pixel

Święto Jabłka 2017

Z przyjemnością informujemy, że Rekord Polski na największą mozaikę z jabłek został pobity! Relację z wydarzenia można znaleźć tutaj: Największa mozaika z jabłek


W tym roku już po raz trzeci spotkamy się w Drawniku nad Drawą, by wspólnie obchodzić „Święto Jabłka”. Piknik kulturowy, organizowany pod tą nazwą, ma na celu ocalenie od zapomnienia bardzo starych odmian jabłoni, uprawianych od pokoleń w tym regionie. Niektóre drzewa mają ok. 100 lat! Dzięki pobieraniu z nich gałązek i zaszczepianiu ich na odpowiednich podkładkach, ratowane są całe sady unikalnych odmian jabłoni. Jeden z nich założył Drawieński Park Narodowy.

„Święto Jabłka” to ukłon w stronę tradycji i kultury regionu. Na uczestników pikniku czekają niezliczone atrakcje, a wśród nich:

  • możliwość przejechania się drezyną i meleksem
  • wyścigi ergometrów wioślarskich
  • poszukiwanie jabłek w labiryncie z siana
  • biegi na orientację o Puchar Dyrektora Drawieńskiego Parku Narodowego
  • warsztaty sadownicze, filcowe, wiklinowe oraz pokazy kulinarne.

 

Zarówno starsi, jak i młodsi uczestnicy będą mieli również okazję zobaczyć, jak przed laty wyglądały i funkcjonowały warsztaty rzemieślnicze. Będzie można utoczyć na kole garncarskim własne naczynie, wyrzeźbić łyżkę w warsztacie łyżkarza, jak i uformować świecę z pomocą świecownika.

Tradycją podczas „Święta Jabłka” stało się natomiast ustanawianie Rekordów Polski! Drawieński Park Narodowy oraz uczestnicy pikniku mają już na swoim koncie Rekord Polski w kategorii: „Największy racuch z jabłkami”, „Najwięcej soku z jabłek wytłoczonego w ciągu 30 minut” oraz „Najwięcej soku z jabłek wytłoczonego w ciągu godziny”.

W tym roku podczas „Święta Jabłka” podjęta zostanie próba ułożenia największej w Polsce mozaiki z jabłek! Obecny rekord w tej kategorii wynosi 6,25 m² i należy do uczestników Festiwalu Jabłka zorganizowanego we wrześniu 2014 roku przez Gliwicką Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości. Spodziewamy się, że goście drawieńskiego pikniku nie będą mieli najmniejszego problemu z pobiciem tego osiągnięcia! Czekamy na to z niecierpliwością!

Na wydarzeniu obecna będzie przedstawicielka Biura Rekordów, która dokona oficjalnego pomiaru mozaiki i na potwierdzenie ustanowienia rekordu, wręczy certyfikat.

Święto Jabłka 2017 - plakat

Oceń ten rekord!
Tagi:

Data

23 wrz 2017
Zakończone!

Czas

11:00 - 17:00

Więcej informacji

Wydarzenie na FB

Lokalizacja

Drawnik nad Drawą
Drawnik 2, 73-220 Drawno
Kategoria

Organizator

Drawieński Park Narodowy
Drawieński Park Narodowy