Czasem, gdy jemy bagietkę, nie udaje nam się spałaszować jej w całości. O ile ze zwyczajnym pieczywem jest na to szansa, taki wypiek jak opisany poniżej byłby dla Was sporym wyzwaniem. Oto największa bagietka na świecie!
Aktualny rekord
Gmina Suresnes, 2024
Od teraz można powiedzieć, że rekordowa bagietka wróciła do domu, do kraju, z którego pochodzi. Nowymi rekordzistami Guinnessa w kategorii „Najdłuższa bagietka” są wszak Francuzi! 12 piekarzy znad Loary wypiekało pieczywo przez około 14 godzin. Pracę rozpoczęli już o 3:00 rano.
Francuzi za cel postawili sobie odebranie tytułu Włochom, którzy dzierżyli go od pięciu lat. Co ciekawe, w 2022 roku bagietka trafiła na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co mogło tylko jeszcze bardziej zachęcić francuskich piekarzy do pobicia rekordu.
Rekord świata w najdłuższej bagietce został pobity. Bagietka zrobiona dzisiaj w Suresnes ma 140,53 metry – napisały władze gminy w swoich mediach społecznościowych.
Zgodnie z przyjętymi zasadami, ciasto miało być ugniatane, formowane i pieczone na oczach publiczności w namiocie na tarasie widokowym w Suresnes pod Paryżem. Jak podali obecni rekordziści, bagietka miała powstać „zgodnie ze sztuką”, czyli jedynie z mąki pszennej, wody, drożdży i soli. Na każdym centymetrze wypiek musiał mieć minimum pięć centymetrów grubości.
Upieczona w Sursenes bagietka została rozdana osobom w kryzysie bezdomności, żyjącym na ulicach okolicznych miejscowości.
Poprzednie rekordy
Croce Rossa Italiana – Comitato della Provincia di Como, 2019
Poprzedni Rekord Guinnessa w kategorii „Najdłuższa bagietka” należał do piekarzy znad jeziora Como we Włoszech. 16 czerwca 2019 roku upiekli oni bagietkę mierzącą 132,62 m.
Cały wypiek został podarowany na cele charytatywne.
Ferrero, 2015
Jej wypiek zajął pięć godzin, a pracowało nad nią 60 piekarzy pochodzenia włoskiego i francuskiego. Była jedyną w swoim rodzaju ozdobą ogólnoświatowych mediolańskich targów Expo 2015, a wykonano ją zgodnie z oryginalną, francuską recepturą. Przysmak, uznawany za jeden z symboli Francji był wyrabiany przez piekarzy na świeżym powietrzu – niestety, było to utrudnieniem ze względu na niską temperaturę, nie sprzyjającą rośnięciu ciasta, oraz złe warunki atmosferyczne, co spowodowało że trzeba było zawinąć wypiek w plastikową osłonkę, by się nie uszkodził.
Co ciekawe, piekarze pracowali nad nią wyrabiając ciasto z prędkością około dwóch metrów na godzinę (!), a jej ostateczna długość osiągnęła ponad 122 metry, co pozwoliło jej na ustanowienie nowego rekordu Guinnessa. Poprzedni rekord w tej samej kategorii należał do Wietnamczyków, którzy w jednym z centrów handlowych sieci Big C Supercenter stworzyli bagietkę o długości 111 metrów. Wypiekiem nowej rekordowej bagietki zajęli się przedstawiciele firmy Ferrero, głównego producenta Nutelli.
Po zmierzeniu rekordowego wypieku, bagietka została pokrojona, posmarowana kremem orzechowym i wręczona w kawałkach uczestnikom targów Expo 2015, którzy przyglądali się wydarzeniu. W sumie bagietką zajadało się aż 2400 osób.
Bagietka to francuski przysmak, który powstał za czasów Napoleona. Jej kształt zawdzięczamy zmysłowi praktycznemu piekarzy, którzy wykonali lekkie ciasto o kształcie umożliwiającym schowanie jej w kieszeni żołnierzom armii napoleońskiej – jak wiadomo, ze względów bojowych zależało im na tym, by wojacy podczas walk dźwigali ze sobą jak najmniej zbędnych i ciężkich przedmiotów. Prawdziwy bagietkowy boom i stworzenie jej legendy przypada jednak na początek dwudziestego wieku, gdy zabroniono piekarzom otwierania zakładów przed czwartą rano, a bagietka okazała się mniej czasochłonnym ekwiwalentem innych wypieków i została wprowadzona do masowej produkcji.
Pomysł okazał się na tyle dobry, że bułka paryska na stałe wpisała się w menu Francuzów i nawet współcześnie jest ważnym składnikiem ich menu. Mieszkańcy kraju nad Loarą zwykle zajadają się kanapkami z bagietek, moczą je w kawie lub podają je z konfiturami. W cieście bagietkowym najważniejsze jest, by jej wnętrze odróżniało się od wierzchu – jej skorupka musi być dobrze wypieczona i chrupiąca, podczas gdy jej środek ma pozostać blady, jasny, miękki, a także sprężysty – po ściśnięciu palcem miąższ musi wrócić do pierwotnego kształtu. Te kryteria musiały zostać spełnione, by przyznać mediolańskiej bagietce z Nutellą tytuł rekordzistki. Na szczęście, udało się, a wspaniałym wypiekiem delektowali się uczestnicy targów i świadkowie rekordowego pomiaru. Smacznego!