Ile jesteście w stanie zjeść makaronu naraz? Członkowie tego wydarzenia zmieścili go w siebie naprawdę wiele. Oto największa miska makaronu na świecie!
PZU Cracovia Półmaraton Królewski to wydarzenie, które zbiera wielu biegaczy. Tym razem jednak znalazł się wśród nich także niejeden łasuch – kucharze pracujący w krakowskiej Tauron Arenie ugotowali 7900 kilogramów wysokobłonnikowego makaronu.
Ciepły poczęstunek był częścią „pasta party”, w którym wzięli udział uczestnicy półmaratonu oraz kibicujący im widzowie. Dzięki niemal ośmiu tonom przygotowanego makaronu mieszkańcom stolicy Małopolski udało się ustanowić rekord w kategorii „Największej miski makaronu”, poprawiając tym poprzedni rekord – wtedy, 12 marca 2010 roku, ugotowano 6253 kilogramy tego włoskiego dania (o 1647 kilogramów mniej niż w Tauron Arenie!).
Jeśli mowa o samym półmaratonie, został on zorganizowany dla osób, które nie były jeszcze na tyle pewne swoich sił aby wystąpił w pełnym maratonie, dlatego mogły spróbować szczęścia na trasie 21 km i 97,5 metra. Sam półmaraton wygrał pochodzący z kraju biegaczy Elvis Kipkoech – Kenijczyk zwyciężył w zmaganiach, pokonując trasę półmaratonu w czasie godziny, dwóch minut i 45 sekund. Ciekawostką jest fakt, że wśród dam najlepsza okazała się Polska – Monika Stefanowicz.
Rekordową wyżerkę po tym tytanicznym wysiłku nadzorowała Sofia Eleanor Greengrace, oficjalna sędzina Światowego Rekordu Guinnessa, która nagrodziła organizatorów certyfikatem potwierdzającym rekord. Wydarzenie powstało dzięki organizatorom Półmaratonu przy współpracy z firmą Czanieckie Makarony. PZU Cracovia Półmaraton Królewski odbył się w tym roku po raz drugi i uczestniczyło w nim ponad 7 tysięcy biegaczy. Półmaraton odbył się w sobotę 24 października – dzień przed Światowym Dniem Makaronu, co na pewno wpłynęło na decyzję o tematyce imprezy.
Spaghetti jest tradycyjną włoską potrawą, której początki sięgają XIII wieku. Jedna z teorii głosi, że choć mączno – jajeczne nitki kojarzone są ze słoneczną Italią, przywędrowały na nasz kontynent z dalekiej Azji dzięki jednemu z najpopularniejszych obieżyświatów – Marco Polo, który przywiózł je ze sobą w roku 1292. Co ciekawe – w Chinach, skąd miałby się wywodzić, w dalszym ciągu jest bardzo popularny. Przeciwstawiany jest temu jednak pogląd samych Włochów, gdyż makaron był znany już starożytnym Rzymianom i Grekom pod nazwą macaroni, a proces jego wytwórstwa opisał rzymski pisarz Apicius, żyjący w I wieku naszej ery. Stamtąd makaron powędrował do Arabów, którzy najprawdopodobniej odkryli go podczas podbicia Sycylii. Już w XVII wieku makaron był codziennym pożywieniem wśród mieszkańców Włoch.