Statystyczny Polak przyznaje się do wyrzucania ponad 34% surowców wtórnych do odpadów zmieszanych. Oznacza to, iż nie jest możliwy recykling surowców, które by się do tego nadawały. Dlatego tak ważna jest edukacja na tematy związane z recyklingiem oraz dbaniem o środowisko od najmłodszych lat. W Polsce po raz kolejny odbyła się największa lekcja ekologii na Rekord Polski. Zobacz ile osób wzięło w niej udział!
Spis treści
Aktualny Rekord Polski
Rekord Polski na największą lekcję ekologii został ponownie pobity! Wydarzenie miało miejsce 23 września 2021 roku na Hali Sportowej MOSiR w Łodzi. Organizatorem wydarzenia było Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) Łódź.
Na rekordową lekcję zostały zaproszone okoliczne szkoły podstawowe wraz z nauczycielami. Rozpoczęła się ona dokładnym policzeniem uczestników i rozdaniem kolorowych karteczek, które przydały się w teoretycznej części lekcji. Wydarzenie prowadzili pracownicy MPO Łódź, edukując wszystkich obecnych na temat selektywnej zbiórki odpadów, recyklingu i upcyklingu.
Następnie odbyła się praktyczna część lekcji, na której uczestnicy musieli posegregować śmieci. Każdy uczeń otrzymał odpady z przygotowanego wcześniej worka i pod okiem organizatorów oraz nauczycieli, wkładał go do kolorowych koszy na śmieci.
Po części teoretycznej oraz praktycznej, sędzia z Biura Rekordów ogłosił pobicie Rekordu Polski na największą lekcję ekologii i wręczył certyfikat. Udział w wydarzeniu wzięło 354 uczniów z 8 szkół podstawowych z Łodzi.
Poprzedni Rekord Polski
W ramach akcji „Elbląskie Sprzątanie Świata – Polska 2019” udało się nie tylko posprzątać kawałek Planety Ziemi ale również przeprowadzić największą lekcję ekologii i pobić Rekord Polski w tej kategorii. Poznaj rekordowy wynik i sprawdź jakie tematy poruszono podczas największej w Polsce lekcji ekologii.
Obecnymi rekordzistami Polski w kategorii na największą lekcję ekologii są elbląscy uczniowie wraz z organizatorami. W rekordowej akcji, która odbyła się 20 września 2019 roku wzięły udział aż 263 osoby. Wśród uczestników i organizatorów ekologicznego wydarzenia znaleźli się: uczniowie elbląskich przedszkoli i szkół, wychowankowie placówek szkolno-wychowawczych, a także pracownicy Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o. o., Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Nadleśnictwo Elbląg.
Próba pobicia Rekordu Polski na największą lekcję ekologii odbyła się na terenie polany przy wiatach lasu Bażantarnia w Elblągu. Głównym hasłem wydarzenia było: „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!” Działania mieszkańców Elbląga szczególnie doceniła Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, fundatorka Fundacji „Nasza Ziemi”, inicjatorka akcji „Sprzątanie Świata” w Polsce.
Celem 26. edycji akcji „Sprzątania Świata – Polska 2019” w Elblągu było podejmowanie działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji nie będziemy zaśmiecać, ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska.
Inspiracją do ustanowienia rekordu była chęć pokazania, że tylko wspólne działania mają szanse na powodzenie i dają realny wpływ na otaczający nas świat. Wspólna lekcja ekologii była dobrą okazją do usystematyzowania zagadnień związanych z wpływem działalności człowieka na otaczającą przyrodę oraz propagowaniem proekologicznych postaw wśród młodszych i starszych mieszkańców miasta w zakresie selektywnej zbiórki odpadów.
Przed rozpoczęciem próby bicia Rekordu Polski na największą lekcję ekologii, uczestnicy zostali policzeni dokładnie i zgodnie z wytycznymi – przy użyciu klikerów. Lekcję ekologii dla całej grupy poprowadził jeden nauczyciel – Pani Eliza Leszczyńska-Rogalska z Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z .o.o. w Elblągu. Nauczyciel prowadzący zajęcia posiadał bogatą i fachową wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinie ekologii i prowadzeniu zajęć dydaktycznych dla zorganizowanych grup. Scenariusz lekcji był pełen ciekawych informacji i bardzo atrakcyjny dla uczestników Rekordu Polski. Odbyła się zarówno część teoretyczna jak i praktyczna lekcji.
W trakcie wydarzenia nie zabrakło atrakcji dodatkowych dla młodszych i starszych uczestników. Odbyły się m.in.: ekologiczne zawody sportowe przedszkolaków, specjalna ekologiczna gra terenowa „Wielka tajemnica Małego Piekarczyka”, były także liczne stoiska ekologiczne partnerów.
Poprzedni Rekord Polski
Podczas ósmej już edycji projektu Czyste Tatry, w Polskich górach odbyła się ogólnopolska akcja sprzątania szlaków górskich. W ramach przedsięwzięcia podjęto próbę ustanowienia Rekordu Polski na największą lekcję ekologii. Dowiedz się, czy uczestnikom wydarzenia udało się osiągnąć sukces.
Próba ustanowienia Rekordu Polski na największą lekcję ekologii nie była pierwszym rekordowym wyczynem Stowarzyszenia Czysta Polska, które organizuje akcję sprzątania polskich gór już od 8 lat. Tym razem, dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób, dokładnie 27 lipca 2019 roku na Dolnej Rówieni Krupowej w Zakopanem udało się ustanowić rekord z wynikiem 211 osób. Na miejscu obecna była sędzina Biura Rekordów, która zatwierdziła wynik rekordu i wręczyła certyfikat potwierdzający sukces.
Całe wydarzenie łączyło ideę sprzątania Tatr z ideą ekologicznego społeczeństwa. Podczas lekcji uczestnicy dowiedzieli się o zasadach ekologii oraz wykonali w praktyce zadania mające na celu ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko. Każdy uczestnik został wyposażony w pomoce naukowe umożliwiające uczestnictwo w lekcji, czyli worek na śmieci, rękawiczki, podręcznik „Popieram Recykling segreguję śmieci” oraz ekologiczną torbę na pamiątkę.
Po części teoretycznej lekcji, którą prowadził Władysław Betkowski wraz z Anetą Stawicką, zostało przeprowadzone ćwiczenie praktyczne: uczestnicy lekcji prowadzili recykling odpadów zebranych na terenie Tatr przez wolontariuszy. Odpady były segregowane w odpowiednie worki a następnie ważone. Uzbierano łącznie 586 kg śmieci. Wszystkich wolontariuszy którzy zbierali śmieci po górach było ponad 6000 tysięcy.
Najmłodszy uczestnik Rekordu Polski miał zaledwie 2 lata! Gdy było jasne, że rekord udało się ustanowić sędzina wręczyła certyfikat na ręce Rafała Sonika – Prezesa Stowarzyszenia Czysta Polska.