Najszybszym ptakiem na naszej planecie jest sokół wędrowny. Jest to zwierzę o krępej sylwetce, silnej budowie ciała, masywnej głowie oraz długich, ostro zakończonych skrzydłach. Rozpiętość skrzydeł samicy, która zazwyczaj jest większa od samca, sięga średnio 114 centymetrów.
Sokół w locie porusza się zwinnie i energicznie. Goniąc za ofiarą, na którą spada lotem nurkowym i jak pocisk uderza szponami w jej skrzydło, kark lub tył głowy, osiąga prędkość przekraczającą 320 kilometrów na godzinę. Następnie nawraca i łapie opadające ciało w locie. Zazwyczaj poluje na gołębie, mewy, kaczki, a także drozdy, wrony i szpaki. Pościg na ofiarą może trwać do skutku, jednak często kończy się poprzez uśmiercenie przez zmiażdżenie dziobem lub skręcenie kręgów szyjnych.
Szybkość z jaką porusza się pikujący sokół wędrowny wynosi średnio od 300 do 350 kilometrów na godzinę. Rekordową prędkość zmierzył w latach 90. Ken Franklin. Eksperyment Franklina polegał na skoku za ptakiem z samolotu. Wynik jaki wówczas otrzymał przekraczał 400 km/h. Dane, które dostarczył Franklin definitywnie potwierdzają, że sokół wędrowny to nie tylko najszybszy ptak na świecie, ale także najszybszy organizm na Ziemi.