Bumerang, przez wielu ściśle kojarzony jest z kulturą rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów. Ten drewniany, charakterystycznie zakrzywiony przedmiot, kiedyś wykorzystywany był jako broń ręcznie miotana oraz przy polowaniach. Obecnie jest używany głównie w do rozrywki sportowej. Zdziwi Was pewnie fakt, że najstarszy bumerang na świecie został odnaleziony przez archeologów… w Polsce.
Spis treści
Wielkie odkrycie
Przełomowego odkrycia, dokonano w 1985 roku, podczas ekspedycji prowadzonej przez Polską Akademię Nauk. Badania archeologiczne prowadzono w Jaskini Obłazowej na pograniczu Spiszu i Podhala, w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej w Karpatach. Wiadomość o przełomowym odkryciu obiegła świat w 1987 roku, dzięki publikacji artykułu ten temat, na łamach magazynu „Nature”.
Charakterystyka
Znaleziony w Polsce bumerang datowany jest na ok. 23 000 lat p.n.e., podczas gdy wiek najstarszego, zachowanego bumerangu z Australii to 10 tys. lat p.n.e. Oznacza to, że polskie znalezisko jest obecnie najstarszym bumerangiem na świecie. Większość bumerangów jest drewniana, jednak ten wykonany został z ciosu mamuta. Mierzy dokładnie 71 cm długości, jego średnica wynosi 5 cm , a grubość 1,5 cm. Jego całkowita waga to ok. 800 g. Razem z bumerangiem, podczas wykopalisk znaleziono także inne cenne przedmioty obrzędowe, a także kości palców, narzędzia górnicze, poddane obróbce muszle oraz przewiercone zęby lisa.
Tło kulturowe
Naukowcy przypuszczają, że ludzie, którzy dawno temu wykonali bumerang, związani byli z kulturą pawlowską, jedną z kultur horyzontu graweckiego. Rozwój tej kultury datuje się na ok. 30 tys. lat temu do ok. 23 tys. lat temu. Jest to czas trwania okresu paleolitu na obszarze dzisiejszych Moraw, północnej Austrii oraz południowej Polski.
Właściwość bumerangu
Większość bumerangów cechuje jedna, wyjątkowa właściwość – wracają do rzucającego po rzuceniu. Co ciekawe, po wykonaniu repliki najstarszego znalezionego na Ziemi bumerangu i przetestowaniu jej zasięgu, okazało się, że odnaleziony bumerang należy do wąskiej grupy bumerangów, które nie wracają po rzuceniu. Zasięg odnalezionej broni to 66 metrów.
Przełomowe odkrycie pozwoliło na przesuniecie ram czasowych osadnictwa w tym rejonie o kilkadziesiąt tysięcy lat wstecz. Wcześniej naukowcy nie mieli dowodów na obecność ludności na południowych krańcach Polski, jednak wszystko zmienił fakt odkrycia najstarszego bumerangu.