pixel

Festiwal o smaku rekordowej sałatki jarzynowej

Śląski szałot to znana w całej Polsce tradycyjna sałatka jarzynowa. Przygotowywana z ustalonych składników, według tradycyjnej receptury. Marchew, groszek, ziemniaki, por, seler, pietruszka, jajka i ogórki kiszone to nieodłączne jej składniki. Doprawiona majonezem, solą i pieprzem gości na wielu polskich stołach. 4 czerwca 2023 roku stanie się główną atrakcją XVII edycji Festiwalu Śląskie Smaki w Jastrzębiu-Zdroju. Obecny Rekord Polski na największą sałatkę jarzynową wynosi 123,75 kg. Przed organizatorami niemałe wyzwanie przygotowania tak dużej potrawy. Czy uda się pobić Rekord Polski dowiemy się już 4 czerwca.

Największa sałatka jarzynowa

Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica podejmie próbę pobicia rekordu na największą porcję szałotu (sałatki jarzynowej) podczas corocznego Festiwalu Śląskie Smaki. Mieszkańcy Śląska od wieków dbają o podtrzymywanie swojej regionalnej tradycji. Festiwal nie tylko promuje region czy służy rozrywce, ale również wspiera i pokazuje charakterystyczne elementy śląskiej ludowości. Celem pobijania rekordu jest kultywowanie śląskiej tradycji, integrowanie społeczności lokalnej oraz promocja Festiwalu Śląskie Smaki. Największa sałatka jarzynowa w Polsce po przygotowaniu i zważeniu zostanie przełożona do słoiczków i rozdana uczestnikom imprezy. Każdy będzie mógł jej spróbować i poczuć klimat tradycyjnego śląska. Zanim sałatka znajdzie się na językach, sędzia z Biura Rekordów przyjrzy się procesowi przygotowania i ważenia. Już gotowa potrawa musi znaleźć się w jednym naczyniu i dopiero wtedy może trafić na wagę. Po rekordzie dowiemy się również ile poszczególnych składników użyto. Już teraz można się domyślać, że będzie to ciężki kaliber. Dopiero ogłoszenie wyniku rozpocznie prawdziwą eksplozję smaku.

Oprócz samego bicia rekordu organizatorzy przewidzieli mnóstwo innych atrakcji. Remigiusz Rączka, Adam Borowicz, Kinga Paruzel zaprezentują swoje umiejętności kulinarne i być może zainspirują do eksploracji smaków i połączeń. Dla uczestników wydarzenia wydzielona będzie również Strefa Grilla, nad którą będzie unosił się aromat ulubionego sportu Polaków. Na deser zagrają takie zespoły jak: Zespół Roszak Show, Zespół Bartnicky oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Dodatkowo na dzieci będą czekały animacje.

Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca 2023 roku, a początek przewidziano na godzinę 13:00. Zabawa ma trwać aż do godziny 19:30, więc z pewnością można liczyć na dużą dawkę smacznej i kulinarnie inspirującej zabawy. Niewątpliwie będzie to bardzo smaczny Rekord Polski .

Oceń ten rekord!

Data

04 cze 2023
Zakończone!

Czas

13:00 - 19:30

Lokalizacja

Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju
ul. Witczaka, Jastrzębie-Zdrój
Kategoria

Organizator

Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica
Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica