Czy są tutaj jacyś miłośnicy bajgli? Mamy nadzieję, że tak, bo ten rekord to coś akurat dla Was! Poznaj historię rekordowego bajgla, który powstał w pewnej restauracji w Polsce i dowiedz się z jaką wagą ta rekordowa przekąska zdobyła oficjalny tytuł Rekordu Polski.
Rekordowy bajgiel z Radzymina
Największy bajgiel śniadaniowy w Polsce, który ustanowił oficjalny Rekord Polski ważył dokładnie 146,9 kg! Powstał 9 października 2019 roku w lokalu Margaret Bajgle i Koktajle w Radzyminie, a nad jego przygotowaniem pracowała cały zespół Cukierni Małgosia, która była również organizatorem rekordowego przedsięwzięcia.
Rekord był ustanawiany w ramach promocji i reklamy nowo otwartej w Radzyminie restauracji z bajglami w roli głównej. Zespół piekarzy chciał w rekordowy sposób sprawdzić swoje umiejętności piekarskie i udało się… zdobywając oficjalny Rekord Polski.
Nad przebiegiem wydarzenia od godziny 8:00 rano do 19:00 wieczorem cały czas czuwał niezależny świadek. Dzięki jego zeznaniu wiemy, że największy bajgiel śniadaniowy z dodatkami miał wymiary 153 cm na 147 cm. Podczas ważenia największego bajgla waga wskazała 182,2 kg, jednak była to waga bajgla wraz z naczyniem. Po odjęciu naczynia otrzymano wagę samego bajgla z dodatkami – 146,9 kg!
Całe wydarzenie zakończyło się rekordową degustacją, a uczestnicy Rekordu Polski zgodnie opowiadają, że rekordowy bajgiel był po prostu przepyszny!
Krótka historia bajgla
Bajgiel to żydowskie pieczywo wypiekane już od XVII wieku. Mimo jego podobieństwa do obwarzanka, to nie jest to samo pieczywo! Jak wskazują dokumenty historyczne, bajgle zostały wymyślone w Europie Środkowej, prawdopodobnie w Krakowie. Podobno kiedyś był to popularny prezent dawany kobietom zaraz po urodzeniu dziecka. Z czasem żydowskie pieczywo wyemigrowało razem z emigrantami żydowskimi i przeniosło się na Manhattan w Nowym Jorku. Tam zrobiło prawdziwą sławę. Piekarze do 1950 roku wyrabiali bajgle ręcznie, a później maszynowo. To spowodowało masową popularyzację bajgli w Stanach Zjednoczonych.
Niewiele osób wie, że to pewien pochodzący z Białegostoku piekarz przybył do Nowego Jorku w 1927 roku i tam założył swoją pierwszą fabrykę bajgli. Jego firma jako pierwsza wyprodukowała mrożone bajgle, a wprowadzając bajgle do supermarketów rozpowszechniła je na masową skalę.