W ciągu każdego roku w Polsce obchodzimy święta podkreślające naszą jedność i barwy narodowe. W tych dniach, ulice polskich miast są biało-czerwone. Flagi dumnie wiszą na budynkach, na ulicach i na pojazdach komunikacji miejskiej. Te wyjątkowe dni są również doskonałą okazją do pobijania Rekordu Polski na najdłuższą flagę narodową.
2 maja 2023 roku w Międzyzdrojach Międzynarodowy Dom Kultury w ramach akcji „Z Biało-czerwoną nad Bałtykiem — bijemy Rekord Polski” podjął się próby rozłożenia ponad 2,5 km flagi nad wybrzeżem Bałtyku. Jak przebiegało wydarzenie?
Już od godziny 10:00 przy kluczowych wejściach na plażę o symbolach A i K zbierali się uczestnicy, gotowi ponieść flagę. Tego dnia wiał bardzo silny wiatr, dlatego też całe wydarzenie było ogromnym wyzwaniem. Kiedy wybiła godzina zero, rozpoczęło się wielkie odliczanie od 10 w dół i na sygnał organizatorzy wystrzelili racę sygnałową, aby dać znać wszystkim obecnym na plaży, że czas ruszać. Z obu stron mola — wschodniej oraz zachodniej — ruszyły orszaki z wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim oraz burmistrzem Międzyzdrojów Mateuszem Bobkiem na czele.
Ze względu na to, że flaga składała się z dwóch kawałków, musiało nastąpić jej oficjalne i uroczyste zszycie. Tym zajęły się panie Bogusława Popko i Beata Hołyńska, które za pomocą maszyn do szycia oraz białej i czerwonej nici połączyły dwa pasy materiału, tworząc jedną długą flagę. Również ta czynność nie odbyła się bez komplikacji, ponieważ w trakcie okazało się, że jedna z maszyn odmówiła posłuszeństwa. Jednak przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i w miejscu złączenia dwóch części flagi znalazła się zarówno biała nić, jak i czerwona.
Po okrzykach radości nadszedł czas na oficjalny pomiar długości flagi. Pani sędzia Elżbieta Olszewska, wraz z geodetą, udali się na wschodni początek flagi. Po drodze wyszły na jaw kolejne komplikacje. Okazało się, że silne podmuchy wiatru uszkodziły materiał w kilku miejscach i konieczne było awaryjne szycie. Aby uznać rekord, flaga musiała stanowić nierozerwalną całość, co było dokładnie weryfikowane przez sędzinę. Minimalna długość musiała przekroczyć 2270 metrów, dlatego każdy centymetr był istotny dla wyniku. Na szczęście wszystkie uszczerbki zostały naprawione a organizatorzy i uczestnicy oczekiwali na oficjalny werdykt.
Po dokładnym zmierzeniu za pomocą sprzętu geodezyjnego wynik był już jasny. Nowy Rekord Polski w kategorii najdłuższa flaga narodowa wyniósł dokładnie 2755,8 m. Sędzia ogłosiła go podczas uroczystego apelu, kończącego wydarzenie.
Podczas obchodów Dnia Święta Flagi Narodowej obserwujący turyści mogli podziwiać defiladę szczecińskiej orkiestry wojskowej i skosztować grochówki a dzieci — wziąć udział w animacjach i atrakcjach dla nich przygotowanych.
Poprzednie Rekordy Polski
Rok 2019
Poprzednimi rekordzistami w kategorii na najdłuższą flagę Polski były osoby skupione wokół Fundacji Wypracuj Siebie. W dniu 11 listopada 2019 roku, podczas Marszu Niepodległości w Warszawie udało się pobić dotychczasowy Rekordu Polski z wynikiem 2270 m. A łatwo nie było!
Oficjalne rozpoczęcie rozwijania flagi miało miejsce o godzinie 15:05. Przez blisko półtorej godziny flaga była rozwijana, a obecna na miejscu sędzina Biura Rekordów dokonywała skrupulatnych pomiarów kołem pomiarowym. Po rozwinięciu całej rekordowo długiej flagi Polski było już jasne, że rekord został pobity. Radości uczestników i organizatorów nie było końca.
Pomysłodawczyni rekordowego przedsięwzięcia — Sylwia Załuska relacjonuje: „ta próba okazała się o wiele trudniejsza, ponieważ podczas Marszu Niepodległości w Warszawie panuje specyficzna atmosfera, a do niesienia uszytej w Łomży flagi trzeba było zmobilizować jego uczestników.” Ponadto organizatorka szacuje, że całość flagi udało się rozwinąć dzięki pomocy około 5 tys. osób. Co ciekawe, wydarzeniem koordynowało zaledwie pięcioro ludzi.
Rekordowa, najdłuższa flaga Polski powstała dzięki ogromnej pracy osób z niepełnosprawnościami.
