
Setki osób z regionu spotyka się, by wspólnie uczestniczyć w radosnej, kulinarnej inicjatywie – tak właśnie można opisać Rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób kiszących ogórki jednocześnie”. Kto jest rekordzistą?
Aktualny Rekord Polski
Koło Gospodarzy Wiejskich i przyjaciele, 2025
19 lipca 2025 roku w Rozgartach odbyła się druga edycja „Wakacyjnego Kiszenia Ogórków” – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz wyjątkowych, letnich inicjatyw integrujących lokalną społeczność. Punktem kulminacyjnym imprezy była próba ustanowienia Rekordu Polski w kategorii „Najwięcej osób kiszących ogórki jednocześnie„. Zorganizowane przez Koło Gospodarzy Wiejskich i przyjaciół oraz przy wsparciu mieszkańców i sympatyków ogórkowych smaków wydarzenie zgromadziło uczestników z całego powiatu toruńskiego.

W wydarzeniu wzięło udział aż 380 osób, które jednocześnie kisiły ogórki, ustanawiając tym samym Rekord Polski. Wspólnymi siłami udało się przygotować ponad 2100 słoików kiszonych ogórków w zaledwie kilka godzin. Każdy uczestnik otrzymał zestaw produktów – świeże ogórki, koper, czosnek, chrzan oraz solankę.

W trakcie pikniku nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Uczestnicy mogli spróbować tradycyjnej zupy ogórkowej przygotowanej w kociołku, korzystać z grilla oraz brać udział w animacjach i zabawach dla dzieci. Dla najmłodszych przygotowano również dmuchane zamki oraz kolorowe warkoczyki. Całość wydarzenia przebiegała w przyjaznej, rodzinnej atmosferze, łącząc osoby w różnym wieku – od maluchów po seniorów.
Jestem wychowana w rodzinie, w której się kisi ogórki samodzielnie. Nie kupuje się ich w sklepie. I taką tradycję przekazuje również swoim dzieciom. Mam nadzieję, że będzie to tradycja pokoleniowa – mówiła jedna z uczestniczek.

Wydarzenie zgromadziło ludzi nie tylko mieszkańców, lecz także przyjezdnych, którzy wspólnie pielęgnowali lokalne zwyczaje związane z kiszeniem warzyw. Próba ustanowienia rekordu stała się okazją do wymiany doświadczeń, rozmów i wspólnego celebrowania kulinarnej tradycji.

Organizatorzy oraz mieszkańcy udowodnili, że siła tkwi w pielęgnowaniu tradycji, rodzinnej atmosferze i – jak się okazało – w ogórkach. Nowy Rekord Polski to nie tylko powód do dumy, ale także inspiracja dla innych społeczności, które chcą zachować i promować lokalne zwyczaje. Już teraz zapowiadają, że kolejna edycja „Wakacyjnego Kiszenia Ogórków” będzie jeszcze większa i bardziej wyjątkowa, pokazując, że kiszenie ogórków może być nie tylko smaczne, ale również rekordowe!
Jesteśmy dumni, bo chyba cały powiat i okolica już o nas mówią. Powstało Koło Gospodarzy Wiejskich, czyli coś nowego dla naszych społeczności. Ludzie przychodzą tutaj pobić rekord, ale też spotkać się, porozmawiać, pośmiać się, pożartować i właśnie takim życiem wakacyjno-wiejskim pożyć – powiedziała Marta Licznerska, Radna Powiatu Toruńskiego.
Wyświetl ten post na Instagramie


















