pierwsza próba odbyła się o godz. 11.00 w Borętach (gmina Lichnowy), gdzie już na samym początku pobito dotychczasowy wynik uzyskując plon na poziomie 11,628 t/ha. Zbierano pszenicę odmiany Findus.
Kolejna próba tego samego dnia miała miejsce o godz. 14:00 w Bystrzu (gmina Miłoradz), gdzie wprawdzie uzyskano wynik powyżej zeszłorocznego rekordu wynoszącego 10,531 t/ha, jednak wynik był niższy niż ten z pola w Borętach uzyskany kilka godzin wcześniej. Plon pszenicy odmiany Findus z hektara wyniósł w Bystrzu 11,178 t/ha.
12 sierpnia


13 sierpnia
Aktualny wynik Rekordu Polski na największy plon pszenicy ozimej z 1 ha, który wynosi 12,567 t/ha, udało się uzyskać w Śmielinie (województwo Kujawsko-Pomorskie), trzeciego dnia rekordowych zmagań. Na tym polu, w gospodarstwie Pana Marka Różniaka, właściciela firmy Agro-Land, prowadzone jest najstarsze w Polsce doświadczenie ścisłe, porównujące 3 metody uprawy: orkową, uproszczoną oraz pasową (strip-till). Już po raz kolejny najlepsze rezultaty otrzymano przy zastosowaniu uprawy pasowej.
Nową, rekordową odmianą okazała się pszenica ozima ARGUMENT z hodowli IGP Polska zasiana w technologii uprawy siewu pasowego MZURI PRO-TIL. Pszenica ozima ARGUMENT IGP, której PROCAM Polska jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce, została chroniona w technologii firmy PROCAM. Jesienią do odchwaszczania zastosowano preparat HEROLD 600 SC w pełnej dawce. Wiosenne zabiegi ochrony fungicydowej rozpoczęto preparatem VENTUR 300 SC 1,2 l/ha. Do ochrony liścia flagowego zastosowano preparat SECARDO XE 125EC w pełnej dawce. Kłos zasilano preparatem NHCa DELTA w dawce 5,0 l/ha.
Rekord Polski w 2019 roku
Ustanawianie Rekordu Polski na największy plon pszenicy ozimej z hektara odbyło się w piękny, letni dzień 1 sierpnia 2019 roku w Gospodarstwie Rolnym Bystrze w gminie Miłoradz w województwie pomorskim. Na miejscu wydarzenia byli obecni współorganizatorzy Rekordu Polski – doradcy PROCAM Polska Sp. z o.o. oraz sędzia Biura Rekordów. Obecność sędziego była kluczowa dla zatwierdzenia wyniku rekordu, ponieważ zmierzył on dokładnie obszar koszenia oraz zatwierdził wynik ważenia.
Cała procedura koszenia pszenicy wraz z ważeniem trwała około 3 godzin. Po dokładnym zmierzeniu koszonego obszaru do akcji wjechał kombajn. Całe zboże w kilku ratach zostało wysypane na ciągnik. Po zważeniu pszenicy uzyskano rekordowy w skali całego kraju wynik – 10,531 tony z hektara.
Na potrzeby rekordu posiana została pszenica ozima odmiany Findus. Całkowity obszar zasiewu pszenicy ozimej to aż 26,5 ha! Zasiew miał miejsce dokładnie 20 września 2018 roku w obsadzie 340 ziaren/m2, a przedplon stanowił rzepak ozimy. Przed siewem pole opryskano preparatem Rewital Pro+ w celu przyśpieszenia rozkładu resztek pożniwnych. Odchwaszczanie plantacji wykonano na jesieni. Zastosowano nawożenie podstawowe NPK – w tym także wiosną nawóz PROSAN NS w celu uzupełnienia nawożenia azotem i siarką. Nawożenie dolistne wykonano nawozami z serii PROLEAF, a także stymulatorem wzrostu Improver oraz preparatem NHCa DELTA. Wiosną zastosowano trzy zabiegi ochrony fungicydowej.
Jak relacjonuje sędzia Biura Rekordów, właściciel gospodarstwa – Pan Stanisław Brzeziński jest wielkim pasjonatem tego co robi. Doskonale zna się na wszystkich rodzajach upraw, a na jego doświadczeniu wiele osób może się bardzo dużo nauczyć. Mamy nadzieję, że do zobaczenia podczas następnych rekordów!
Zobacz film podsumowujący ustanawianie Rekordu Polski na największy plon pszenicy ozimej z hektara!