Ich popularność przypadała głównie na lata 80. i 90., choć ta maszyna na pewno spowoduje, że spojrzymy łaskawszym okiem na ten relikt przeszłości. Przed Wami największy na świecie automat do gry!
Jest większa od dorosłego słonia i objętościowo pomieściłaby w sobie aż 112 wanien wypełnionych wodą. Tak wielki jest największy na świecie automat do gry. Konstrukcja o wysokości niemal czterech i pół metra (4,41 m) i długości jednego metra (1,06) trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa we wrześniu tego roku. Skonstruował ją 44 – letni inżynier z Chicago, Jason Camberis. Budowa potężnej gry zajęła mu aż dwa lata.
Machina, która skonstruował Amerykanin, jest na tyle duża, że aby jej użyć, trzeba się wspiąć po schodkach. Kiedy już znajdziemy się za jej sterami, czeka nas kolejne zdziwienie – przyciski są ogromne, a szklana, okrągła gałka sterująca ma średnicę aż 40,64 cm centymetra! Na automacie można spróbować swoich sił w aż 200 najsłynniejszych grach zręcznościowych – takich jak Pacman, Donkey Kong czy Dragon Spirit.
Jason Camberis jest wielkim fanem gier zręcznościowych, zwłaszcza old-schoolowych automatów zręcznościowych, jakie jeszcze dwie dekady temu mogliśmy znaleźć praktycznie wszędzie. Camberis, jako inżynier, tworzy i sprzedaje zaprojektowane przez siebie automaty do gier, a oprócz tego jest także monterem systemów bezpieczeństwa. Projekt rekordowej maszyny był spełnieniem jego fantazji z wczesnego dzieciństwa – chciał, żeby ta skonstruowana przez niego była możliwie jak największa, hałaśliwa i jak najbardziej świecąca. Po dwóch latach starań udało mu się i od tego roku jest dumnym posiadaczem tytułu rekordzisty.
Automaty do gry to forma zabawy która towarzyszy nam już od XIX wieku – dokładnie w 1899 Amerykanin Charles Fey opracował automat „Liberty Bell”, będący pierwszą wersja „jednorękiego bandyty”, która już jednak była na tyle zaawansowana, że automatycznie wypłacała premię i była wyposażona w trzy bębny, każdy po pięć symboli. Przez długi czas „Liberty Bell” było jedyną tego typu rozrywką, co uległo zmianie w latach 60. ubiegłego wieku. Wtedy dwaj studenci Uniwersytetu Stanford, Bill Pitts i Hugh Tuck umilając sobie studenckie życie graniem na pierwszych komputerach, wpadli na pomysł pobierania niewielkich opłat za udostępnienie gry. Tym sposobem w roku 1971 narodziła się Galaxy Game – gra, która jako pierwsza pobierała pieniądze za rozgrywkę. Maszyna stanęła w Uniwersytecie Stanforda. Niestety – Galaxy Game nie odniosło wielkiego sukcesu, podobnie jak powstała dwa miesiące później dzięki firmie Computer Space. Przełom i ekspansja gier elektronicznych nastąpiła rok później dzięki firmie Atari (tę firmę z pewnościa kojarzycie – wielu z nas w przeszłości grało na ich komputerach!), która opracowała zręcznościową wersje gry w ping – ponga i od tamtej pory popularność gier tego typu rosła lawinowo, osiągając apoegeum w latach 80.
Za to twórca największego z dotychczas zbudowanych automatów tłumaczy, że „jego dzieło miało przynieść wszystkim radość i zabawę” i dodaje, że na tym wcale nie poprzestanie i ma już kolejny plan, jak nas zaskoczyć.