Oto człowiek, który od dziecka bujał w obłokach. Nie tylko przyniosło mu to znaczące sukcesy, niesamowite historie i wyjątkowe doświadczenia, ale dało także tytuł rekordzisty Guinnessa w kategorii „Najwięcej zwycięstw w Mistrzostwach Świata w szybownictwie”.
Aktualny rekord Guinnessa
Jerzy Makula, 2011
Rekord Guinnessa w kategorii „Najwięcej zwycięstw w Mistrzostwach Świata w szybownictwie” należy do Jerzego Makuli, który triumfował aż siedmiokrotnie. Dokonywał tego w latach: 1985 (I MŚ), 1987 (II MŚ), 1989 (III MŚ), 1991 (IV MŚ), 1993 (V MŚ), 1999 (VIII MŚ), 2011 (XIV MŚ). Wygrana w mistrzostwach 7 sierpnia 2011 roku dała mu tytuł rekordzisty Guinnessa. Występem na World Games 2017 we Wrocławiu zakończył swoją karierę szybowcową.
Jerzy Makula już jako mały chłopiec interesował się lotnictwem. Inspiracją do rozwijania tej pasji były sukcesy sportowe jego stryja, który w latach sześćdziesiątych zdobył tytuł mistrza świata w szybownictwie. Mały Jerzy swoją przygodę zaczął od modelarstwa. Zdobył m.in. tytuł mistrza Polski w kategorii modeli swobodnie latających.
Szybownictwo było kolejnym etapem, pan Jerzy zdobył Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami. Oprócz swojego rekordowego wyczynu – siedmiokrotnego zwycięstwa w Mistrzostwach Świata – jest także czterokrotnym wicemistrzem świata, ośmiokrotnie triumfował drużynowo. Jest również trzykrotnym mistrzem Europy i aż czternastokrotnym mistrzem Polski. Za swoje dokonania oraz zaangażowanie w popularyzację sportów lotniczych, uhonorowano go Medalem Stulecia FAI.
Polacy potrafią latać, mają to w genach. Wystarczy sięgnąć do polskiej historii. Już podczas I Wojny Światowej w lotnictwie wyróżniali się Polacy. Później okres międzywojenny, w którym znowu odnosiliśmy sukcesy, a od historycznego zwycięstwa pilotów Żwirki i Wigury w Berlinie w 1932 datujemy Święto Lotnictwa Polskiego. II Wojna Światowa pokazała, że Polacy są olbrzymimi patriotami, a sport związany jest bardzo silnie z patriotyzmem. Bardzo doceniam tych polskich lotników, którzy codziennie startowali i nie wiedzieli czy wrócą – zaznacza pan Jerzy.
Obecnie Makula jest członkiem Aeroklubu Poznańskiego oraz Rybnickiego. Od wielu lat zajmuje się szkoleniem młodych adeptów lotnictwa, bierze udział w pokazach lotniczych i prowadzi prelekcje promujące ten sport. Przez 40 lat pracował w Polskich Liniach Lotniczych LOT S.A. jako kapitan i instruktor pilotów samolotów Boeing 787.
Jerzy Makula siedział za sterami m.in. pierwszego polskiego Dreamlinera, prowadził także maszynę wiozącą papieża Franciszka, wracającego do Rzymu ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To on był pilotem podczas uprowadzenia samolotu PLL LOT do Berlina Zachodniego 22 listopada 1981 roku.
Jerzy Makula jest bohaterem filmów dokumentalnych, takich jak „Wniebowzięty” w reżyserii Ewy Świecińskiej (2000) oraz „Niebo pełne gwiazd” – polskiej produkcji o akrobacji szybowcowej, która zdobyła prestiżową nagrodę podczas 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Sportowych FICTS „Sport Movies & TV – Milano 2008”.
Księga Rekordów Guinnessa 2025 – w niej znajdziesz wpis o opisywanym tutaj rekordzie!