Spis treści
Aktualny rekord Guinnessa
Najwyższy skok do płytkiego basenu odbył się z wysokości 11,56 m do 30 cm wody i został osiągnięty ponownie przez Darrena Taylora (znanego również jako „Profesor Plusk”) w Chinach, 9 września 2014 roku. Pobił on swój poprzedni rekord o 54 centymetry i prawdopodobnie uderzył w wodę z prędkością ponad 53 kilometrów na godzinę.
Pewnie zastanawiacie się jak to możliwe, że wyszedł z tego bez żadnych obrażeń. Najbardziej oczywistymi konsekwencjami takich skoków wydają się siniaki, rozdarcia czy pęknięcia skóry. Jedynym skutkiem jego mistrzowskiego skoku było trochę wewnętrznego obrzęku.
Darren nigdy w ciągu 25 lat ćwiczeń nie złamał żadnej kości dzięki jego precyzyjnej technice, przygotowaniu wody oraz matach piankowych schowanych pod basenem dla dzieci.
Rekordzista celowo odpycha się lekko od platformy nurkowej, wykonując niewielki ruch do przodu. Dzięki temu, nie opada on prosto w dół, a lekko do przodu. Również celowo uderza on w wodę najpierw rękami, łamiąc napięcie wody tuż przed uderzeniem reszty jego ciała.
Ważna jest również temperatura wody. Im jest ona zimniejsza tym jest gęstsza, co również spowalnia opadanie ciała, dlatego wielu nurków schładza wodę przed skokiem.
Poprzedni rekord Guinnessa
W Amerykańskim miasteczku Norway, Darren Taylor, wyczynowy skoczek do wody, znany również jako „Profesor Plusk” (Professor Splash) pobił światowy rekord Guinnessa skacząc z 11 metrów wprost do płytkiego, dziecięcego basenu wypełnionego wodą tylko na wysokość ok. 30 cm. Warto dodać, że wcześniejszy rekord w tej kategorii należał również do niego.
Na filmie możecie zobaczyć, jak „Profesor Plusk” skacze na tzw. „deskę”. Wygląda to boleśnie ale pozwala na w miarę bezpieczny skok ponieważ siła uderzenia rozprowadzana jest równomiernie po całym ciele, zmniejszając w ten sposób ryzyko kontuzji. Na podobnej zasadzie działają poduszki powietrze w samochodach. Podczas wypadku, są tak skuteczne tylko dlatego, że nie pozwalają żadnej konkretnej części ciała na większy ucisk. Gdyby „Profesor” skoczył na tzw. „bombę” nacisk wody zadziałałby na znacznie mniejszej powierzchni ale siła uderzenia byłaby większa. Tak samo działają pasy bezpieczeństwa w samochodach podczas nagłego hamowania. Najlepszy efekt uzyskiwany jest jednak dopiero kiedy poduszki powietrzne i pasy zadziałają razem.
Kluczem do udanego „nurkowania” w tak małej ilości wody było odpowiednie zamortyzowanie skoku. Woda znacznie osłabiła impet uderzenia, rozprowadzając siłę wzdłuż basenu, dzięki czemu „Profesor” nie czuł się jakby spadał na goły beton. W dodatku, pod basenem znajdowała się specjalna wata zapewniająca dodatkową amortyzację. Na filmie widać, jak wata wygina się pod wpływem skoku.
Pomimo, że skok wygląda imponująco, jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie próbujcie tego w domu!