Wybierając się na zakupy, na półkach naszego ulubionego supermarketu znajdziemy malutkie opakowania z hummusem w środku. Ilość hummusu, którą znajdziemy w sklepie to około 250 gram. Okazuje się jednak, że pojedyncza porcja pochodzącego z Bliskiego Wschodu przysmaku może być naprawdę spora. Rekordowo duży hummus znalazł się nawet w Księdze Rekordów Guinnessa.
Spis treści
Samo zdrowie
Hummus, hummus, wszędzie hummus. Ale czym dokładnie jest ta potrawa? Występuje zazwyczaj w postaci sosu, dipu lub gęstej pasty do smarowania. Hummus to przysmak pochodzący Bliskiego Wschodu, przyrządzany z gotowanych i przetartych ziaren ciecierzycy. Hummus można jeść zarówno jako zimną przekąskę na chlebie lub z surowymi warzywami, np. marchewką, czy papryką; albo też jako dodatek do ciepłych dań. Występuje w postaci klasycznej z pastą sezamową tahini, oliwą i cytryną lub z różnymi przyprawami, takimi jak czosnek, pietruszka, czy kmin rzymski.
Hummus poza walorami smakowymi, docenianymi zarówno przez wegetarian i wegan jak i osoby jedzące mięso, jest bogaty w składniki odżywcze. Zawiera dużo białka i błonnika. Regularne spożywanie hummusu poprawia trawienie, obniża cholesterol i obniża poziom cukru w organizmie. Ponadto, hummus jest doskonałą bronią w walce z anemią i nowotworami.
Popularność hummusu stale rośnie, głównie ze względu na napływ do Europy kultury bliskowschodniej. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych, spożycie tego przysmaku również wzrasta. Szacuje się, że hummus regularnie pojawia się w lodówce co czwartego Amerykanina.
Historia hummusu
Dawne legendy mówią o tym, że potrawa została wymyślona jeszcze w czasach średniowiecznych wypraw krzyżowych przez sułtana Saladyna. Dzięki przeprowadzonym badaniom archeologicznym, wiemy natomiast, że najstarsze ziarna ciecierzycy znaleziono w najdawniejszym, nieprzerwanie istniejącym mieście na świecie – Jerychu. Ziarna ciecierzycy pochodzące stamtąd datuje się na 9 000-10 000 lat temu. Innymi słowy, składnik hummusu był już znany na Bliskim Wschodzie, zanim Chińczycy znali ryż.
Prawdopodobnie Platon i Sokrates nie zawdzięczają swojej inteligencji wyłącznie paście z ciecierzycy, ale istnieje spora szansa, że jej regularne spożycie pozytywnie wpływało na ich samopoczucie. Dowodzą tego liczne wspomnienia greckich myślicieli, którzy zajadali się dipem hummusowym. Pierwszy wpis w książce kulinarnej dotyczący hummusu pojawił się blisko 4 000 lat temu, a znaleziono go w Damaszku.
Wojna hummusowa
Mimo licznych wzmianek historycznych dotyczących hummusu, dwa państwa specjalizujące się w jego produkcji – Liban i Izrael, stale kłócą się o to, które z nich jest „ojcem” potrawy. Między Libanem i Izraelem panuje „wojna” o to, kto ma większe prawa do przygotowywania hummusu według tradycyjnej receptury. Izrael jest jednym z największych eksporterów hummusu do krajów na całym świecie. Oskarżany jest jednak przez Liban o przywłaszczenie sobie nazwy własnej produktu. Libańczycy próbowali nawet zastrzec sobie prawa do korzystania z nazwy hummus, jednak ostatecznie ich plan nie powiódł się.
Wojna hummusowa przekształciła się bardzo szybko w wojnę na bicie rekordów Guinnessa związanych z hummusem. Całe szczęście, że była to wyjątkowo smaczna wojna.
Rekordowy hummus
Pierwszy hummusowy rekord Guinnessa na największą porcję hummusu został ustanowiony przez Liban w 2009 roku. Przyrządzono wówczas 2 tony smakołyku. Już w styczniu 2010 roku, Izraelczycy pobili dotychczasowy rekord, przyrządzając porcję hummusu ważącą 4090 kilogramów, czyli ponad 4 tony. Libańczycy nie mogli sobie pozwolić, aby zostać w tyle za Izraelem i dlatego 8 maja 2010 roku w Al-Fanar niedaleko Bejrutu, ponownie pobili rekord Guinnessa na największą porcję hummusu.
Tym razem postawili poprzeczkę bardzo wysoko. Przyrządzona przez trzystu Libańskich kucharzy z Al-Kafaat University, porcja hummusu ważyła aż 10,452 kg, czyli ponad 10 ton! Liczba kilogramów przygotowanego przysmaku nawiązuje symbolicznie do całkowitej powierzchni Libanu wyrażonej w metrach kwadratowych. Na czele grupy kucharzy stanął szef kuchni – Ramzi Choueiri.
Do przygotowania rekordowej porcji hummusu zużyto aż 8 ton ciecierzycy, 2 tony pasty tahini, 2 tony soku z cytryny oraz 70 kg oliwy z oliwek.
Rekord ustanowiony przez Libańczyków jest aktualnym rekordem Guinnessa w tej kategorii. W 2015 roku Izraelczycy podjęli jeszcze jedną próbę pobicia tego rekordu, ale niestety ich osiągnięcie nie zostało oficjalnie uznane przez sędziów Guinnessa. Wówczas planowano przygotowanie porcji hummusu o wadze 15 ton.
Warto jeszcze dodać, że w tym samym dniu, kiedy w Libanie powstała największa porcja hummusu, która znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa, pobito jeszcze jeden rekord na największy na świecie talerz ceramiczny. Rekordowa porcja hummusu wymagała użycia rekordowego talerza, dlatego naczynie, w którym zaserwowano przysmak miało aż 7,17 metrów średnicy i ważyło 4,320 kg.