Edyton to nic innego jak maraton edytowania stron internetowych. Dzięki takim inicjatywom użytkownicy sieci zawsze mogą liczyć na rzetelne i najświeższe informacje o interesujących ich tematach. A gdzie najczęściej kierujemy kursor w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące nas pytania? Na logo wielojęzycznej encyklopedii internetowej, Wikipedii! To właśnie w jej przestrzeni działali śmiałkowie, którzy pobili rekord Guinnessa na najdłuższy edyton!
Aktualny rekord Guinnessa
2016, Meksyk, Fundacja Carlosa Slima i Wikimedia
Najdłuższy edyton na świecie to efekt współpracy Wikimedia Mexico i Museo Soumaya Fundación Carlos Slim. W dniach od 9 do 12 czerwca 2016 roku w Museo Soumaya w Meksyku aż 102 osoby pracowały wspólnie przez 72 godziny!
W ciągu trzech dni pracownicy muzeum stali się aktywnymi redaktorami hiszpańskojęzycznej Wikipedii w swoich dziedzinach, głównie w zakresie kierunków badawczych, konserwacji dzieł sztuki i edukacji w muzeach, natomiast eksperci z Wikipedii pomagali w kwestiach stylu, kwestii technicznych i użytkowania edytora wizualnego. Mimo że nie zawsze pisali nowe artykuły, posiadali wystarczającą wiedzę, aby wykryć błędy merytoryczne lub nieporozumienia w artykułach i poprawić je, korzystając z odpowiednich źródeł. W wyniku ich wspólnej pracy powstały 264 nowe artykuły, a łącznie zredagowano 388 stron.
Koordynacją projektu kierowali Andrés „Andy” Cruz y Corro i María Fernanda „Mafer” López, odpowiednio wikipedysta-rezydent i stażystka w muzeum. Gościem specjalnym była Katherine Maher, tymczasowa dyrektor wykonawcza Wikimedia Foundation, która powiedziała, że wspólny wysiłek Wikimedia Mexico i Museo Soumaya jest przykładem dla reszty świata i ruchu Wikimedia w ogóle.
Ten rodzaj współpracy jest tym, co pozwala dzielić się kulturą, wiedzą i wspólnym dziedzictwem; pozwala ludzkości zbliżyć się jako całość, odkładając na bok nasze różnice w języku, tradycjach, kulturach i ogólnych kontekstach. To daje nam unikalną formę wiedzy.
Jedną z naszych największych niespodzianek podczas wydarzenia była młoda studentka informatyki na lokalnym uniwersytecie, Itabsvaru, która wzięła udział w próbie z ciekawości, nie mając wcześniejszej znajomości Wikipedii, ale chcąc dowiedzieć się, jak ona powstaje. Po trzech dniach udało jej się napisać najwięcej, bo aż jedenaście nowych artykułów, korzystając z pomocy bardziej doświadczonych redaktorów.

Polska próba pobicia rekordu Guinnessa
26-30 września 2023, Warszawa
Polska podjęła rękawicę Meksyku i w dniach od 26 do 30 września 2023 roku odbywać się będzie próba bicia rekordu Guinnessa we wspólnym edytowaniu Wikipedii.
Próbę, z okazji rocznicy powstania polskojęzycznej Wikipedii, organizuje stowarzyszenie Wikimedia Polska w bibliotece publicznej w Warszawie. Motywem przewodnim będzie dziedzictwo Polski.
Zasady próby na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Rekord_Guinnessa_2023/Zasady