Czterokrotnie wyższy od słynnej Statui Wolności, a pięciokrotnie od pomnika świebodzińskiego Jezusa. Jest tak zbudowany, że nie obalą go wichury ani wstrząsy sejsmiczne. Tak najprościej opisać można najwyższy posąg świata. O tym gdzie się znajduje, kogo przedstawia oraz ile ma metrów przeczytacie poniżej.
Spis treści
Kogo przedstawia
Najwyższy pomnik świata postawiono ku czci Sardara Patela, pierwszego wicepremiera i pierwszego ministra spraw wewnętrznych Indii w latach 1947-1950. Patel odznaczył się w historii, jako polityk, który doprowadził do likwidacji ponad 560 indyjskich państw książęcych poprzez przekonanie ich do przyłączenia się do federalnych Indii. Za wierność wyznawanym zasadom, Patel nazywany jest Żelaznym Człowiekiem Indii. W 1991 r. Indie uhonorowały go pośmiertnie najwyższym odznaczeniem, Orderem Bharat Ratna. 31 października, w rocznicę urodzin polityka, mieszkańcy Indii upamiętniają działania Patela w Dniu Pojednania Narodowego.
Gdzie się znajduje
Najwyższa statua na świecie stanęła na wyspie Sadhu nad rzeką Narbada w stanie Gudźarat, niedaleko jednej z największych zapór wodnych Sardar Sarovar Dam. Rzeka tworzy granicę pomiędzy Indiami Północnymi i Południowymi.
Jakie ma wymiary
Statua Jedności została uroczyście odsłonięta 31 października 2018 roku przez premiera Indii w 143 rocznicę urodzin Sardara Patela. Pomnik, według jego pomysłodawców, ma symbolizować jedność i spójność kraju. Budowa posągu pochłonęła 420 mln dolarów i trwała 4 lata. Statua jest największym posągiem na świecie, wykonano ją z brązu, a jej całkowita wysokość to 182 metry. Łącznie z cokołem ma aż 240 metrów wysokości. Dla porównania warto dodać, że Statua Wolności w Nowym Jorku ma wysokość „zaledwie” 46,5 metra (93 m z cokołem), a Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie mierzy 36 metrów (52,5 m wraz z kopcem na którym się wznosi).
Poprzedni rekord Guinnessa w tej samej kategorii należał do posągu Buddy Wajroczana w Chinach. Wielki Budda z Lushan ma wysokość 128 metrów przy czym 20 metrów stanowi tron w kształcie kwiatu lotosu. Wraz z 25-metrowym cokołem, pomnik osiąga wysokość 153 metrów. W 2008 roku szczyt wzgórza, na którym stanął pomnik, został przekształcony w kolejne dwa cokoły (górny o wysokości 15 metrów), zatem za wysokość pomnika podaje się 208 m. Do rekordu liczy się jednak wysokość samego posągu, bez podstawy.