Wskazują nieubłaganie uciekający czas, zachwycają kształtami i rozbudowanymi mechanizmami, są punktami podróży turystów z całego świata i … ustanawiają rekordy świata! Kto? Co! Zegary — i to nie byle jakie, bo te o imponujących rozmiarów elementach. Poznaj okaz, który ustanowił rekord Guinnessa na zegar z najdłuższym wahadłem!
Spis treści
Aktualny rekord Guinnessa
2023, Gdańsk, Muzeum Gdańska
18 sierpnia 2023 roku Muzeum Gdańska po raz kolejny sięgnął rekord Guinnessa! Tym razem główną gwiazdą wydarzenia został chronometr skonstruowany przez dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego. Wymiar zegara regulowanego wahadłem umieszczonego na kilku kondygnacjach kościoła św. Katarzyny w Gdańsku to aż 31,23 m!
Pomysłodawczynią stworzenia zegara z najdłuższym wahadłem na świecie była Anna Zbierska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, która zaraziła nim dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego.
Zegarem jest samo wahadło. Mechanizm, który wahadłu towarzyszy, stworzony z wielu kółek zębatych jest tylko licznikiem jego wahnięć. Czas odmierza natomiast wahadło. Pewien udział ma tutaj prąd, który zastępuje siłę człowieka, który nie musi już podkręcać ciężarka do góry. Jest on co kilkanaście minut podciągany maleńkim silniczkiem i stanowi ciężar napędowy – mówił dr. inż. Grzegorz Szychliński.
Wahadło chronometru składa się m.in. z 300-kilowej soczewki. Jego pełen ruch trwa 10 sekund, a obrót największego koła zębatego zajmuje 3 minuty. Zegar powstał dzięki przychylności firm Haco z Pruszcza Gdańskiego oraz Adamus Metalforming z Mesznej, które po cenach hurtowych przygotowały i udostępniły potrzebne komponenty. Oficjalna prezentacja konstrukcji odbyła się 15 grudnia 2016 roku.
Żyjemy w czasach, kiedy każdego dnia i tygodnia słyszymy i czytamy o różnych rekordach, które są wpisywane do Księgi Rekordów Guinnessa. Te osiągane przez Gdańsk nie wynikają jednak z potrzeby rywalizacji, tylko z wielkiej miłości do naszego miasta. Staramy się by było ono jeszcze bardziej ciekawe i atrakcyjne, zarówno dla naszych mieszkanek i mieszkańców, jak i turystów. W tej chwili, w Gdańsku, mamy dwa zapisane w księdze rekordy. Czy dzisiaj uda się sprostać temu trzeciemu wyzwaniu? Jestem o tym przekonany i wierzę, że kolejny, gdański rekord wpiszemy do Księgi Guinnessa – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Aby ustanowić rekord Guinnessa, sprawność zegara musiała zostać potwierdzona przez wykwalifikowanych ekspertów. Oględzin dokonali zegarmistrzowie: mistrz Krzysztof Kurek z Poznania oraz czeladnik Andrzej Jóźwiak, właściciel jednego z najstarszych rodzinnych warsztatów zegarmistrzowskich w Gdańsku. Nad laserowym pomiarem soczewki i strun czuwali z kolei eksperci z Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku: dyrektor Tomasz Michalik, Olaf Ulman i Agnieszka Filipiak, a także Krzysztof Stelmaszyk z Gdańskich Usług Metrologicznych.
Laserowy pomiar wahadła zegara rozpoczął się ok. godz. 12:40. Mimo drobnych kłopotów technicznych wynik pomiaru wyszedł taki sam jak podczas prób, a tym samym został oficjalnie uznany i trafi od Księgi Rekordów Guinnessa.
To już trzeci rekord Guinnessa Muzeum Gdańska. Dwa poprzednie to „największa liczba osób dzwoniąca dzwoneczkami” z 2000 roku oraz największa bryła bursztynu na świecie z 2022 roku.
Co ważne, pierwotnie, konstrukcja nosiła roboczą nazwę „P-31m”. „P” to pierwsza litera słowa pendulus, czyli „wiszący”. Od niego wzięło się słowo pendulum, czyli „przedmiot, który wisi”, inaczej – wahadło. Człon „31m” to długość stalowych żyłek i soczewki. W wyniku konkursu przeprowadzonego wśród mieszkańców Gdańska rekordzista zyskał nowe miano — Warkocz św. Katarzyny. Obecnie, rekordowy zegar jest udostępniony zwiedzającym w ramach wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Nauki Gdańskiej.