Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, czyli tak zwane RKO, to seria czynności podejmowanych w przypadku poszkodowanego, u którego wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Zakłada wykonanie uciśnięć klatki piersiowej oraz oddechów zastępczych, by podtrzymać lub przywrócić podstawowe funkcje życiowe rannego. Co ważne, natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia trzykrotnie! Nic więc dziwnego, że sztuki wykonywania ratujących życie czynności uczymy się już od najmłodszych lat. Zajęcia z wykonywania resuscytacji nie muszą jednak odbywać się wyłącznie w niewielkim gronie, w klasie czy na sali gimnastycznej — dobrze wiedzą o tym śmiałkowie, którzy ustanowili Rekord Polski na największą lekcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej!
Spis treści
Aktualny Rekord Polski
2023, Łódź, Zbigniew Pietrzak, UM Łódź, Geberit sp. z o.o.
16 października 2023 roku, w Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca, na terenie Sport Arena Łódź, podjęta została próba pobicia Rekordu Polski na największą lekcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Specjalnie na tę próbę do Łodzi zjechali chętni z całej Polski — od uczniów szkół podstawowych, przez młodzież i dorosłych, aż po seniorów. Udało się! Pod hasłem tegorocznej edycji święta, „Wszyscy obywatele świata mogą uratować życie”, ćwiczenia wykonywały wspólnie aż 547 osoby!
Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był Pan Zbigniew Pietrzak. W inicjatywę zaangażowały się m.in. Urząd Miasta Łodzi oraz firma Geberit sp. z o.o. W największej lekcji RKO uczestniczyli m.in. policjanci, przedstawiciele straży miejskiej, ratownicy i pies ratownik Fresh, harcerze oraz pracownicy firm. O odpowiedni rytm wykonywania ucisków i oddechów zadbała Górnicza Orkiestra Dęta SOLANIE z Kłodawy.
Na potrzeby próby ustanowienia Rekordu Polski przygotowano aż 100 stanowisk z fantomami (dorosłych, dzieci i noworodków). Przy każdym stanowisku było 6-7 osób, które wykonywały resuscytacje na zmianę. Aby próba zapisała się na kartach Księgi Rekordów Polski, w jednoczesnych ćwiczeniach musiało wziąć udział minimum 430 osób. Z okazji 600-lecia miasta Łódź do uczestnictwa we wspólnej lekcji zaproszono 600 osób (dwadzieścia dwie grupy z pięciu województw). Spośród nich, aż 547 osoby wzięły udział w ratującej życie lekcji!
Co warto podkreślić, wydarzenie zwieńczył dodatkowy, nieuwzględniony w programie wybuch radości — przyjęte przy uczestnikach oświadczyny głównego organizatora! Tym bardziej gratulujemy — zarówno ustanowienia Rekordu Polski, jak i nowego rozdziału wspólnego życia!
Rekord Polski na największą lekcję resuscytacji w wielu miejscach jednocześnie
17 października 2016 roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ustanowiła Rekord Polski na największą lekcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej w wielu miejscach jednocześnie. Przeczytaj, jak wyglądało wydarzenie!