Tak jak w Księdze Rekordów Guinnessa znajdziemy kategorie na najstarszego żyjącego człowieka i najstarszego człowieka w historii, tak na kartach legendarnej Księgi swoje miejsce mają również rekordowo wiekowe koty. Poznaj niesamowite kocie rekordy Guinnessa na najstarszego żyjącego kota oraz najstarszego kota w historii. Poznaj sekrety długowieczności tych sympatycznych futrzaków!
Najstarszy żyjący kot (aktualny rekord)
Obecnie nie ma rekordzisty Guinnessa w kategorii na najstarszego żyjącego kota. Biuro rekordów Guinnessa cały czas czeka, aż któryś z właścicieli kotów na całym świecie zgłosi się ze swoim rekordowo wiekowym zwierzęciem. Aby ustanowić rekord, nowy najstarszy kot na świecie musi mieć przynajmniej 26 lat. Trzymamy rękę (a właściwie łapę) na pulsie!
Najstarszy żyjący kot (poprzednie rekordy)
Kot Rubble
Z ogromną przykrością zawiadamiamy, że najstarszy żyjący do tej pory kot świata – Rubble, odszedł do krainy wiecznych łowów w wieku 31 lat, co jest odpowiednikiem aż 150 ludzkich lat!
Kot Rasy Maine Coon miał bardzo szczęśliwe życie i sporą ilość pieszczot zawsze pod dostatkiem! Właścicielka zwierzaka – Michele Heritage opiekowała się nim od czasu swoich 20 urodzin, gdy kot został jej podarowany w prezencie.
Niestety, w ostatnich miesiącach życia Rubble stał się bardzo chudy. Gdy pewnego dnia, właścicielka poszła do pracy, kot wyszedł z domu… i już nie wrócił. Zginął jak prawdziwy kot, chodząc własnymi ścieżkami. Właścicielka Rubble’a nigdy nie miała dzieci, dlatego swojego kociaka traktowała jak własne dziecko. Dzięki temu najstarszy żyjący kto na świcie przeżył długie i dostatnie życie.
Kot Corduroy
Każdego 1 sierpnia swoje urodziny obchodził najstarszy kot świata, którym do niedawna był 26-letni kocur imieniem Corduroy. Pomimo zaawansowanego wieku, kot wiódł szczęśliwe życie, a dzięki osiągnięciu tak sędziwego wieku, mógł świętować ze swoją właścicielką Ashley Reed Okura ustanowienie rekordu Guinnessa w kategorii na najstarszego żyjącego kota. Radość obojga była wówczas ogromna.
Imię rekordzisty – Corduroy, po angielsku oznacza sztruks. Ulubionym przysmakiem „Sztruksa” nie były jedynie tradycyjne myszki, lecz przede wszystkim ser typu cheddar. Pani Ashley posiadała wyjątkowego kota odkąd skończyła 7 lat! W chwili, gdy go przygarnęła „Sztruks” był zaledwie kilkutygodniowym kociakiem.
Przypomnijmy, że średnia długość życia domowych kotów wynosi ok. 15 lat, natomiast tych żyjących na wolności nawet o połowę krócej! W przeliczeniu na wiek ludzi, poprzedni amerykański rekordzista miał aż 120 lat!
Kotka Tiffany Two
Poprzednią rekordzistką Guinnessa w kategorii na najstarszego żyjącego kota była kotka imieniem Tiffany Two, która odeszła do świata wiecznych łowów w wieku 27 lat, 2 miesięcy i 20 dni. Tiffany Two urodziła się 13 marca 1988 roku w Kalifornii i była krótkowłosą, czarno-rudą pięknością. Właścicielka kotki – Sharon Voorhees zakupiła zwierzaka w lokalnym sklepie zoologicznym, gdy kotka miała zaledwie sześć tygodni. Właścicielka zapłaciła za kotkę 10 dolarów i jak cały czas utrzymuje, były to najlepiej wydane pieniądze w jej życiu.

Najstarszy kot w historii
Wśród wszystkich kocich rekordzistów w kategorii na najstarszego kota, mamy jedno takie stworzenie, które było najstarsze ze wszystkich najstarszych kotów. Mowa o kotce Creme Puff – rekordzistce Guinnessa na najstarszego kota w historii. Creme Puff przeżyła w zdrowiu i szczęściu aż 38 lat i 3 dni.
Najstarsza kotka w historii urodziła się 3 sierpnia 1967 roku i żyła u boku swojego właściciela Jake’a Perry’ego w Austin w Texasie w USA aż do 6 sierpnia 2005 roku.
Dieta kociej rekordzistki składała się z suchej karmy dla kotów uzupełnianej brokułami, jajkami, indykiem, bekonem i… kawą ze śmietanką, którą właściciel zwierzęcia uważał za absolutny klucz do jej długowieczności.
Właściciel kotki – Jake Perry dbał o to, aby Creme Puff pozostawała w domu cały czas aktywna. Właściciel zamienił swój garaż w kino, tak aby kotka mogła oglądać w nim filmy przyrodnicze o kotach. W dodatku w ścianach domu Jake’a zbudowano specjalne drewniane stopnie, po których kotka mogła się wspinać, a w ogródku posiadała specjalny kojec, w którym bezpiecznie mogła wypoczywać na świeżym powietrzu.
Ciekawostka: Najstarszym kotem w Polsce był Mruczek należący do pani Basi Poloczek z Rudy Śląskiej. Mruczek miał 24 lata i 6 miesięcy.