Morze jest naturalnym zbiornikiem słonej wody oraz częścią jednego z pięciu oceanów (Spokojnego, Atlantyckiego, Indyjskiego, Arktycznego oraz Południowego), od którego wyraźnie oddzielają je brzegi kontynentu, wyspy oraz wzniesienia dna. Ze względu na te cechy, morza można podzielić na przybrzeżne (w pobliżu kontynentu) oraz śródziemne (otoczone lądem i połączone z oceanem tylko wąską cieśniną.
Wszystkie morza na Ziemi zajmują powierzchnię około 40 milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi 11 procent obszaru oceanu światowego. Wśród nich są zbiorniki wyróżniające się na tle innych swoim zasoleniem, temperaturą, a także zamieszkującymi w nich zwierzętami. Dziś przygotowaliśmy dla was listę 10 mórz, które na uwagę zasługują dzięki powierzchni, którą zajmują.
10 największych mórz świata:
Spis treści
10. Zatoka Bengalska
Powierzchnia: 2,191 mln km²
Część Oceanu Indyjskiego znajdująca się pomiędzy Półwyspem Indyjskim, wyspą Cejlon oraz archipelagami Andamany i Nikobary.
9. Morze Beringa
Powierzchnia: 2,291 mln km²
Część Oceanu Spokojnego pomiędzy Alaską, Syberią oraz Wyspami Aleuckimi. Swoją nazwę otrzymało na cześć Vitusa Beringa, duńskiego komandora w służbie rosyjskiej, który je odkrył i opisał.
8. Morze Tasmana
Powierzchnia: 2,33 mln km²
Część Oceanu Spokojnego pomiędzy Australią i Nową Zelandią. Swoją nazwę otrzymało na część duńskiego odkrywcy imieniem Abel Janszoon Tasman.
7. Morze Śródziemne
Powierzchnia: 2,5 mln km²
Część Oceanu Atlantyckiego niemal zupełnie otoczona lądem należącym do trzech części świata: Europy, Afryki i Azji. Już od tysięcy lat jest miejscem, wokół którego skupia się kultura, nauka, rolnictwo, a przede wszystkim żegluga i handel.
6. Morze Karaibskie
Powierzchnia: 2,754 mln km²
Część Oceanu Atlantyckiego na północ od Ameryki Południowej, pomiędzy wyspami Małych Antyli na wschodzie i Wielkich Antyli na północy.
5. Morze Weddella
Powierzchnia: 2,8 mln km²
Część Oceanu Południowego pomiędzy Półwyspem Antarktycznym i Ziemią Królowej Maud. Znajdujące się na nim lodowce rozdziela jedna z największych wysp świata, Wyspa Berknera. Morze otrzymało swoją nazwę na część żeglarza Jamesa Weddella.
4. Morze Południowochińskie
Powierzchnia: 3,5 mln km²
Część Oceanu Spokojnego, którego granicę wyznacza południowo-wschodnie wybrzeże Chin. Położone na morzu Wyspy Paracelskie oraz Wyspy Sparatly stanowią terytoria sporne, do których prawa roszczą sobie między innymi Chiny, Tajwan i Wietnam.
3. Morze Arabskie
Powierzchnia: 3,862 mln km²
Część Oceanu Indyjskiego pomiędzy półwyspami Arabskim i Indyjskim. Jedno z najcieplejszych mórz świata, a także obszar, przez który przebiega główny szlak morski prowadzący do Zatoki Perskiej.
2. Morze Koralowe
Powierzchnia: 4,791 mln km²
Część Oceanu Spokojnego przy północno-wschodnich wybrzeżach Australii i południowo-wschodnich wybrzeżach Nowej Gwinei. W skład morza wchodzi wpisana na listę UNESCO Wielka Rafa Koralowa.
1. Morze Filipińskie
Powierzchnia: 5,726 mln km²
Część Oceanu Spokojnego pomiędzy Archipelagiem Filipińskim i Tajwanem na zachodzie, Japonią na północy, Marianami na wschodzie i Palau na południu. Podmorskie grzbiety oddzielające morze od oceanu są terenem bardzo aktywnym sejsmicznie i wulkanicznie.