pixel

Zanurzą się po szyję w zimnej wodzie na 24 godziny

Morsowanie dla niektórych należy do najbardziej wymagających i szalonych rzeczy, jakie można robić ze swoim ciałem. Są też tacy, dla których to chleb powszedni i spora atrakcja. Niewątpliwie takimi osobami są uczestnicy, którzy 11-12 marca 2023 roku podejmą się próby ustanowienia rekordu na najdłuższy łączny czas przebywania w lodowatej wodzie w ciągu 24 godzin. Pierwszy raz śmiałkowie wejdą do wody 11 marca o godzinie 9.00, a wyjdą dopiero 12 marca do godzinie 9.00.

Rekord jest nietypowy, ponieważ kategoria jest indywidualna.  Jak to się stało, że do próby jednocześnie podchodzą 3 osoby?

Specjalista od zimna

Pan Valerjan Romanowski związany jest ze sportem od wielu lat. Zaczynał przygodę w szkole średniej a jego pasją stało się narciarstwo i lekkoatletyka. Później zakochał się w dwóch kółkach i coraz częściej wsiadał na rower. Zdarzało mu się z niego nie schodzić, na przykład przez 48 godzin, podczas zdobywania rekordu Guinnessa na najdłuższą jazdę na rowerze przez 48 godzin. Osiągnął to między 25 a 27 lipca 2014 roku. Regularne treningi pozwoliły mu otrzymywać kolejne rekordy Guinnessa. Największy dystans pokonany na rowerze w ciągu 12 godzin był łatwiejszym wyzwaniem, ponieważ tym razem obyło się bez komplikacji po drodze. Doświadczony zawodnik wiedział w jaki sposób zmierzyć się z rekordem i otrzymał wpis do Księgi Rekordów Guinnessa w 2017 roku.

Od 2022 roku Pan Valerjan zmaga się z zimnem i przekracza kolejne bariery związane z tolerancją na skrajne warunki. Nic więc dziwnego, że w zmierzył się z rekordami również w tej kategorii. Najdłuższa kąpiel w lodzie czy najdłuższy czas w bezpośrednim kontakcie całego ciała ze śniegiem wymagały podobnego czasu przygotowań, ale zdobycie tych rekordów Guinnessa na pewno ułatwiła dobra forma pana Valerjana oraz świadomość ciała.

Nietypowy rekord

Aktualnie pan Valerjan jest aktywnym morsem i swoją pasją zaraża innych. Razem z przyjaciółmi podejmie się wspólnego Rekordu Polski w kategorii „Najdłuższy łączny czas przebywania w lodowatej wodzie w ciągu 24 godzin”. Rekord jest indywidualny i domyślnym trybem jego zdobywania w takich sytuacjach jest zasada „wygra najlepszy”. Jednak nie tym razem! Rekordzistom zależy na tym, aby ustanowić Rekord Polski ex aequo. Celem próby jest w spędzić tyle samo czasu w wodzie w ciągu 24h. Każdy z uczestników będzie spędzać na zmianę po 10 minut w wyznaczonym zbiorniku wodnym na terenie Nowego Folwarku Na Skraju Lasu we Wrześni.

Zadanie nie będzie takie łatwe! 24 godziny bez snu, na zimnie i spora część tego czasu w zimnej wodzie. Temperatura pod powierzchnią nie może przekraczać 2 stopni Celsjusza. Uczestnicy muszą stać zanurzeni po szyję a także nie mogą być ubrani w nic oprócz stroju kąpielowego. Nie jest dopuszczalne obuwie oraz odzież neoprenowa, ani jakiekolwiek akcesoria do morsowania.

Wydarzenie angażuje nie tylko uczestników, ale również niezależnych świadków, którzy będą na miejscu przez cały czas trwania próby. Ich zadaniem jest zapisać wszystkie czasy zanurzeń oraz śledzić temperaturę wody. Dodatkowo, zmagania będzie obserwowało oko kamery.

Sędzia z Biura Rekordów pojawi się na miejscu 2 godziny przed końcem rekordu, sprawdzi procedury przeprowadzania próby oraz prześledzi zapisy z całego podejścia.

Oceń ten rekord!
Tagi: ,

Data

11 - 12 mar 2023
Zakończone!

Czas

09:00 - 09:00

Lokalizacja

Nowy Folwark Na Skraju Lasu
Mostowa 1, 62-300 Września
Kategoria