Chcesz dowiedzieć się jaki jest największy pająk na świecie? Szukając największego na świecie pająka trzeba wziąć pod uwagę dwa kryteria: masę ciała oraz rozpiętość nóg.
Największy pająk na świecie – Ptasznik goliat
Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszy wyznacznik, dowiemy się, że w tej kategorii prym wiedzie ptasznik goliat (Theraphosa blondi), którego najcięższy przedstawiciel, a właściwie przedstawicielka, hodowana w warunkach domowych, 12-letnia samica imieniem Rosi waży 175 g. Właścicielem ptasznika goliata jest pan Walter Baumgartner z miejscowości Andorf w Austrii. Już sama długość ciała ptasznika jest imponująca – 12 cm. Wyobraźcie sobie zatem jej nogi mierzące 26 cm, oraz kły jadowe – 2,5 cm każdy. Żeby lepiej uświadomić sobie ile waży ten ptasznik goliat, jego wagę można porównać do wagi 5 wróbli domowych!
Pomimo imponujących rozmiarów Rosi, od moment oficjalnego sklasyfikowania jej gatunku w 1804 roku przez biologa Latreille’a, naukowcy odnotowali przypadki ważące jeszcze więcej – nawet po 200 g, z odnóżami mierzącymi ponad 30 cm oraz kłami jadowymi sięgającymi nawet 3,8 cm. Jednak ponieważ było to stosunkowo dawno, nikt nie myślał wtedy o pobijaniu rekordów Guinessa.
Gdybyście kiedyś zamierzali wybrać się pooglądać Theraphosa blondi na wolności, zalecamy udać się do tropikalnych lasów deszczowych w Brazylii, Gujanie Francuskiej i Wenezueli. Dorosłe osobniki są brązowe i mają ciało pokryte krótkimi włoskami, które przydają się podczas odstraszania przeciwników. Pocierając o włoski na odnóżach, wydawany jest dźwięk przypominający syczenie. Nazwa ptasznik wcale nie oznacza, że pająki te żywią się ptakami, lecz po prostu, podobnie jak ptaki, trudno je złapać. Z reguły jedzą świerszcze, żuki, a nawet małe ssaki, żaby i gady – po prostu wszystko co jest mniejsze od nich. Co ciekawe, w naturalnym środowisku samice ptaszników goliatów mogą żyć nawet do 20 lat, podczas gdy samce maksymalnie do 6 lat.
Heteropoda Maxima
Największym pająkiem na świecie jeśli chodzi o rozpiętość nóg jest Heteropoda Maxima, dla którego odnóża mierzące nawet ponad 30 cm długości nie są niczym wyjątkowym. Heteropoda Maxima należy do rodziny spachaczowatych i występuje na terenie Laosu.
Jego ciało z reguły ma nie więcej niż 5 cm długości, co w porównaniu z rozpiętością odnóży daje bardzo ciekawy efekt. Odkryto go stosunkowo niedawno, w 2001 roku. Jako, że jego naturalnym środowiskiem są jaskinie, Heteropoda Maxima ma kolor zbliżony do ich wnętrza, żółtawo – brązowy, z ciemniejszymi, nieregularnymi plamkami na odwłoku i kawałku odnóży. Od innych pająków odróżniają je nie tylko rozmiary ale też budowa narządów płciowych i dłuższe nogogłaszczki. Pożywienie zdobywają podobnie jak lwy, lubią przyczaić się na ofiarę, a następnie gonić ją przez krótki dystans. Są bardzo szybkie! Nie trzeba się jednak obawiać ich drapieżnej natury. Jeśli przypadkiem nie zaczniecie dobierać się do złożonych przez nie jaj, nic wam nie zrobi. Nawet jeśli spróbuje was ugryźć, jego jad jest niegroźny dla człowieka. Co ciekawe, ze względu na swój niecodzienny sposób polowania, bardzo rzadko wiją tradycyjne pajęczyny. Żywią się głównie małymi owadami, innymi pająkami, czasem też jaszczurkami i wężami.
Pająki Ci nie straszne? Zobacz jak groźna jest Anakonda zielona – największy wąż świata !