Dla jednych zima kojarzy się z minusową temperaturą i śniegiem. Niektórym wieczorami towarzyszy duży kubek z gorącą herbatą i koc. Są jednak rekordziści, dla których im niższa temperatura cieczy – tym lepiej!
Aktualny rekord
Andreas Waschburger, 2024
Andreas Waschburger, niemiecki olimpijczyk i aktualny rekordzista Guinnessa na najszybsze przepłynięcie kanału La Manche, pobił rekord Guinnessa w kategorii „Najszybsze lodowe pływanie na 1 km (mężczyzna)”. Andreas odebrał tytuł Marcinowi 3 lutego 2024 roku podczas Mistrzostw Europy Międzynarodowego Stowarzyszenia Lodowego Pływania (IISA).
W lodowatych wodach Oradei Waschburger pokonał dystans 1000 metrów w niesamowitym czasie 11 minut, 24 sekund i 20 setnych, bijąc poprzedni rekord o ponad siedem sekund. Niemiec dokonał tego w wodzie o temperaturze 3.9 stopnia Celsjusza.
Na finiszu 36-letni Andreas stoczył zaciętą walkę z Marcinem Szarpakiem, który ukończył wyścig z czasem 11:38.84, zajmując drugie miejsce. Na trzeciej pozycji uplasował się Axel Reymond z wynikiem 11:43.76.
Andreas Waschburger zaczął pływać na wodach otwartych w 2004 roku. W 2009 roku zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy, a w 2010 i 2013 roku wygrał na dystansach 5 i 10 kilometrów. W 2011 roku wygrał wyścig Pucharu Świata w Cancún i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zajął 17. miejsce na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 2010 roku i dziesiąte na Mistrzostwach Świata w kolejnym roku. To zakwalifikowało go do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012.
Na co dzień Andreas jest policjantem i należy do grupy sportowej policji w Saarland. Nazywa się szczęściarzem, bo trenuje pływanie od 30 lat i nigdy nie złapał poważnej kontuzji. Jak sam mówi, nie zna złotej recepty, jednak im jest starszy, tym większą uwagę przykłada do regeneracji organizmu.
Poprzednie rekordy Guinnessa
Marcin Szarpak, 2023
Niecały rok po swoich pierwszych Mistrzostwach Świata w Zimowym Pływaniu, Marcin Szarpak postanawia podjąć kolejną próbę pobicia rekordu. Dlatego zgłasza się na korcie pływackim w Samoëns we Francji na V Mistrzostwach Świata w Zimowym Pływaniu. Staje po raz kolejny oko w oko z mroźną wodą. Czy mu się udaje?
14 stycznia 2023 roku bezsprzecznie pobija swój zeszłoroczny rekord o ponad 16 sekund. W wywiadach opowiada, że pływanie w wodzie o temperaturze 3.7°C to walka o przetrwanie, jednak starał się zachować czystą głowę.
Podczas tego samego eventu ustanowił również rekord Guinnessa stylem dowolnym na 250 metrów z czasem 36,99 sec. Został okrzyknięty „Królem Lodu” i zapowiada, że to nie koniec jego starań o kolejne rekordy.
Marcin Szarpak, 2022
Zimowe pływanie to niełatwa dyscyplina. Z pewnością wymaga ogromnego przygotowania i znajomości możliwości swojego ciała. A takiego nie brakuje Marcinowi Szarpakowi ze Świętochłowic.
Od dawna był związany z pływaniem. Zaczynał jako „foczka” w Dziecięcej Sekcji Ratownictwa Wodnego „Wesołe foczki” przy drużynie WOPR w Świętochłowicach. Jednak 3 lata temu, po 12 latach, zmienił basen na… zimną wodę. Trenował na otwartych wodach i tam doskonalił technikę. Przygoda z pływaniem zimowym zaczęła się w jego życiu dzięki inspiracji Leszkiem Naziemcem. Pływakiem, który ma na swoim koncie sztafetę przez Bałtyk od Dziwnowa do Szwecji oraz pływanie u wybrzeży Antarktydy u na Spitsbergenie.
W Głogowie na Dolnym Śląsku w dniach 4-6 lutego 2022 roku odbyły się IV Mistrzostwa Świata w Zimowym Pływaniu, zorganizowane przez International Ice Swimming Association. Marcin Szarpak zadebiutował i przywiózł z nich aż 7 medali i został okrzyknięty indywidualnym zwycięzcą mistrzostw.
Jednak to nie jedyny sukces Polaka. Podczas wydarzenia ustanowił rekord Guinnessa na dystansie 1km w kategorii najszybsze lodowe pływanie. Trasa zajęła mu 11 minut i 48 sekund.