Dwugłowy żółw pustynny to niesamowity, aczkolwiek bardzo rzadki widok. Nawet sam Charles Darwin miałby niezłe problemy próbując wyjaśnić przyczynę tej niepowtarzalnej deformacji.
Para żółwi ma już imiona – Magda (lewa głowa) i Lenka (prawa głowa), w skrócie Magdalenka. Mają dopiero kilka tygodni, są więc jeszcze tak małe i delikatne, że mieszczą się na dłoni.
Magda i Lenka urodziły się na Słowacji w miejscowości Żylina. Mają 5 nóg, czyli o jedną więcej niż normalny żółw. Mimo, że teraz są niewielkich rozmiarów, wkrótce będą stawały się coraz większe i większe. Prawdę mówiąc, żółwie pustynne zajmują trzecie miejsce pod względem wielkości na świecie. Wyprzedzają je tylko żółwie olbrzymie (ważące ok. 250 kg!) i żółwie słoniowe (ważące ok. 200 kg!).
Łacińska nazwa żółwia pustynnego to Geochelone sulcata (geo – ziemia; chelone – żółw; sulcus – charakterystyczne bruzdy w skorupie). Zazwyczaj zamieszkują one południowy skrawek Sahary. Dorosłe osobniki mają zwykle skorupę szeroką na ok. 45 cm i ważą od 30 do 50 kg. Jednakże zdarzają się też okazy, których skorupa mierzy 60-90 cm, a waga przekracza 70 kg.
Średnia długość życia żółwia pustynnego to ok. 30-50 lat. W 1986 roku w ogrodzie zoologicznym w Egipcie mieszkał jednak żółw, który miał 54 lata i był najstarszym żółwiem żyjącym w niewoli.