Bezapelacyjnie — najszybszym zwierzęciem lądowym jest gepard. Cętkowany sprinter potrafi w ciągu kilku sekund osiągnąć zatrważające prędkości. Są jednak zwierzęta, które bez problemu prześcignęłyby kociego biegacza. Poznaj 10 najszybszych zwierząt na świecie!
Sokół wędrowny, 389 km/h
Najszybszy ptak na świecie i jednocześnie najszybsze zwierzę na świecie to sokół wędrowny. Nurkując w locie osiąga bowiem prędkość do 389 km/h! Gatunek zasiedla wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy, dzięki czemu wystarczy wyjechać za miasto, by na własne oczy móc zaobserwować powietrzny pęd drapieżnika.
Orzeł przedni, 320 km/h
Drugie miejsce na podium to następny najszybszy ptak świata. Orzeł przedni jest jednym z najbardziej majestatycznych gatunków szponiastych i najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem orła. Pomimo pokaźnych rozmiarów, jest niezwykle zwinny i nurkując w locie potrafi rozpędzić się do prędkości aż 320 km/h.
Nietoperz brazylijski, 160 km/h
Kolejne najszybsze zwierze świata również ma skrzydła. Nietoperz brazylijski (molosek brazylijski) jest średniej wielkości ssakiem pochodzącym z obu Ameryk. Uznaje się, że ma najszybszą prędkość poziomą (w przeciwieństwie do prędkości nurkowania w pozycji pochylonej) ze wszystkich zwierząt, osiągając maksymalną prędkość naziemną do 160 km / h. Co ciekawe, lata równie wysoko co szybko — potrafi bowiem wznieść się na wysokościach około 3 300 m.
Fregata wielka, 153 km/h
Trochę wolniejszy od Moloska jest duży ptak zamieszkujący otwarte wody, wyspy i wybrzeża zachodniego Oceanu Atlantyckiego i wschodniego Pacyfiku. Fregata wielka, która swą nazwę zawdzięcza workowi gardłowemu przypominającemu rozpięty na wietrze żagiel fregaty, rozpędza się w locie do prędkości 153 km/h. Co ciekawe, ptak występuje we fladze Kiribati — państwa wyspiarskiego na Oceanie Spokojnym.
Gęsiec gambijski, 142 km/h
Gęsiec (ang. spur-winged goose) to duży [tak wodny spokrewniony z gęsiami i kaczkami. Zamieszkuje mokradła całej subsaharyjskiej Afryki. Pomimo niepozornej budowy ciała, ptak potrafi w locie osiągnąć prędkość do 142 km/h. Co ciekawe, niektóre populacje tego gatunku są toksyczne! W ich diecie znajdują się bowiem znaczne ilości chrząszczy z rodziny oleicowatych. Te zaś wydzielają ze stawów nóg żółty oleisty płyn — silną truciznę, kantarydynę. Dawka 10 mg kantarydyny może zabić człowieka.
Gepard, 120 km/h
W końcu przyszła pora na najszybsze zwierze lądowe na świecie — geparda. Najszybszy kot świata potrafi biec z prędkością do 120 km/h. Zadziwia nie tylko szybkość zwierzęcia, ale i czas, w jakim osiąga zawrotne prędkości. Gepard potrafi bowiem przyspieszyć od 0 do niemal 100 km/h w niecałe 3 sekundy. Należy jednak pamiętać, że jego wytrzymałość jest przy tym mocno ograniczona. Co ciekawe, przez ponad połowę czasu sprintu gepard ma wszystkie cztery kończyny w powietrzu, co zwiększa długość kroku, który osiąga od 4 do 7 m.
Żaglica, 109 km/h
Były ptaki i ssaki, czas na mieszkańca mórz. Zachwycająca żaglica to najszybsza ryba świata. Dzięki charakterystycznej dużej płetwie grzbietowej zwanej żaglem, potrafi osiągnąć prędkość do 109 km/h. Niestety, ze względu na swoje niezwykłe cechy jest również cenionym obiektem połowów sportowych i komercyjnych.
Koliberek żarogłowy, 98 km/h
Koliberek żarogłowy (nazywany również Kolibrem Anny na cześć Anny Massény, księżnej Rivoli) pomimo swoich niewielkich rozmiarów potrafi rozpędzić się w locie do prędkości 98 km/h. Interesującym może okazać się fakt, iż przy nurkowaniu, pióra ogona kolibera wydają charakterystyczny „wybuchowy pisk”. Ptak rośnie do maksymalnie 11 cm długości, waży od 2,8 do 5,7 g., a rozpiętość jego skrzydeł to zaledwie 12 cm. Jest niezwykle wartościowym dla ludzi gatunkiem, ponieważ zbierając nektar, pomaga w zapylaniu roślin.
Struś, 90 km/h
Za najszybsze zwierzę świata często mylnie uznaje się nie tylko geparda, ale i strusia. Nie można mu jednak odmówić miejsca w czołowej dziesiątce – ogromny, nielotny ptak rpotrafi bowiem biec z prędkością do 90 km/h! Nie tylko szybkość strusia wprawia w osłupienie – jego jedno jajo waży około 1,5 kg, czyli tyle co blisko 30 jaj kurzych.
Skocznik antylopi, 88 km/h
Skocznik antylolpi (ang. springbok lub springbuck) to średniej wielkości antylopa występująca głównie w południowej i południowo-zachodniej Afryce. Smukła budowa ciała i długie, chude nogi pozwalają jej rozpędzić się do prędkości 88 km/h. Jest aktywna głównie o świcie i zmierzchu. Antylopa jest nie tylko szybka, ale i zwinna – potrafi bowiem wyskoczyć na wysokość do 2 m. Jest również narodowym symbolem Republiki Południowej Afryki.