W dawnych czasach trudno było wyobrazić sobie zakładanie osad czy wiosek bez jej obecności w pobliżu. Jej rola w transporcie również była nie do przecenienia. Wisła – najdłuższa rzeka w Polsce!
Wisła to rzeka, która spotykamy w wielu pieśniach patriotycznych, o hymnie państwowym nie wspominając. Polska znana jest w świecie jako „kraj nad Wisłą”. Jej imieniem nazywane są statki, miejscowości, kluby sportowe, skocznie narciarskie, stocznia, pierwszy produkowany masowo w Polsce telewizor oraz grupa operacyjna „Wisła” walcząca z oddziałami UPA. Dlaczego Wisła jest taka ważna?
Najdłuższa rzeka w Polsce ma długość 1047 kilometrów. Rozpoczyna swój bieg na zachodnim stoku Baraniej Góry (Beskid Śląski) z połączenia trzech potoków – Białej i Czarnej Wisełki oraz Malinki, oplatając cały kraj wzdłuż pasmem wody a uchodząc do Morza Bałtyckiego przez Zatokę Gdańską.
Na najdłuższej rzece w Polsce znajdują się trzy jeziora – Czerniańskie, Goczałkowskie i Włocławskie. Najdłuższa rzeka Polski przepływa przez wiele parków krajobrazowych, takich jak Nadwiślański, Chełmiński, Kazimierski i Bielańsko – Tyniecki, a także Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Jej krajobraz obfituje w rozgałęzienia koryta, starorzecza, łachy i wysepki, przez co Wisła jest doceniana jako rzeka o naturalnie ukształtowanej linii brzegowej. Bytuje i lęgnie się tutaj około 2/3 krajowych gatunków ptaków, również znajdujących się pod ochroną.
Jej dorzecze zajmuje aż 2/3 powierzchni naszego kraju. Wisła jest też żywym świadectwem historii Polski, na co wskazuje choćby bieg jej nurtu, odpowiadający przebiegowi granic rozbiorów – bieg górny zaczyna się wraz z początkami rzeki i prowadzi do miejscowości Zawichost, skąd rozpoczyna się bieg środkowy aż do ujścia Narwi, a w dalszej części, aż do Morza Bałtyckiego znajduje się jej bieg dolny, sztucznie wyprostowany i zwężony z inicjatywy Niemców w wieku XIX.
Bieg górny jest mało atrakcyjny dla miłośników przyrody, gdyż przez wiele lat służył jako rynna dla ścieków przemysłowych, płynących z Górnego Śląska przez cały kraj do Morza Bałtyckiego. Niestety, zanieczyszczenie największej z polskich rzek nawet mimo unormowania przepisów dotyczących usuwania odpadów pozostawia wiele do życzenia – z jej biegiem do Bałtyku wciąż przedostają się ogromne ilości metali ciężkich, takich jak rtęć, kadm, chrom, ołów, cynk, miedź czy nikiel, a ponadto wody Wisły na ponad połowie długości rzeki nie zostały przydzielone do żadnej klasy czystości.