Przed nami ostateczna faza przedświątecznych przygotowań. W ramach oderwania się chociaż na chwilę od sprzątania domu, mycia okien, pieczenia wielkanocnego mazurka czy przygotowywania jarzynowej sałatki przedstawiamy Wam kilka interesujących, wielkanocnych rekordów Guinnessa.
Spis treści
Najdłuższy królik świata
Nie ma świąt wielkanocnych bez wielkanocnego króliczka, czy też zajączka. Przeciętne wymiary typowego, domowego królika to od 35 do 45 centymetrów. Jednakże, rekordzista w tej kategorii – królik imieniem Darius, mierzy aż 129 cm długości. I to właśnie dzięki tak długiemu ciału zapisał się na kartach Księgi Rekordów Guinnessa. Rekord został zarejestrowany 6 kwietnia 2010 roku. Właścicielką rekordowego zwierzątka jest pani Annette Edwards z Wielkiej Brytanii.
Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o najdłuższym, a zarazem największym króliku świata, więcej informacji o nim znajdziecie w naszym artykule: największy królik świata.
Największe czekoladowe jajko wielkanocne
Centrum handlowe La Acciaierie z włoskiego miasta Cortenuova pobiło 16 kwietnia 2011 roku rekord Guinnessa na największe jajko wielkanocne z czekolady. Gigantyczny przysmak ważył aż 7,2 tony. Miał 10,39 metrów wysokości oraz 19,6 metrów obwodu w najszerszym miejscu. Poprzedni rekord w tej samej kategorii należał do firm: Nestle oraz Supermercados Imperatriz Ltd – wynosił 6,5 tony!
Najdroższe (niewysadzane diamentami) czekoladowe jajko wielkanocne
Ile pieniędzy jesteście w stanie wydać na pięknie ozdobione czekoladowe jajko wielkanocne? Pewna para kupiła na aukcji w Londynie ogromne czekoladowe jajo za około 33 656 złotych. Aukcja charytatywna odbyła się 20 marca 2012 roku w Royal Courts of Justice w Londynie w Wielkiej Brytanii. Celem aukcji była zbiórka funduszy na rzecz dzieci w ramach dużego eventu The Fabergé Big Egg Hunt.
Olbrzymie czekoladowe jajko wielkanocne o nazwie „Złote, pstre jajo” zostało wykonane z czekolady Amedei i pozłacanych liści, a wypełnione było czekoladą couture i nadzieniem truflowym. Duże jajo udekorowane było 12 mniejszymi czekoladowymi jajkami, 20 małymi batonikami czekoladowymi i 5 białymi kwiatami. Stworzenie tego słodkiego przysmaku zajęło trzy dni, a końcowy produkt ważył ponad 50 kilogramów i mierzył 107 cm długości i 54 cm szerokości.
Największy czekoladowy zając wielkanocny
Firma Senac-RS z Brazylii stworzyła największego czekoladowego zajączka wielkanocnego. Rekordzista ważył aż 3,85 tony i mierzył 4,1 m wysokości, 1,9 m szerokości, a jego podstawa miała 1,8 m głębokości. Bicie rekordu Guinnessa miało miejsce podczas corocznego festiwalu czekoladu – Chocofest, które odbywa się w miejscowości Gramado w okolicach Wielkanocy. Rekordowy zając z czekolady został stworzony przez profesjonalnych cukienrików w pięć dni. Do jego stworzenia użyto czekoladowych cegieł, które spojono ze sobą przy pomocy płynnej czekolady. Poprzednim rekordzistą w tej samej kategorii była firma Duracell.
