Bursztyn, jantar czy też amber to nasze polskie złoto. Już samo znalezienie bursztynu uznawane jest za niebywały wyczyn, a co dopiero wykonywanie z niego biżuterii czy rzeźbienie w nim. Jak się okazuje, są w Polsce ludzie, którzy potrafią z bursztynu stworzyć prawdziwe cuda. Do takich osób zaliczają się nasi rekordziści, którzy ustanowili niesamowity rekord Guinnessa na największą rzeźbę wykonaną z bursztynu, która przedstawiała okręt RMS Titanic.
Do legendarnej Księgi Rekordów Guinnessa po raz kolejny trafili Polacy, z czego jesteśmy ogromnie dumni. W roli głównej ON – rekordowych rozmiarów okręt RMS Titanic wykonany w całości z bursztynu. To niesamowite dzieło sztuki ustanowiło rekord Guinnessa na największą rzeźbę z bursztynu. Oznacza to, że Polacy dokonali czegoś absolutnie unikatowego na skalę całego świata. Jak świat długi i szeroki, jako pierwsi wyrzeźbili z naszego polskiego złota coś tak wyjątkowego. Rekordowa, największa rzeźba z bursztynu mierzy dokładnie 1,532 m długości, 0,154 m szerokości oraz 0,367 m wysokości.
Rekordowej wielkości rzeźba Titanica z bursztynu jest dziełem Tomasza Ołdziejewskiego. Nie trzeba tutaj chyba specjalnie przypominać, że bursztynowa rzeźba jest wiernym odwzorowaniem słynnego liniowca pasażerskiego, który zatonął w 1912 roku, podczas swojego dziewiczego rejsu, na skutek zderzenia z górą lodową na Oceanie Północnoatlantyckim.
Pan Tomasz na co dzień interesuje się historią i swoją rekordową rzeźbą chciał oddać hołd tym wszystkim, którzy stracili życie w tej największej w historii katastrofie statku. A przypomnijmy, że łączna liczba ofiar, które zatonęły na skutek katastrofy okrętu wynosi ponad 1500 osób.

fot. Marek Lewski
Wyrzeźbienie Titanica z bursztynu zajęło Panu Tomaszowi około 1 miesiąc ciągłej pracy, po 12-14 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Wprawdzie wybudowanie prawdziwego okrętu RMS Titanic w stoczni w Belfaście w Irlandii Północnej trwało 26 miesięcy, jednak trud rzeźbienia w bursztynie okazał się równie duży.
Do wykonania Titanica z bursztynu nie używano żadnych ram i szkieletów, a całość powstała z najczystszego, naturalnego żółtego bursztynu oraz bursztynu wiśniowego. Rekordowa na skalę świata rzeźba jest ogromnym skarbem, a wartość kosztów poniesionych na jej wykonanie ocenia się na około 50 tys. złotych.

fot. Marek Lewski
Proces pomiarowy skończonej rzeźby z bursztynu przeprowadzono 6 lutego 2020 roku w Janosikówce w Kątach Rybackich. Pomiaru dokonywali wykwalifikowani geodeci w obecności niezależnych świadków, a całe wydarzenie zostało udokumentowane przez telewizję na potrzeby specjalnego programu wyemitowanego na antenie HISTORY Polska: „Złoto Bałtyku”. Nad przebiegiem całości czuwała koordynatorka z Biura Rekordów – Monika Skinder.
Obecnie rekordową rzeźbę wraz z innymi dziełami z bursztynu można podziwiać na wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury w Stegnie w terminie 1 lipca – 28 sierpnia 2020 roku.