Statyka na czystym tlenie – entuzjaści nurkowania z pewnością doskonale znają ten termin. Tym mniej zaawansowanym znaczenie wyjaśnimy w dalszej części artykułu. Opiszemy też ile wynosi aktualny rekord Guinnessa na najdłużej wstrzymany oddech pod wodą oraz zdradzimy kto jest rekordzistą, zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn.
Ten nieco tajemniczo brzmiący termin wspomniany na początku to nic innego jak wstrzymywanie oddechu z wykorzystaniem tlenu. Na czym to polega? Nurek przed wejściem pod wodę nasyca organizm czystym tlenem, co przekłada się na długość wstrzymywanego oddechu. Jest to odrębna forma freedivingu, która posiada swoją własną kategorię w Księdze Rekordów Guinnessa. Rekordowe wyniki notuje się osobno dla kobiet i mężczyzn.
Rekord w kategorii mężczyzn
Aktualny rekord Guinnessa
Obecnie rekord Guinnessa na najdłuższe wstrzymywanie oddechu pod wodą należy do Chorwata Budimira Šobata i wynosi 24 minuty i 37,36 sekund. 56-latek pobił dotychczasowy rekord wstrzymania oddechu 27 marca 2021 roku w miejscowości Sisak w Chorwacji. Niby to tylko 34 sekundy więcej, niż poprzedni wynik rekordu pod wodą, ale w żadnym stopniu nie umniejsza to osiągnięcia Chorwata. Sztuka wytrzymywania pod wodą na wstrzymanym oddechu przez tak długi czas to niebywałe osiągnięcie!
Rekordzista bił rekord nurkowania na bezdechu z kilku powodów. Po pierwsze chciał nagłośnić problem trzęsień ziemi, które często nawiedzają Chorwację i nierzadko są dramatyczne w skutkach. Jedno z ostatnich poważnych trzęsień ziemi miało miejsce właśnie w miejscowości Sisak w grudniu 2020 roku. Budimir ma nadzieję, że dzięki uwadze mediów na całym świecie uda się zebrać odpowiednie środki na odbudowę miasta.
Przygotowanie się do tak skomplikowanego rekordu Guinnessa w nieoddychaniu wymagało wielu tygodni treningów i specjalnych ćwiczeń oddechowych. Łącznie rekordzista przygotowywał się do próby ponad 3 lata, trenując przez 6 dni w tygodniu.
Drugą motywacją Budimira aby pobić rekord świata pod wodą była jego chora na autyzm 21-letnia córka Saša. Ponownie, dzięki medialnemu zainteresowaniu rekordem, Chorwatowi udało się wzbudzić globalną dyskusję o potrzebach osób chorych na autyzm.
Na czym jednak skupiał się rekordzista podczas czasu próby? Głownie na kontrolowaniu bicia serca. Podczas wykonywania maksymalnego statycznego bezdechu miał zamknięte oczy i jedyne, na czym się skupiał to dźwięk bicia własnego serca. Bijące serce uspakajało rekordzistę i motywowało do dalszej walki z czasem.
Zanim pobił rekord Guinnessa pod wodą, Budimir hiperwentylował się czystym tlenem, zgodnie z wytycznymi do rekordu, które dopuszczają takie działanie do 30 minut przed rozpoczęciem próby. To, co sprawia, że osiągnięcie Budimira jest jeszcze bardziej niezwykłe, to fakt, że swoją przygodę z freedivingiem rozpoczął dopiero w wieku 48 lat.
Zobacz jak wyglądało bicie rekordu Guinnessa na najdłużej wstrzymany oddech pod wodą!
Poprzedni rekord Guinnessa
Freediver, który ustanowił rekord Guinnessa na najdłużej wstrzymany oddech pochodzi z Hiszpanii. Aleix Segura Vendrell, ponieważ to o nim mowa, jest utytułowanym zawodnikiem z wieloma innymi, poza Guinnessem, osiągnięciami na koncie. Urodził się w 1986 roku w Barcelonie. Nurkowania na bezdechu nauczył się jako dziecko, podczas rodzinnych wakacji w Costa Brava. Zanim zupełnie poświęcił się dla freedivingu, próbował swoich sił w innych dyscyplinach sportowych: piłce nożnej, taekwondo, judo i baseballu. Interesował się także łowiectwem podwodnym i właśnie to zajęcie dało początek jego pasji. Jako ciekawostkę, można dodać, że z zawodu jest architektem.
Rekord świata w kategorii statyka na czystym tlenie został ustanowiony 28 lutego 2016 roku podczas eventu 17th Mediterranean Dive Show w Barcelonie. Aleix pozostawał pod wodą przez 24 minuty i 3 sekundy. Jak sam twierdzi, propozycję podjęcia próby ustanowienia nowego rekordu w nurkowaniu na bezdechu otrzymał kilka tygodni przed wydarzeniem w Barcelonie. Po dokładnym omówieniu tego zagadnienia z członkami swojej załogi, a także po szczegółowej konsultacji z lekarzami na temat ewentualnego niebezpieczeństwa, Aleix uznał, że jest gotowy. Do przebicia miał poprzedni rekord bez oddechu w tej samej kategorii, ustanowiony w czerwcu 2014 roku przez Gorana Colaka w Chorwacji i wynoszący 22 minuty i 1 sek.
Wrażenia po rekordzie
Zapytany, jak to jest spędzić tak długo czas pod wodą na bezdechu, Aleix wyjaśnia:
Zaczyna się od hiperoksji (wyższe niż normalne stężenie tlenu w tkankach); potem wchodzę w stan głębokiego relaksu, po którym następuje długa walka ze skurczami wywołanymi posiadaniem zbyt dużej ilości dwutlenku węgla w ciele.
Jest to trudne i bardzo ryzykowne doświadczenie. W przeciwieństwie do normalnego bezdechu, wstrzymywanie oddechu pod wodą wspomagane tlenem wiąże się z dużym ryzykiem neurologicznym i nerwowo-naczyniowym. Wypadek lub utrata przytomności może być tragiczna bez odpowiedniego profesjonalnego wsparcia.
Poniżej możecie zobaczyć, jak Aleix ustanawia rekord nie oddychania:
Rekord w kategorii kobiet
W kategorii kobiet rekordzistką jest Karoline Meyer, 52-letnia Brazylijka. 10 lipca 2009 roku pozostała pod wodą na bezdechu przez 18 minut i 32 sekundy, tym samym ustanowiła rekord Guinnessa w wstrzymaniu oddechu. Do tej pory żadnej kobiecie nie udało się jeszcze poprawić jej osiągnięcia. Tuż przed zanurzeniem, Karoline nasycała organizm czystym tlenem przez 24 minuty. Co ciekawe, rekord świata w nurkowaniu na bezdechu nie jest jedynym osiągnięciem „Karol” (jak sama każe do siebie mówić). Posiada ona największą liczbę ustanowionych rekordów, wśród wszystkich Brazylijczyków.
Poza nurkowaniem, jej pasją jest też joga. Dodatkowo zajmuje się pisaniem artykułów do kilku magazynów. Większość jej wolnego czasu pochłania jednak praca charytatywna. Skupia się przede wszystkim na pomocy dzieciom z ubogich rodzin.