Jest niekwestionowanym rekordzistą pod względem wielkości, w całym podwodnym świecie. Ma specyficzne ubarwienie, dzięki czemu łatwo go odróżnić od pozostałych okazów pochodzących z tej samej rodziny. Jest niezwykle tajemniczy i wciąż nie do końca odkryty przez człowieka. O kim mowa? O największej rybie świata – Rekinie Wielorybim.
Jego łacińska nazwa to Rhinocodon Typus. Gatunek należy do gromady chrzęstnoszkieletowych, podgromady spodoustych, rzędu dywanokształtnych, rodziny Rhinocodontiade oraz rodzaju Rhinocodon.
Spis treści
Miejsce występowania
Największy rekin świata ceni sobie dalekie wędrówki. Często określany jest przez badaczy jako gatunek kosmopolityczny. Występuje w większości wód tropikalnych i subtropikalnych, jednak poza basenem Morza Śródziemnego. Jeśli wydaje Wam się, ze takiego giganta można spotkać tylko na pełnym oceanie, to jesteście w błędzie. Największa ryba świata upodobała sobie także obszary zimnych prądów morskich, w pobliżu rzek. Dobór takich lokalizacji prawdopodobnie wiąże się z odnajdywaniem na tych obszarach, w określonych porach roku odpowiedniej ilości planktonu, który stanowi główne źródło pożywienia Rekina Wielorybiego. Miejscem, gdzie giganta można spotkać najczęściej, jest Australia. Nie brakuje tam także osób, chętnych popływać u boku tego łagodnego olbrzyma.
Wygląd
Rozmiary i waga największej ryby na świecie są imponujące. Mimo iż maksymalna długość ciała Rekina Wielorybiego nie została jednoznacznie określona przez naukowców, to wiadomo, że dorosły osobnik może osiągnąć od 15 do 20 metrów. Podobnie jest z wagą giganta. Wśród naukowców nie ma jednoznacznej zgody na to, ile waży największy rekin świata, ale szacuje się, iż jego waga może dochodzić nawet do 25 000 kg. Według szacunków to rekordowe zwierzę może żyć aż 100 lat, jednak większość źródeł naukowych podaje, że faktycznie jest to 70 lat.
Oficjalne, dotychczas przeprowadzone pomiary dorosłego osobnika wykazały, że Rekin Wielorybi ma 12,65 m długości i waży 13,6 t.
Cechami charakterystycznymi rekordowej ryby są między innymi: gruba, gumowata skóra o grubości ok 10 cm; małe, zamykające się poprzez obrócenie i cofnięcie do wnętrza głowy oczy; oraz półksiężycowata płetwa ogonowa.
Ciało największej ryby świata jest opływowe, ze spłaszczoną głową, zakończoną szeroką paszczą. W ciele Rekina Wielorybiego najbardziej zachwyca ubarwienie. Całe ciało rekina pokrywają piękne, systematycznie ułożone w rzędy cętki. Kolor ubarwienia zmienia się wraz z wiekiem i rozmiarem zwierzęcia. Grzbiet może mieć barwę ciemnej szarości, brązu lub zieleni z domieszką czerwieni. Cętki zazwyczaj mają kolor żółty, biały i zielony, a brzuch jest koloru białego lub zielonkawego.
Pożywienie
Pomimo posiadania około 3000 małych, kilkumilimetrowych zębów, największa ryba na świecie nie jest drapieżnikiem. Przełyk wodnego giganta jest tak mały, że nie zmieściłaby się przez niego żadna większa zdobycz. Przysmakiem Rekina Wielorybiego jest plankton. Rekin lokalizuje go za pomocą bardzo dobrze rozwiniętego aparatu węchowego, zlokalizowanego po obu stronach górnej wargi. Co ciekawe największy rekin świata jest jednym z trzech przedstawicieli gatunku rekinów, które żywią się głównie planktonem. Poza tym odżywia się także małymi rybami i skorupiakami.
Rhinocodon Typus nie ma stałych pór, w których przyjmuje pokarm – na uczcie można go spotkać nawet w środku nocy. Odżywia się na dwa sposoby – bierny (otwiera paszczę będąc pod wodą) lub czynny (ustawia się w pozycji pionowej, porusza się w górę i w dół). Dzięki drugiemu sposobowi jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny aż 6000 litrów wody wypełnionej pokarmem.
Gatunek zagrożony wyginięciem
Rekordowo wielki rekin jest samotnikiem. Rzadko kiedy można spotkać go w towarzystwie całego stada. Jest gatunkiem jajożyworodnym. Samica jest w stanie urodzić za jednym razem do 16 osobników, jednak rzadko kiedy przeżywa więcej niż 10% nowonarodzonych rekinów. Dojrzałość płciową Rekin Wielorybi osiąga dopiero po 25-30 latach, stąd stopniowo zmniejszająca się liczebność tego gatunku. Niestety, ze względu na swoje pozytywne nastawienie do człowieka, największa ryba na świecie często staje się ofiarą połowów. Obecnie Rhinocodon Typus jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i w związku z tym został objęty ochroną na całym świecie.