Gepard to drapieżny ssak z rodziny kotowatych, którego na wolności można spotkać przede wszystkim w Afryce (największa populację odnotowano w Botswanie). Jest jednym z nielicznych kotów, które nie potrafią chować pazurów. Pomimo, że nie potrafią ryczeć, z łatwością wydają inne dźwięki, takie jak ćwierkanie, szczekanie, syczenie, mruczenie, miauczenie, a nawet rechotanie. Gepard jest też oczywiście najszybszym zwierzęciem lądowym. Na krótkich dystansach do 500 metrów potrafi rozpędzić się do 100-120 kilometrów na godzinę. Jego rekord w rozpędzeniu się do setki wynosi około 3 sekund.
Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, że gepard potrafi osiągać takie prędkości. Jest to zwierzę o smukłym i muskularnym ciele, z długimi łapami, obszerną klatką piersiową i wąską talią. Ma stosunkowo małą głowę i krótki pysk, a także wysoko umieszczone oczy, duże nozdrza i małe okrągłe uszy. Podczas pościgu za ofiarą, liczba oddechów u geparda wzrasta z 60 to 150 na minutę. Dobrą przyczepność do podłoża zapewniają mu pazury, które nigdy się nie chowają. Gepardowi przydaje się także jego ogon, który w biegu działa niczym ster i ułatwia mu wykonywanie ostrych zakrętów i zachodzenie ofiary.
Warto pamiętać, że gepard to najszybsze zwierzę na świecie w kategorii zwierząt lądowych i zarazem najszybszy ssak na świecie. Najszybszym przedstawicielem zwierząt jest sokół wędrowny, którego prędkość dochodzić może nawet do 350 km/h.