Celem rekordu było podniesienie wśród społeczeństwa polskiego świadomości dotyczącej problemów, z jakimi mierzą się młodzi ludzie, osoby niepełnosprawne oraz osoby z trudnościami przystosowawczymi. Wymieniona grupa osób mierzy się z różnymi problemami, zmaga się z odrzuceniem spowodowanym błędnym przekonaniem społeczeństwa, że należy do osób słabszych, gorszych, mniej wartościowych, bądź nie posiada odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Wpływa to na obniżenie poziomu własnej wartości, wywołuje uczucie braku akceptacji przez innych, a w konsekwencji prowadzi do wycofania się z relacji w społeczeństwie.
Poprzez rekordową inicjatywę, Fundacja Wypracuj Siebie chciała zmniejszyć poczucie wyobcowania wśród młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Obecnie w Polsce możemy obserwować pogłębiający się kryzys wiary, rozbicie rodziny, zanik wartości i potrzeby bycia wspólnotą. Poprzez działania fundacji, organizatorzy pragnęli pokazać, że działając razem, możemy osiągnąć wysokie cele, pomimo ewentualnych trudności życia.
Rok 2018
2 maja 2018 roku, w Krakowie, pobito Rekord Polski na najdłuższą biało-czerwoną. Za organizację całego przedsięwzięcia odpowiedzialni byli Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Chorągiew Krakowska ZHP im. Tadeusza Kościuszki. Nowa, najdłuższa flaga Polski rozciągała się od Bramy Floriańskiej, przez Krakowski Rynek, aż do Wawelu. Jej całkowita długość to 2057,7 metrów, czyli aż o pół kilometra więcej niż wynosił poprzedni rekord.
Oficjalne bicie rekordu rozpoczęło się o godzinie 12:00, po odegraniu hejnału. Mimo niesprzyjającej aury, harcerze w towarzystwie Wojewody Małopolskiego rozpoczęli rozwijanie rekordowej flagi. Do podtrzymywania najdłuższej biało-czerwonej flagi na całej trasie spontanicznie przyłączali się przechodnie, turyści i mieszkańcy Krakowa, którzy także chcieli wziąć udział w narodowej inicjatywie. I bardzo dobrze, że było ich aż tylu, ponieważ flaga ważyła ponad tonę!
Ponad dwukilometrowa flaga została uszyta w kilku częściach mierzących od 150 m do 500 m i połączona w jedną całość po rozwinięciu wszystkich kawałków. Powstała w jednym z małopolskich zakładów krawieckich z materiałów dostarczonych przez Małopolski Urząd Wojewódzki. Obecny na miejscu sędzia Biura Rekordów — Jakub Urban dokonał końcowego pomiaru flagi. Mierzenie odbyło się poprzez przejście z przyrządem mierzącym od Bramy Floriańskiej na wzgórze na Wawelu.
Dzięki dobremu nagłośnieniu na całej trasie rozwijania flagi, Piotr Ćwik nawoływał do przyłączenia się do akcji. W międzyczasie w powietrze wypuszczono 100 balonów na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecie istnienia ZHP.
Wspólne rozwijanie najdłuższej biało-czerwonej w Krakowie miało na celu pokazać, że Polacy powinni poświęcać mniej czasu temu co ich dzieli, a robić więcej rzeczy, które ich łączą. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik apelował, aby w tym ważnym dla Rzeczypospolitej dniu wspólnie zamanifestować swój patriotyzm, być razem i zjednoczyć się wokół rekordowo długiej flagi Polski.
Wręczenie certyfikatu odbyło się na wzgórzu Wawelskim. Oficjalny dokument potwierdzający ustanowienie Rekordu Polski został przekazany przedstawicielowi Chorągwi Krakowskiej ZHP, obecnemu na miejscu wydarzenia.
Zobaczcie koniecznie film z wydarzenia, który pokazuje jak wspaniale prezentowała się najdłuższa biało-czerwona.
Rok 2016
3 maja 2016 roku w Warszawie odbyła się jedna z wielu zaplanowanych na ten dzień prób ustanowienia Rekordu Polski. Kategorią, którą wybrali Warszawiacy była najdłuższa flaga narodowa.
Wydarzenie, które zorganizował Urząd Dzielnicy Targówek, miało na celu uczczenie Dnia Flagi oraz podkreślenie setnej rocznicy przyłączenia tej właśnie dzielnicy do Warszawy. Główne uroczystości oraz najważniejszych punkt imprezy, czyli rozwinięcie rekordowej flagi, odbyły się na placu przy ulicy Gilarskiej.
Obecni goście, w głównej mierze mieszkańcy dzielnicy, pomogli rozwinąć flagę w kształt litery T, nawiązując w tej sposób do logo Targówka. Przybyły na wydarzenie przedstawiciel Biura Rekordów po zmierzeniu flagi ogłosił wynik: 1556,2 m jest od teraz nowym Rekordem Polski.