Największe poszukiwanie jajek wielkanocnych
Tradycją w krajach anglojęzycznych jest tzw. egg hunt, czyli po polsku: polowanie na jajeczka wielkanocne. Kiedy więc Amerykanie i Brytyjczycy nie jędzą akurat czekoladowych przysmaków to pewnie są gdzieś na świeżym powietrzu, w swoich ogródkach i zajmują się zapełnianiem koszyczków zajączkami i innymi wielkanocnymi słodkościami. Największe polowanie na jajeczka wielkanocne odbyło się na Florydzie, USA, 1-go kwietnia 2007 roku i wzięło w nim udział 501 tys. pisanek, których szukało 9 753 dzieci wraz z rodzicami. Wspólnie szukali wielkanocnych jajeczek w parku Cypress Gardens Adventure Park.
Najwięcej osób farbujących jajka wielkanocne
Ponad pół tysiąca, a dokładnie 528 osób, 19 kwietnia 2014 farbowało pisanki w Redmond w stanie Waszyngton. Aby rekord został uznany, uczestnicy – jak zawsze – musieli trzymać się ściśle określonych zasad. Na przykład każdy uczestnik musiał całkowicie zanurzyć jajko w barwniku na co najmniej trzy minuty. Po upływie tego czasu uczestnicy musieli jednocześnie wyjąć jajka z barwnika za pomocą łyżek.
Największe drzewko wielkanocne
Niby tradycja ubierania drzewka przed świętami kojarzy nam się wyłącznie ze świętami Bożego Narodzenia, jednak w przypadku tego rekordu Guinnessa mowa jest o wielkanocnym drzewku świątecznym. A konkretniej największym drzewku wielkanocnym, które zostało udekorowane dokładnie 82 404 ręcznie malowanymi kurzymi jajkami. Od 16 marca 2017 roku tytuł rekordzisty należy do brazylijskiej organizacji Associação Visite Pomerode. Rekordowe dekorowanie miało miejsce podczas odbywającego się w Pomerode corocznego festiwalu Wielkanocnego. Drzewo, które wykorzystano do tego celu to Orzesznik jadalny.
Największa pisanka
Święta Wielkanocne to okazja aby przypomnieć sobie przynajmniej podstawy z lekcji plastyki. Wielkanoc w większości polskich domów oznacza tworzenie kolorowych pisanek. Można je wykonać na wiele sposobów: ozdabiając farbami, pisakami, czy barwnikami spożywczymi. Można też przygotować rekordową pisankę, tak jak zrobiono to 18 lutego 2023 w Brazylii, gdzie pobito rekord Guinnessa na największą pisankę. Miała ona dokładnie 16,72 m wysokości i średnicę 10,78 m.
Najstarsza czekoladowa pisanka
Pierwsze czekoladowe pisanki zostały wyprodukowane przez brytyjską firmę cukierniczą Fry’s w Bristolu w 1873 roku. Jednak ten znany wszystkim wielkanocny przysmak zaczął być popularny dwa lata później, w 1875 r., kiedy zadania podjęła się firma Cadbury. Na początku XIX wieku francuscy i niemieccy cukiernicy produkowali jajka z czekolady, jednak była ona ziarnista i gorzka. Dopiero w 1828 r., kiedy Coenraad van Houten odkrył, jak oddzielić masło kakaowe od kakao, można było wyprodukować kremową, nadającą się do formowania czekoladę. W 1905 roku Cadbury wprowadziło do sprzedaży jajka z mlecznej czekolady, które stały się bestsellerami. I są nimi do dziś!
Największa mozaika z pisanek
Największa mozaika wykonana z pisanek powstała w Lozannie w Szwajcarii z inicjatywy organizacji – Société de Développement des Intérêts d’Ouchy, na Wielkanoc – 2 kwietnia 2010 roku. Celem bicia rekordu Guinnessa była zbiórka pieniędzy przez fundację na rzecz rodzin z dziećmi chorymi na raka. Rekordowa mozaika składała się z 66 tysięcy kolorowych jajeczek. Setka wolontariuszy zajmowała się przez cały dzień malowaniem, dekorowaniem i układaniem jajek wielkanocnych w 19 różnych kolorach.