Podawanie sobie dłoni to gest znany i dobrze odbierany na całym świecie. To międzynarodowy symbol witania się z drugą osobą, połączony z wyrazami szacunku. Już zwykłe przywitanie z sąsiadem potrafi przełamać lody i zbudować pozytywną relację. Co zaś w momencie gdy… uścisk dłoni wymienia między sobą jednocześnie prawie 2000 osób?
Rekord świata Guinnessa w najdłuższym uścisku dłoni został ustanowiony w Abu Zabi, 29 stycznia 2020 roku. Nie była to jednak tylko zwykła wymiana serdeczności. Bicie rekordu było inicjatywą mającą na celu szerzenie przesłania o pokoju i wzajemnej tolerancji.
Nie była to pierwsza znana historii sztafeta podawania sobie dłoni. Dokładnie 1817 uczestników rekordu Guinnessa w Abu Zabi witało się, jednocześnie pokonując wcześniejszy rekord ustanowiony przez 1730 osób.
Istotne było to, że to wyjątkowe podawanie sobie dłoni miało miejsce pomiędzy ludźmi pochodzącymi z różnych segmentów społeczności. W tym dniu, w parku Umm Al Emarat w Abu Zabi, wszyscy byli równi i tak samo ważni, zaś sztafeta uścisków pozwoliła wszystkim wspólnie ustanowić nowy rekord, w środę 29 stycznia tego roku.
Całe wydarzenie odbyło się pod hasłem „Jeden świat… jedno przesłanie”, zaś wszystko obejmował patronat Jego Wysokości Shaikha Fatima Bint Mubaraka, Przewodniczącej Ogólnego Związku Kobiet, Przewodniczącego Najwyższej Rady Macierzyństwa i Dzieciństwa oraz Najwyższej Przewodniczącej Fundacji Rozwoju Rodziny.
Kto zaś wpadł na ten wyjątkowy, powitalny pomysł? Sama inicjatywa została zapoczątkowana przez Radę Młodzieży Policji w Abu Zabi z okazji pierwszej rocznicy podpisania dokumentu braterskiego. Zastanawiacie się kto wziął udział w wymianie uścisków?
W sztafecie uścisków dłoni uczestniczył między innymi Shaikh Nahyan Bin Mubarak Al Nahyan, minister tolerancji, pilot sztabu generalnego major Faris Khalaf Al Mazrouei, naczelny dowódca policji w Abu Zabi i Rashid Al Nuaimi, dyrektor wykonawczy Hedayah oraz członkowie Międzynarodowego Centrum Doskonałości ds. przeciwdziałania brutalnemu ekstremizmowi.
Nie zabrakło również mniej znanych członków społeczności i reprezentantów różnych instytucji. Do grona dołączyło także sporo uczniów i studentów szkół wyższych, rodziny emiratów i rezydentów, a także pracownicy organów federalnych i lokalnych inicjatyw.
Szejk Nahyan przed i po wydarzeniu wielokrotnie dziękował lokalnej społeczności za głębokie zaangażowanie się w uroczystość i bicie rekordu. Przy okazji uhonorował on także patronat Jej Wysokości Matki Narodu, zauważając, że reprezentowała ona wzór tolerancji, współistnienia i braterstwa ludzi. Szejk przyrzekł również, że spełni wszelkie oczekiwania w zakresie otwartości na innych, nawiązując prawdziwy dialog z i starając się o pokój, dobrobyt i braterstwo ludzkie na całym świecie.
Jak sam powiedział „Zobowiązujemy się przed Jej Wysokością, aby nieustannie wypełniać jej oczekiwania w otwieraniu się na innych, nawiązaniu prawdziwego dialogu i dążeniu do pokoju, dobrobytu i braterstwa ludzi na całym świecie”.
Wyraził również pochwałę dla Jego Wysokości Shaikha Mohameda Bina Zayeda Al Nahyana, księcia koronnego Abu Zabi i zastępcy naczelnego dowódcy sił zbrojnych, którzy wspólnie wydali dokument traktujący o wspólnocie ludzkiej Abu Zabi we wsparciu wcześniejszej wizyty papieża i wielkiego imama Al Zahara.
W spotkaniu uczestniczyli także dr Mugheer Khamis Al Khaili, przewodniczący Departamentu Rozwoju Społeczności, Noura Khalifa Al Suwaidi, dyrektorka generalnego Związku Kobiet oraz szereg wyższych funkcjonariuszy policji.
Po wszystkim nie zabrakło również upamiętnienia nieżyjącego już szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, którego śladami opartymi na pokoju i tolerancji podążają Zjednoczone Emiraty Arabskie.
A więc jak widać, zwykły i niepozorny uścisk dłoni może czasem przerodzić się w coś o wiele bardziej wyjątkowego i znaczącego, nie tylko dla sąsiada, ale i dla całego świata!