Spis treści
Aktualny rekord Guinnessa
Kolejna udana próba pobicia rekordu Guinnessa na najdłuższy szaszłyk została zorganizowana 28 września 2018 roku w Kazachstanie. Próba odbyła się z okazji uroczystego otwarcia największej fermy drobiu w Azji Centralnej i Kazachstanie – Makinsk.
Najdłuższy na świecie szaszłyk mierzy obecnie 223 metry i 65 centymetrów.
220 pracowników fermy ugotowało szaszłyk z kurczaka, który miał ponad 200 metrów długości. Do ugotowania tego szaszłyka zużyto 420 kilogramów mięsa z kurczaka, a ponad trzy tysiące osób miało szansę spróbować tego rekordowego dania.
Szaszłyk został stworzony na głównej ulicy w mieście, gdyż według wytycznych musiał być całkowicie prosty – nie mógł mieć żadnych zagięć oraz zakręcać!
Poprzedni rekord Guinnessa
We wtorek 31 maja 2011 roku w El Paso w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych, Leon Ekery wraz z ponad setką przyjaciół i członków rodziny ustanowił nowy, jeszcze nieoficjalny rekord Guinnessa na najdłuższego szaszłyka świata – 8 metrów i 70 cm.
Poprzedni rekord Guinnessa w tej samej kategorii wynosił ok 5,5 metra i został ustanowiony podczas Tureckiego Festiwalu w Waszyngtonie, USA w 2010.
„Na pomysł pobicia rekordu wpadłem już 2 lata temu jednak wtedy nie wyrobiłem się na czas z pracą papierkową”, powiedział Leon Ekery. „Jesienią oznajmiłem mojemu synowi, że musimy się za to zabrać ponownie”.
Do przyrządzenia rekordowego szaszłyka użyto ręcznie skonstruowanego grilla o długości ok. 9 m, szpikulca o długości prawie 9,5 m oraz 18 kg jagnięciny. Mięso przyprawione było tylko solą morską a upieczenie go zajęło 57 minut.
„To niewiarygodne jak szybko i sprawnie nam to poszło. Nabijaliśmy mięso jak na linii produkcyjnej. Potem w tym samym czasie podnieśliśmy szpikulec i położyliśmy go na grillu.”
„Nawaliłem”, przyznał się później pan Ekery. „Chciałem aby szaszłyk był dłuższy ale źle obliczyłem proces kurczenia się mięsa podczas pieczenia”.
„Rekordy są po to aby je łamać i w taki sposób nasza cywilizacja ciągle postępuje do przodu. Pokazaliśmy, że nawet zwykli ludzie mogą zapisywać się w Księdze Rekordów Guinnessa, więc teraz wystarczy tylko, że inni pójdą naszymi śladami”.