W niedzielę 16 pażdziernika o godzinie 16.45 w telewizji Polsat odbył się już drugi odcinek trzeciej serii programu zyskującego coraz większą popularność nie tylko w Polsce ale także na scenie międzynarodowej, mianowicie Światowych Rekordów Guinnessa 2011.
Oto, sukcesy jakimi mogli pochwalić się goście, których do swojego studia w Mediolanie zaprosił prowadzący program, Maciej Dowbor.
Skakanie na przednim kole
W tej konkurencji zmierzyli się ze sobą Polak – Krystian Herba, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz Hiszpan – Benito Ros, światowa legenda w rowerowym trialu, znany między innymi z pobicia wielu rekordów w najwyższych skokach na świecie oraz gaszenia świeczki przednim kołem. Zadaniem reprezentantów było wykonanie jak największej ilości podskoków na przednim kole roweru trialowego bez dotykania ziemi stopami. W tej konkurencji nie było limitu czasowego, a jedynymi ograniczeniami mogłoby tylko umiejętności techniczne i wytrzymałość obydwu sportowców.
Poprzedni rekord w tej samej kategorii wynosił 108 podskoków. Jak pokazały wyniki końcowe, Krystian Herba wykonał 198 podskoków, a jego rywal aż 235 i to właśnie on został nowym rekordzistą Guinnessa.
Przeciąganie lateksowej nici przez nos i gardło
Do tej konkurencji przystąpiła pani Yan Luo z Chin, do której należy już poprzedni rekord w tej samej kategorii – 15 m 68 cm w jedną minutę. Nić wygląda jak makaron, jednak dzięki specjalnym właściwościom lateksu, ma zdolność tamowania krwi. Po przeczyszczeniu dróg nosowych i zamoczeniu nici w wodzie dla lepszego poślizgu, pani Luo rozpoczęła misterny proces przekładania rurki przez nos tak aby jej drugi koniec wychodził przez usta. Nowy rekord pani Lou wynosi od teraz 18 m jednak organizatorzy przyznają, że jej osiągnięcie mogłoby być jeszcze bardziej efektowne, gdyby przygotowali dla niej dłuższą nić.
Podnoszenie samochodu
Ta próba polegała na przeniesieniu samochodu podtrzymywanego od środka na specjalnych szelkach na dystans 20 m w jak najkrótszym czasie. Karoseria auta pozbawionego silnika oraz pozostałych części waży 397 kg. W konkurencji zmierzyli się ze sobą strongmeni z trzech krajów: Zydrunas Zavikas z Litwy o wadze 170 kg i wzroście 191 cm, Jarno Hams z Holandii, o wadze 150 kg i wzroście 190 cm, oraz Argis Kazelniks z Estonii o wadze 163 kg i wzroście 187 cm. Zgodnie z zasadami, za każde koło, które chociażby raz dotknęło podłoża, zawodnik otrzymywał jedną karną sekundę doliczaną do ogólnego czasu. Nie wolno im było też patrzeć w ziemię. Jako pierwszy wystartował reprezentant Litwy osiągając czas 15 sekund 12 setnych. Tuż za nim uplasował się reprezentant Estonii, który zgarniając aż 3 karne sekundy przeszedł trasę w 19,68 sekund. Konkurencję wygrał pan Zydrunas Zavikas z Litwy, aktualny mistrz świata Strongmenów, a jego nowy rekord to 14,44 sekundy.
Człowiek pocisk
Pan David Smith to żywa kula armatnia. Swój niecodzienny zawód praktykuje już od 14 lat dając się wystrzeliwać na całym świecie. Armata, którą wozi ze sobą na występy to rodzinny sekret strzeżony od pokoleń i niewiele osób zna jej konstrukcję. Idolem oraz mentorem Davida jest jego ojciec, również człowiek pocisk do którego należy niepobity od 23 lat poprzedni rekord Guinessa w jak najdłuższym locie człowieka wystrzelonego z armaty i wynosi 56 m oraz 54 cm. Długość lotu liczona jest od momentu wyjścia zawodnika z lufy, do momentu w którym dotknie on siatki ochronnej. W momencie lądowania, sportowiec waży kilkaset kilo, jednak doskonale skonstruowana siatka łatwo tłumi uderzenie. Lot Davida odbywał się 27 metrów nad ziemią.
Największa liczba osób na łóżku
W tej konkurencji chodzi o umieszczenie na jednym jednoosobowym łóżku o wymiarach 90 cm na 190 cm jak największej ilości osób. Dotychczasowy rekord w tej samej kategorii wynosi 45 osoby. Podczas tej próby, zawodnicy z klubu sportowego w Tyrolu Południowym we Włoszech będą starali się dodać jeszcze 5 innych ochotników. Zgodnie z zasadami, uczestnicy mają 5 minut na przygotowanie misternej konstrukcji. Kluczem do sukcesu jest ustawienie wysokich osób jako podpory oraz wypełnienie powstałych luk osobami o drobniejszej budowie. Następnie wszyscy muszą wytrzymać w takiej samej pozycji przez 10 sekund nie dotykając żadną częścią ciała podłoża.