W tym artykule przyjrzymy się największym stadionom piłkarskim na świecie. Niektóre z nich już pewnie znacie, o innych dopiero przeczytacie. Jedno nie ulega wątpliwości – jako olbrzymie konstrukcje architektoniczne, stadiony na długi czas pozostawiają ślad nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale także w pamięci osób, które miały okazję na nich kibicować.
Nie zawsze ilość krzesełek idzie w parze ze wspaniałą atmosferą podczas meczu, często jednak wielkość stadionu decyduje o randzie spotkania, które zostanie na nim rozegrane. Ze względu na trwające Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014, rozpoczniemy od obiektu, który stanowi dumę Brazylijczyków.
Stadion Maracanã w Brazylii
Usytuowany w Rio de Janerio, niegdyś największy stadion piłkarski na świecie. Zbudowany w latach 1949-1951, przed modernizacją mógł pomieścić około 200 tysięcy widzów (rekordowa frekwencja: 199 854 osób podczas meczu 16 lipca 1950 pomiędzy Brazylią i Urugwajem). Obecnie jego pojemność wynosi 78 838 miejsc. W Brazylii stadion Maracanã uważa się za największy cud architektury sportowej. Na nim też rozegrany zostanie finałowy mecz o mistrzostwo świata w piłce nożnej podczas mundialu 2014.
Stadion Wembley w Wielkiej Brytanii
Znajdujący się w Londynie stadion jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie oraz drugim co do wielkości stadionem w Europie. Poza spotkaniami sportowymi na murawie Wembley gościły takie sławy jak Michael Jackson, George Michael, Take That, U2 czy Madonna. Stadion Wembley może pomieścić 90 tysięcy widzów (rekordowa frekwencja: 89 826 osób podczas meczu w 2007 pomiędzy Chelsea i Manchester United).
Stadion Azadi w Iranie
Mieszczący się w Teheranie obiekt może pomieścić 91 623 widzów. Powstał 1971 roku i obecnie pełni funkcję stadionu narodowego w Iranie.
First National Bank Stadium w RPA
Zwany też FNB Stadium lub Soccer City. Położony w Johannesburgu, swoją formą przypomina opalany ogniem gliniany garnek i bezpośrednio nawiązuje do afrykańskiej tradycji ludowej. Na terenie obiektu może się pomieścić 94 736 widzów (rekordowa frekwencja: 94 713 podczas meczu 21 sierpnia 2010 pomiędzy RPA i Nową Zelandią). Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 rozegrano na nim między innymi ćwierćfinał i finał.
Camp Nou w Hiszpanii
Największy stadion piłkarski w Europie, potrafiący pomieścić na trybunach aż 99 336 osób. Wybudowany w latach 1954-57. W meczu inauguracyjnym zmierzyły się tam drużyny FC Barcelona i Legia Warszawa. Na nim też mszę dla 120 tysięcy osób odprawił papież Jan Paweł II.
Melbourne Cricket Ground w Australii
Położony w Melbourne stadion pomieści około 105 tysięcy widzów. Wybudowany w latach 1953-54. Rozgrywane są na nim przede wszystkim mecze krykieta, lecz gdy zaistnieje taka potrzeba, gości na nim także reprezentacja kraju w piłce nożnej.
Stadion Narodowy Bukit Jalil
Znajdujący się niedaleko Kuala Lumpur w Malezji. Na jego trybunach może się pomieścić 110 tysięcy osób. Jego klasę, jako obiektu światowej rangi, potwierdziły mecze Manchesteru United oraz wielu innych europejskich drużyn.
Estadio Azteca w Meksyku
Trzeci największy stadion piłkarski na świecie. Na nim, aż dwukrotnie, odbywały się finały mistrzostw świata. Rekordową frekwencję zanotowano 7 lipca 1968 roku pomiędzy Meksykiem i Brazylią. Na trybunach pojawiło się wówczas 119 853 osób.
Salt Lake Stadium w Kolkacie
Drugi największy stadion piłkarski świata. Usytuowany w Indiach stadion może pomieścić 120 tysięcy osób. Odbywają się na nim mecze zarówno reprezentacji narodowej jak i lokalnej drużyny „Bhangra Boys”.
Stadion im. 1 Maja w Korei Północnej
Położony w Pjongjangu to największy stadion świata. Odbywają się na nim nie tylko mecze reprezentacji Korei Północnej ale także niezliczone parady i pokazy. Jego pojemność to 150 tysięcy miejsc. Do użytku oddany 1 maja 1989 roku.