Bieg maratoński (maraton) to lekkoatletyczna konkurencja biegowa na dystansie 42 195 m. Wymagający bieg zrzesza miłośników aktywności fizycznej z całego świata. Największe maratony odbywają się w Europie, kiedy to uczestniczy w nich ponad 30 tys. biegaczy — zarówno zawodowców, jak i amatorów. Co ważne, na większości maratonów obowiązuje limit czasowy pokonania dystansu wynoszący 5 lub 6 godzin. Są jednak biegacze, którzy nie wykorzystują nawet połowy dostępnego czasu i pobijają dzięki temu rekord Guinnessa w maratonie! Poznaj człowieka, który przesunął granicę ludzkich możliwości i pobił rekord świata na najszybciej przebiegnięty maraton!
Aktualny rekord Guinnessa
2023, USA, Kelvin Kiptum
8 października 2023 roku, 23-letni kenijski biegacz długodystansowy, Kelvin Kiptum, ustawił się na starcie wraz z innymi uczestnikami Bank of America Chicago Marathon. Wówczas, jeszcze nikt nie wiedział, że wyczynowiec pobije rekord świata w maratonie. Kiedy pokonał już obowiązujące 42 195 metrów stało się jednak jasne, że to właśnie on pobił rekord maratonu — pokonał go bowiem w 2 godziny i 35 sekund!
Pomimo urazu pachwiny i niesprzyjających warunków atmosferycznych w Kenii, gdzie trenował (tegoroczna obfita w opady pora deszczowa w Kenii zamieniła drogi w grzęzawiska), Kelvin Kiptum poprawił poprzedni rekord świata w maratonie mężczyzn o 34 sekundy. Pobił tym samym wynik wynoszący 2 godziny 1 minutę 9 sekund, który ustanowił jego rodak Eliud Kipchoge podczas maratonu berlińskiego w 2022 roku. Mimo że Kiptum ukończył pierwszą połowę wyścigu nieco wolniej niż Kipchoge, ale nadrobił to szybkim przebiegnięciem drugiego półmaratonu w niecałą godzinę. Dobiegając do mety, znalazł jeszcze czas na rozsyłanie rozentuzjazmowanej publiczności całusy.
Nie myślałem dzisiaj o rekordzie świata, ale wiedziałem, że pewnego razu, pewnego dnia, zostanę rekordzistą świata.
Kiptum szturmem podbił świat maratonów. Niecały rok temu wziął udział w swoim pierwszym maratonie, wcześniej zaś brał udział jedynie w półmaratonach. Zadebiutował na maratonie w Walencji w 2022 roku, zostając trzecią osobą w historii, która uzyskała czas poniżej 2 godzin i 2 minut. Pięć miesięcy później wygrał swoje drugie wydarzenie, maraton londyński 2023, uzyskując wówczas drugi najszybszy czas w historii (2 godziny, 1 minuta i 25 sekund).
W swoim trzecim maratonie, Kiptum pobił rekord świata na najszybszy maraton i został pierwszą osobą, która uzyskała czas poniżej 2 godzin i 1 minuty. Co ciekawe, dochodząc do granicy 2 godzin, Kiptumowi zabrakło zaledwie dwóch sekund do zostania pierwszym człowiekiem, który przebiegł ten dystans ze średnią prędkością większą niż 21 km/h.
Czuję się taki szczęśliwy. Byłem przygotowany. Wiedziałem, że przychodzę po rekord trasy, ale na szczęście był to rekord świata.
Poprzedni rekordzista Guinnessa w maratonie mężczyzn, Eliud Kipchoge był rekordzistą przez pięć lat, początkowo pobijając go podczas maratonu berlińskiego w 2018 roku z czasem 2 godzin, 1 minuty i 39 sekund. Pozostaje on rekordzistą w najszybszym dystansie maratonu, jednak jest to nieoficjalny maratoński wynik.
12 października 2019 roku w ramach projektu INEOS 159 Challenge Kipchoge ukończył bieg w czasie 1 godziny, 59 minut i 40 sekund, jednak nie spełniał on wymagań Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Bieg nie stanowił bowiem otwartej rywalizacji, a Kenijczykowi towarzyszyli zmieniający się pacemakerzy. Wynik nie został uznany za oficjalny rekord świata, jednak wyczyn do dziś wzbudza podziw.
Jak obecnemu rekordziście udało się pobić rekord świata na najszybszy maraton? Trener biegacza, Gervais Hakizimana oznajmił, że Kiptum pokonywał od 250 do 280 km tygodniowo w okresie poprzedzającym kwietniowy maraton londyński tego roku. Jego program regularnie obejmował codzienne poranne biegi na dystansie 25–28 km, treningi na torze lub fartlek we wtorki i soboty oraz intensywne długie biegi na dystansie 30–40 km w tempie zbliżonym do maratonu w czwartki i niedziele.
Zanotowanie oficjalnego rekordu świata poniżej dwóch godzin staje się coraz bliższe. Kiptum jest obecnie najpoważniejszym kandydatem do zapisania się w Księdze rekordów Guinnessa z wynikiem zaczynającym się od cyfry „1”. Czy uda mu się tego dokonać w przyszłości?
W tym miejscu warto wspomnieć o pani Aleksandrze Raczyńskiej. Z Kelvinem Kiptumem łączy ją właśnie maraton, pani Aleksandra jest bowiem najstarszą Polką jaka przebiegła maraton! Rekordzistka Polski zrobiła to w wieku 85 lat i 179 dni, spełniając swoje marzenie o pokonaniu królewskiego dystansu w Atenach.