Dla jednych zima kojarzy się z minusową temperaturą i śniegiem. Niektórym wieczorami towarzyszy duży kubek z gorącą herbatą i koc. Są jednak rekordziści, dla których im niższa temperatura cieczy – tym lepiej!
Spis treści
Aktualny rekord
Niecały rok po swoich pierwszych Mistrzostwach Świata w Zimowym Pływaniu, Marcin Szarpak postanawia podjąć kolejną próbę pobicia rekordu. Dlatego zgłasza się na korcie pływackim w Samoëns we Francji na V Mistrzostwach Świata w Zimowym Pływaniu. Staje po raz kolejny oko w oko z mroźną wodą. Czy mu się udaje?
14 stycznia 2023 roku bezsprzecznie pobija swój zeszłoroczny rekord o ponad 16 sekund. W wywiadach opowiada, że pływanie w wodzie o temperaturze 3.7°C to walka o przetrwanie, jednak starał się zachować czystą głowę.
Podczas tego samego eventu ustanowił również rekord Guinnessa stylem dowolnym na 250 metrów z czasem 36,99 sec. Został okrzyknięty „Królem Lodu” i zapowiada, że to nie koniec jego starań o kolejne rekordy.
Poprzedni rekord
Zimowe pływanie to niełatwa dyscyplina. Z pewnością wymaga ogromnego przygotowania i znajomości możliwości swojego ciała. A takiego nie brakuje Marcinowi Szarpakowi ze Świętochłowic.
Od dawna był związany z pływaniem. Zaczynał jako „foczka” w Dziecięcej Sekcji Ratownictwa Wodnego „Wesołe foczki” przy drużynie WOPR w Świętochłowicach. Jednak 3 lata temu, po 12 latach, zmienił basen na… zimną wodę. Trenował na otwartych wodach i tam doskonalił technikę. Przygoda z pływaniem zimowym zaczęła się w jego życiu dzięki inspiracji Leszkiem Naziemcem. Pływakiem, który ma na swoim koncie sztafetę przez Bałtyk od Dziwnowa do Szwecji oraz pływanie u wybrzeży Antarktydy u na Spitsbergenie.
W Głogowie na Dolnym Śląsku w dniach 4-6 lutego 2022 roku odbyły się IV Mistrzostwa Świata w Zimowym Pływaniu, zorganizowane przez International Ice Swimming Association. Marcin Szarpak zadebiutował i przywiózł z nich aż 7 medali i został okrzyknięty indywidualnym zwycięzcą mistrzostw.
Jednak to nie jedyny sukces Polaka. Podczas wydarzenia ustanowił rekord Guinnessa na dystansie 1km w kategorii najszybsze lodowe pływanie. Trasa zajęła mu 11 minut i 48 sekund.