Joga to samo zdrowie. Regularna praktyka pozwala uspokoić organizm i rozciągnąć mięśnie. Nic więc dziwnego, że praktykuje się ją na całym świecie, a wśród jej adeptów znaleźli się i tacy, którzy postanowili zjednoczyć się i pobić rekord Guinnessa na największą lekcję jogi! Komu, kiedy i gdzie udało się to osiągnąć?
Spis treści
Aktualny rekord Guinnessa
2023
Z okazji Międzynarodowego Dnia Jogi 21 czerwca 2023 roku w Surat w stanie Gujarat w Indiach podjęto udaną próbę pobicia rekordu Guinnessa na największą lekcję jogi. Podczas zorganizowanego przez Radę Jogi Stanu Gujarat i zespół Surat wydarzenia ćwiczenia powtarzało wspólnie aż 147 952 uczestników!
Zebrani ćwiczyli pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego, który z entuzjazmem komentował swój udział w wydarzeniu:
Joga pochodzi z Indii i jest bardzo starą tradycją. Joga jest wolna od praw autorskich, patentów i opłat licencyjnych. Jogę można dostosować do wieku, płci i poziomu sprawności. Joga jest przenośna i naprawdę uniwersalna
Premier Modi nie tylko promował jogę, będącą filarem indyjskiej kultury, na platformie globalnej, ale także propagował wśród zebranych i obserwujących nowy światopogląd oparty na jedności. W wydarzeniu odbywającym się przed siedzibą ONZ brali bowiem udział chętni w każdym wieku, ze 135 różnych narodowości. Nie zabrakło tam również znanych osobistości, w tym hollywoodzkiego aktora Richarda Gere.
Po zakończeniu wspólnych ćwiczeń, Premier Modi złożył hołd popiersiu Mahatmy Gandhiego znajdującemu się w North Lawn Gardens.
Poprzedni rekord Guinnessa
2018
Aktualnymi rekordzistami Guinnessa w kategorii na największą lekcję jogi są członkowie największego w Indiach Stowarzyszenia Jogi – Patanjali Yogapeeth wraz z Rządem Rajasthanu oraz władzami lokalnymi miasta Kota. Rekordowa próba odbyła się 21 czerwca 2018 roku, czyli w Międzynarodowy Dzień Jogi, a udział w niej wzięło aż 100 984 uczestników.
Na miejscu obecni byli przedstawiciele Guinnessa, którzy zweryfikowali, czy wszyscy uczestnicy największej na świecie lekcji jogi ćwiczą z dużym zaangażowaniem i wykonują swoje pozycje prawidłowo.
W rekordzie wzięli udział mieszkańcy wielu miast z dystryktu Kota, w tym duża liczba uczniów przygotowujących się do egzaminów. Uczestnicy rekordu zgadzali się ze sobą, że bicie rekordu nie tylko dostarczyło im ogromnej radości, ale również dobrego samopoczucia mentalnego i fizycznego.
2015
Joga to trening uniwersalny, którego początki sięgają czasów starożytnych. Bez względu na wiek, czy kondycję zdrowia uprawiają ją zarówno ludzie młodzi, jak i osoby nieco starsze, z wieloma korzyściami dla ich formy fizycznej i umysłowej. 21 czerwca 2015 roku, w asyście premiera Indii Narenda Modiego tysiące osób uczestniczyło w ustanawianiu niecodziennego Rekordu Guinnessa – największej na świecie lekcji jogi.
Masowa impreza odbyła się pod gołym niebem, naprzeciw budynków indyjskiego rządu, na Rajpath — bulwarze, na którym odbywa się wiele indyjskich ceremonii. Łączna liczba uczestników wydarzenia wyniosła aż 35 985 osób. Na rekordowych zajęciach pojawili się amatorzy jogi z 84 różnych państw świata Zapowiadało się naprawdę imponująco — wszyscy uczestnicy rozłożyli swoje maty na odcinku długości 1,4 kilometra.
Podczas rekordowych zajęć gimnastycznych ustanowiono nie tylko rekord w kategorii największej liczby uczestników – organizatorom wydarzenia przyznano jeszcze drugi certyfikat w kategorii największej ilości różnych narodowości obecnych na zajęciach jogi (uczestnicy pochodzili z 84 krajów). W ustanawianiu rekordu pomógł Hindusom nie tylko premier i jego gabinet, ale także posiłki w postaci 5 tysięcy członków sił zbrojnych oraz 5 tysięcy dzieci w wieku szkolnym.
W poprawieniu rekordu uczestnikom pomagało czterech instruktorów, których zalecenia wyświetlano na 32 ekranach LED. Aby wszyscy zrozumieli wskazówki, były one emitowane w dwóch językach: hindi i angielskim. Na zajęciach prezentowano pozycje klasycznej jogi, których popularność i łatwość wykonania nie nastręczały kłopotu uczestnikom. Równolegle z rekordowym wydarzeniem w Indiach lekcje jogi odbywały się także w Pekinie, Paryżu, Bangkoku i Kuala Lumpur.
Po ustanowionym rekordzie premier oznajmił, że to nie była zwykła lekcja jogi, ale także „trening ludzkiego umysłu pozwalający wejść w nową erę pokoju i harmonii”. Przyznał też, na podstawie frekwencji i różnorodności etnicznej uczestników spotkania, że „joga naprawdę łączy”. Poprzedni rekord w tej dziedzinie odbył się w Bangkoku, gdzie uczestników spotkania było nieco ponad trzy tysiące.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto ustanowił Rekord Polski na największą lekcję jogi, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Największa lekcja jogi w Polsce.