Najstarszy pies świata (żyjący) – Rekord Guinnessa
Obecnie najstarszy żyjący pies na świecie to Funny, urodzony 27 maja 1999 roku. Podczas weryfikacji 12 listopada 2020 roku miał on 21 lat i 169 dni. Mieszka on w Japonii, a jego właścicielem jest Yoshiko Fujimura. Najstarszy pies świata jest miniaturowym jamnikiem.
Najstarszy pies świata – Rekord Guinnessa
29 lat i 5 miesięcy – tyle dożył najstarszy pies na świecie. Był to australijski pies pasterski o imieniu Bluey. Jego właścicielem był Les i Esmy Hall, z którymi mieszkał w Australii do końca swojego życia.
Najstarszy pies świata został przygarnięty w 1920 roku i pracował wśród bydła i owiec przez prawie 20 lat. 14 listopada 1939 roku musiał zostać uśpiony. Jego wiek jest udokumentowanym rekordem długości życia tej rasy.

Australijski pies pasterski (Australian Cattle Dog) jest bardzo silnym i zwinnym psem wilkowatym. Został wyhodowany w Australii do zaganiania bydła. Jednocześnie jest tam bardzo popularnym psem rodzinnym. Jest mało szczekliwy, jednak bardzo czujny i obronny, wymaga włożenia bardzo dużej pracy w jego wychowanie. Średnia długość życia psów tej rasy to 12-14 lat.
Przypadki psów żyjących około 20 lat zdarzają się bardzo rzadko i to najczęściej wśród mniejszych ras, dlatego Bluey jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Życzymy każdemu właścicielowi psa, aby mógł cieszyć się swoim pupilem tak długo!
Poprzedni rekord
Miłośników wszystkich psów z przykrością zawiadamiamy, że Pusuke, czyli najstarszy pies świata, nie żyje. Psina odeszła z tego świata w poniedziałkowe popołudnie, 5 grudnia, w swoim domu w miejscowości Sakura w Japonii – dożył 26 lat i 9 miesięcy. To prawie dwa razy dłużej od przeciętnej średniej życiowej psów. Według ludzkiej skali miał już na karku około 125 lat.
Do ostatniej chwili była przy nim jego właścicielka, pani Shinohara. Według niej, Pusuke nie miał żadnych dolegliwości aż do poniedziałku, kiedy to stracił apetyt i wystąpiły trudności z oddychaniem. Nie miał nawet ochoty na spacery, które zawsze były jego ulubioną częścią dnia.
„Pusuke odszedł dosłownie 5 minut po tym jak wróciłam do domu. Myślę, że czekał specjalnie na mnie. Jedyne co mogłam zrobić to pogłaskać go po głowie”, wspomina właścicielka.
„Mogę się cieszyć tylko z faktu, że byłam z nim do samego końca. Jestem bardzo przygnębiona. Chciałabym mu powiedzieć jak bardzo byłam z nim związana przez te 26 lat. Wiedliśmy razem dobre i zdrowe życie”, dodaje.
Zapytana o sekret długowieczności swojego pupilka, pani Shinohara odpowiada krótko i zwięźle: dużo miłości. „Każdej nocy spał ze mną w łóżku. W dodatku był aktywny fizycznie i jadł regularnie posiłki”
Urodził się kiedy miałam 16 lat. Miałam go już tak długo, że był dla mnie jak syn.
Pusuke przejął tytuł najstarszego psa na świecie, po beaglu wabiącym się Butch, którzy dożył 28 lat.
Na pierwszy rzut oka, Pusuke niczym nie różnił się od innych psów. Był przyjaznym, dobrze ułożonym kundelkiem. Ale pozornie przeciętna psina przeżyła 26 lat i otrzymała rekord Guinnessa jako najstarszy pies świata!
Gdyby przeliczyć wiek Pusuke na „ludzki” wyszłoby, że miał ponad 120 lat! Urodził się w marcu 1985 roku, w Japonii, z połączenia rasy Shiba Inu (szpiców azjatyckich) i innego mieszańca. Jego wiek można łatwo zweryfikować na podstawie kartoteki weterynaryjnej, w której zapisane jest, że pierwszą szczepionkę przeciwko wściekliźnie otrzymał 1-go kwietnia 1985.
Pusuke jadał posiłki dwa razy dziennie, rano i wieczorem lecz od czasu do czasu miewał też ochotę na małą przekąskę w postaci kawałka ciasta. Pomimo swojego zaawansowanego wieku był aktywny fizycznie i codziennie chodził na spacery.
Jego silny charakter został wystawiony na ciężką próbę kilka lata temu, kiedy potrącił go samochód. Weterynarz ostrzegł właścicielkę, że psina może nie wyjść z tego cało. Doznał rozległych obrażeń, jednak po pięciogodzinnej operacji okazało się, że wszystko będzie dobrze. Po rekonwalescencji Pusuke wrócił do domu i tak jak dawniej szczekał na przechodniów.