Czy jedna kobieta może wykarmić tysiące dzieci? Tak! Dokonała tego pochodząca z Aloha w stanie Oregon Elisabeth Anderson-Sierra. Kobieta jest nie tylko bohaterką, ale i rekordzistką Guinnessa na najwięcej mleka matki oddanego przez jedną osobę!
Aktualny rekord Polski
Elisabeth Anderson-Sierra, 2025
22 stycznia 2025 roku Elisabeth Anderson-Sierra pobiła swój własny rekord Guinnessa w kategorii „Najwięcej mleka matki oddanego przez jedną osobę”. Łącznie oddała ona aż 10 350,73 litra mleka, co zostało zweryfikowane podczas uroczystości w Mediolanie we Włoszech.

Elisabeth Anderson-Sierra pochodzi z Aloha w stanie Oregon. Jest mamą trójki dzieci i od lat aktywnie angażuje się w działalność na rzecz wcześniaków i dzieci wymagających specjalnej opieki. Jej nadzwyczajna zdolność do produkcji mleka wynika z rzadkiej przypadłości – zespołu hiperlaktacji, który powoduje, że jej organizm wytwarza nawet 8–10 razy więcej mleka niż przeciętna matka. Dzięki temu Elisabeth mogła codziennie przekazywać nadwyżki do banków mleka i rodzin na całym świecie.

Elisabeth rozpoczęła swoją „mleczną misję” w 2014 roku, gdy po narodzinach pierwszego dziecka zaczęła regularnie odciągać i przekazywać nadmiar mleka. Przez lata współpracowała z różnymi bankami mleka, w tym Tiny Treasures Milk Bank w Kalifornii, wspierając tysiące wcześniaków i chorych noworodków, dla których mleko matki jest często jedynym ratunkiem.
Już w 2018 roku ustanowiła pierwszy rekord Guinnessa, przekazując 1 599,68 litra mleka w latach 2015–2018. Od tego czasu nie przestawała pomagać – jej łączna darowizna przekroczyła 10 tysięcy litrów.

Elisabeth szacuje, że jej mleko pomogło setkom tysięcy dzieci na całym świecie, zwłaszcza wcześniakom i noworodkom z problemami zdrowotnymi.
Bycie w stanie odmienić los dziecka, które było określane jako ‘failure to thrive’, i zobaczyć jak ta etykieta znika – to dla mnie największa satysfakcja – mówiła w wywiadzie dla GWR.
Jako certyfikowana konsultantka laktacyjna, Elisabeth wykorzystuje swoje doświadczenie, by wspierać inne matki oraz współpracować z firmami rozwijającymi technologie laktacyjne.
Mam nadzieję, że dzieląc się swoją historią, pomogę znormalizować dzielenie się mlekiem i zachęcę inne kobiety do pomocy potrzebującym dzieciom – podkreśla rekordzistka.

Elisabeth zwraca uwagę, że kluczowe dla sukcesu były odpowiednie urządzenia do odciągania mleka i właściwe dopasowanie akcesoriów.
To nie tylko kwestia nadprodukcji – trzeba mieć odpowiedni sprzęt, wiedzę i wsparcie, by móc regularnie oddawać tak duże ilości mleka.
Rekord Elisabeth Anderson-Sierra to nie tylko liczby, ale przede wszystkim tysiące uratowanych dzieci i inspiracja dla innych matek na całym świecie. Jej historia pokazuje, jak indywidualna determinacja i empatia mogą zmieniać życie całych rodzin, a nawet ratować życie najmłodszych.
Poprzedni rekord Guinnessa
Elisabeth Anderson-Sierra, 2018
W 2014 roku, w połowie ciąży, u Elisabeth Anderson-Sierra zdiagnozowano zespół hiperlaktacji. Schorzenie charakteryzuje się nadmierną produkcją mleka matki, co prowadzi zaś do przelewania mleka. Nie chcąc, aby ta nadwyżka się zmarnowała, kobieta zdecydowała się pomóc innym matkom, oddając im swoje mleko. Od 20 lutego 2015 roku do 20 czerwca 2018 roku kobieta oddała na rzecz kalifornijskiego laktarium aż 1 599,68 litrów — w przeliczeniu to aż 800 sztuk 2-litrowych butelek coli.
Co ważne, oficjalny wynik nie zawiera mleka matki bezpośrednio przekazanego setkom rodzin na całym świecie.
Kobieta, nazywana pieszczotliwie boginią mleka, produkuje około 6,65 l mleka matki dziennie. Jest to prawie 9 razy więcej niż ilość produkowana przez przeciętną matkę. Elisabeth wykorzystuje więc swój niecodzienny dar, by każdego dnia ratować tysiące dzieci na całym świecie. Związała się nawet zawodowo z firmą zajmującą się laktatorami — jest dyrektorem usług laktacyjnych marki BabyBuddha.
Pomimo niedogodności związanych z regularnym odciąganiem pokarmu, Elisabeth jest dumna z tego, co może zrobić dla innych. Wie jednak, że kiedyś przyjdzie czas, by zakończyć ratującą życie działalność i zadbać o własne potrzeby. Jedną z dostępnych opcji zatrzymania nadmiernej produkcji mleka matki jest stosowanie leków zwalczających hormon prolaktyny, którego organizm produkuje w nadmiarze. Inną opcją jest poddanie się podwójnej mastektomii w celu usunięcia całej tkanki gruczołowej produkującej mleko matki. Kobieta jednak nadal wstrzymuje się z ostateczną decyzją o skończeniu kariery karmicielki.
Mam wielką nadzieję, że pobicie tego rekordu i podzielenie się moją historią spowoduje normalizację dzielenia się mlekiem.