Nie od dziś wiadomo, iż rolnicy uwielbiają konkurować ze sobą pod kątem największej ilości plonów z hektara czy największych owoców i warzyw. Rekordów rolniczych z roku na rok przybywa i są one coraz bardziej wymagające. Zobacz kto zdobył Rekord Polski na największy plon rzepaku ozimego z hektara.
Spis treści
Aktualny Rekord
9 sierpnia 2023 roku w miejscowości Tuczempy odnotowano rekordowy plon rzepaku ozimego z hektara. Na terenie gospodarstwa Pana Bogdana Stopyry i jego rodziny, które współpracuje z Oddziałem firmy Chemirol na Podkarpaciu, udało się zebrać aż 6,9 t/ha!
Gospodarz zastosował technologię dostępną w ramach projektu „Idę po rekord”, co wpłynęło na wykorzystanie potencjału gospodarstwa i pozwoliło osiągnąć rekordowo wysokie plony. Technologia została opracowana przez ekspertów z zakresu nawożenia, nasiennictwa, ochrony, odżywiania i biostymulacji roślin, pracujących w ramach Grupy Kapitałowej Chemirol. Całą technologię ochrony uprawy dostarczyła polska firma Innvigo, która z powodzeniem oferuje rolnikom produkty w tym segmencie już od wielu lat. W zakresie odżywiania, biostymulacji, biokontroli oraz stosowania adiuwantów gospodarz wykorzystał produkty dostępne wyłącznie w ofercie Chemirolu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że cała uprawa została objęta zabiegiem BlueN.
To już drugi Rekord Polski ustanowiony przy wykorzystaniu technologii programu „Idę po rekord”. W listopadzie 2022 zdobyto bowiem Rekord Polski w uprawie buraka cukrowego, który wyniósł 112,11 t/ha.
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z rekordzistami!
Poprzedni Rekord
Ewa Krasnodębska to kobieta pracy i sukcesu. Codziennie zajmuje się Gospodarstwem Rolnym Celiny i Wojciecha Krasnodębskich, w którym uprawiają rzepak, kukurydzę i pszenicę, a do tego studiuje oraz wykłada przedmioty rolnicze. Dodatkowo, prowadzi kanał YouTube „RolnikNaObcasach” gdzie publikuje nakręcone z rodzeństwem filmy z gospodarstwa. 1 sierpnia 2018 roku ustanowiła Rekord Polski na największy plon rzepaku ozimego zebranego z jednego hektara.
Wydarzenie miało miejsce we wsi Niemirki w województwie mazowieckim, a nadzorowała je sędzina z Biura Rekordów. Minimum do ustanowienia rekordu wynosiło aż 6,4 t/ha rzepaku. Zbiory Państwa Krasnodębskich wyniosły 6,19 t/ha i początkowo rekord nie został uznany.
Przez kolejne lata nasze biuro intensywnie obserwowało sytuację oraz wyniki ze środowisk rolniczych i dokształcało się w tym zakresie. Z tego względu, po 3 latach od uzyskania tego wyniku postanowiliśmy zmienić wymagane minimum, które okazało się bardzo ciężkie do uzyskania w Polskich warunkach. Wynik osiągnięty przez Panią Ewę został zatwierdzony i stał się nowym minimum dla przyszłych zainteresowanych pobiciem rekordu w tej kategorii.